کمیسیون مستقل حقوق بشر خواستار ممنوعیت «بی‌قید و شرط» آزمایش بکارت شد

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر خواستار ممنوعیت بی‌قید و شرط معاینه طب عدلی پرده بکارت شده است.

این کمیسیون روز سه‌شنبه، شانزدهم میزان پس از آن‌که کمیته قوانین طرح تعدیل بند دوم ماده ۶۴۰ کد جزا در مورد آزمایش پرده بکارت را به کابینه برای تصویب فرستاد، در خبرنامه‌ای اعلام کرد که خواستار ممنوعیت بی‌قید و شرط معاینات طبی عدلی پرده بکارت است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که برای دست‌یابی به این هدف در هم‌آهنگی با نهادهای مدنی و مدافعان حقوق بشر دادخواهی می‌کند.

در اعلامیه این کمیسیون آمده است: «کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به منظور حفظ کرامت انسانی زن و رعایت معیارهای بین‌المللی حقوق بشر که هر گونه معاینه طبی اجباری را ممنوع و از مصادیق شکنجه دانسته است، باورمند است که این معاینات طبی عدلی،‌ اساس طبی و علمی برای اثبات جرم ندارد.»

 این در حالی است که کمیته قوانین کابینه طرح تعدیل بند دوم ماده ۶۴۰ کد جزا را برای تصویب به کابینه فرستاده است. این کمیته در نشست روز یک‌شنبه، چهاردهم میزان، فیصله کرده است که معاینه پرده بکارت فقط به حکم محکمه با‌صلاحیت ممکن است.

دفتر معاونت دوم ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای نوشته است که طرح تعدیل بند دوم ماده ۶۴۰ کد جزا از سوی کمیسیون حقوق بشر روز یک‌شنبه به کمیته قوانین کابینه پیشنهاد شده بود. این کمیته توسط محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری ریاست می‌شود.

این کمیته پس از بررسی‌ و بحث در این مورد، تصویب کرده است: «در صورتی که هیچ گونه سند و ثبوتی برای اثبات جرم وجود نداشته باشد، معاینه پرده بکارت فقط به حکم محکمه ذی‌صلاح ممکن است.»

این در حالی است که در بند دوم ماده ۶۴۰ کد جزا نیز اجرای معاینه عدلی و طبی پرده بکارت «بدون رضایت زن یا حکم محکمه‌ ذی‌صلاح ممنوع» گفته شده و در آن برای مرتکب این ممنوعیت «حبس قصیر» پیش‌بینی شده است.

بیش‌تر بخوانید:

بارها گزارش شده است که پرده بکارت در مراکز صحی افغانستان معاینه می‌شود و شمار زیادی از دختران و زنان جوان صرفاً به دلیل این‌که نتیجه‌ی آزمایش بکارت‌شان منفی بوده، چندین ماه در زندان‌ها مانده‌اند و وقتی هم از آن‌جا آزاد شده‌اند، «آینده‌ی‌شان با شرم، محرومیت و فقر» همراه بوده است؛ هرچند روزنامه گاردین در ماه سرطان سال گذشته گزارش کرد که براساس سیاست تازه‌ی صحی دولت افغانستان، انجام آزمایش پرده‌ی بکارت در کلینیک‌ها و شفاخانه‌ها ممنوع اعلام می‌شود. پیش‌تر کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز با آزمایش پرده بکارت به صورت اجباری، مخالفت کرده بود.

آزمایش بکارت در افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که این آزمایش اعتبار علمی ندارد، نه بکارت را تثبیت می‌کند و نه رابطه‌ی جنسی را. جدا از این، آزمایش بکارت برای تشخیص این‌که یک زن باکره هست یا نه، از اعتبار پزشکی برخوردار نیست. در جهان، تنها نوع دیگری از این آزمایش که شکل اصلاح شده‌ی آن است، با اهداف درمانی و با توافق کامل زنان صورت می‌گیرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن