کمیسیون مستقل حقوق بشر بدرفتاری جنسی با کودکان در لوگر را تأیید کرد

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر خلاصه گزارش «نظارت و بررسی قضایای استفاده جنسی از کودکان در مکاتب و محلات کار در ولایت لوگر» را نشر کرد.

یافته‌های این گزارش که مستند به مصاحبه برخی قربانیان آزار جنسی، مسوولان و باشنده‌گان محل، بررسی فلم‌ها و پرسش‌نامه‌ها است، آزار و اذیت جنسی کودکان در لوگر را تأیید کرده است.

در گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده است که هیأت حقیقت‌یاب این نهاد در سفر به لوگر با شماری از اهالی منطقه و مسوولان مکاتب مصاحبه کرده است.

طبق اعلام کمیسیون مستقل حقوق بشر، در مجموع مصاحبه‌ شونده‌ها، موجودیت آزارواذیت جنسی کودکان در ولایت لوگر را تأیید کرده‌اند، اما از موجودیت آزارواذیت جنسی کودکان به‌ گونه گسترده در مکاتب اظهار بی‌خبری کرده‌‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرده است که شماری از کودکان و خانواده‌های آسیب‌دیده ولایت لوگر با مراجعه به این کمیسیون داستان‌های خود را به هیأت اعزامی کمیسیون مستقل حقوق بشر بازگو کرده‌اند.

این نهاد گفته است که اظهارات مصاحبه‌ شونده‌ها نشان می‌دهد که موارد آزارواذیت جنسی کودکان در ولایت لوگر وجود دارد و شماری از مسوولان، استادان مکاتب و شماری از افراد بیرون از مکاتب در آزارواذیت جنسی کودکان دخیل پنداشته می‌شوند.

در گزارش آمده است که افزون بر دانش‌آموزان مکاتب، شاگردان کلپ‌های ورزشی و کودکان کارگر، به ویژه کودکانی که در داش‌های خشت‌پزی، کارگاه‌های تکنیکی و دکان‌های خیاطی کار می‌کنند، نیز در معرض خطر سوءاستفاده جنسی قرار دارند.

طبق اعلام کمیسیون مستقل حقوق بشر، کودکانی که مورد آزارو‌اذیت جنسی قرار گرفته، مکتب را ترک کرده‌اند و دیگر برای رفتن به مکتب علاقه نشان نمی‌دهند.

 کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که جزییات یافته‌های خود را در اختیار سارنوالی قرار داده است.

از جانب دیگر کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که نهاد مدنی و اجتماعی مشعل جوانان ولایت لوگر ۴۸۰ فورم مصاحبه را که با کودکان کارگر، والدین کودکان، مردم، کارفرمایان و دانش‌آموزانی که مکتب را ترک کرده و یا اخراج شده‌اند، در اختیار سارنوالی و کمیسیون مستقل حقوق بشر قرار داده است.

بررسی‌های این اسناد نیز براساس اعلام کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان‌دهنده موجودیت آزارواذیت جنسی کودکان در لوگر است.

هم‌چنان از میان نُه فلمی که نهاد مدنی ولایت لوگر در اختیار کمیسیون و لوی‌سارنوالی قرار داده است، شماری از کودکان مصاحبه‌ شونده عاملان و کودکان قربانی را در سه فیلم شناسایی شده‌اند که کاپی این اسناد به لوی‌سارنوالی سپرده شده است.

 کمیسیون مستقل حقوق بشر گزارش یافته‌هایش را هم‌زمان به ریاست جمهوری و لوی‌سارنوالی فرستاده است.

لوی‌سارنوالی نیز در پیوند به قضیه آزار‌واذیت جنسی کودکان در لوگر یک هیأت تشکیل داده است. کمیسیون حقوق بشر از چگونه‌گی بررسی این هیأت نظارت کرده است.

لوی‌سارنوالی در پیوند به این قضیه هژده نفر را متهم شناخته است که از این میان هفت نفر آن‌ها بازداشت شده‌اند. هم‌چنان قرار گرفتاری ۱۱ نفر دیگر نیز صادر شده است.

در ماه عقرب امسال روزنامه بریتانیایی گاردین گزارش داد که شبکه‌ای در ولایت لوگر شناسایی شده که اعضایش در آزار و اذیت جنسی دست‌کم ۵۴۶ پسر از شش مکتب دست داشته‌اند. بر اساس این گزارش، کودکان قربانی توسط حلقه‌ای متشکل از آموزگاران، دانش‌آموزان بزرگ‌تر و افراد قدرت‌مند، مورد بدرفتاری جنسی قرار گرفته‌اند. گاردین این گزارش را پس از مصاحبه با موسی محمودی تهیه کرده بود.

موسی محمودی، رییس جامعه مدنی لوگر و احسان‌الله حمیدی همکارش که از آن‌ها به عنوان «افشاگران بدرفتاری جنسی» با دانش‌آموزان در لوگر خوانده می‌شوند، چند روز پس از نشر این گزارش از سوی امنیت بازداشت و سپس رها شدند. کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که فعالان مدنی لوگر از بدرفتاری امنیت ملی شکایت کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن