کمیسیون مستقل انتخابات روند بازشماری و تفتیش آرا را متوقف کرد

۸صبح، کابل: اعضای کمیسیون مستقل انتخابات روز چهارشنبه، بیست‌ودوم عقرب، فیصله کرده‌اند که روند بازشماری و تفتیش آرا در سراسر کشور متوقف شود.

عبدالعزیز ابراهیمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، به روزنامه ۸صبح گفت که براساس فیصله تازه، روند بازشماری و تفتیش آرا در تمام ولایات تا فیصله بعدی رهبری این کمیسیون به هدف رسیده‌گی به اعتراضات و شکایات دسته‌های انتخاباتی و احزاب و جریان‌های سیاسی، متوقف شده است.

از جانب دیگر، در فیصله‌نامه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات که امضای همه کمیشنران این کمیسیون به استثنای مولانا محمد عبدالله دیده می‌شود، تذکر داده شده است که تفتیش و بازشماری آرای محلاتی که صندوق‌های رأی آن‌ها باز بوده و زیر بازشماری و تفتیش قرار دارند، ادامه می‌یابد. مولانا با بازشماری آرا مخالفت کرده و آن را غیرقانونی خوانده بود. 

کمیسیون مستقل انتخابات روند بازشماری و تفتیش آرا را متوقف کرد

کمیسیون مستقل انتخابات روند بازشماری و تفتیش آرای هشت هزار و ۲۵۵ محل را چهار روز پیش در ۱۸ عقرب از کابل آغاز کرد. طبق اعلام این کمیسیون، دو هزار و ۴۳۲ محل رأی‌دهی که فاقد معلومات بایومتریکی است، نیز شامل این محلات می‌شد. هم‌چنان، از میان این محلات، آرای دو هزار و ۱۱۸ محل براساس فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی به بازشماری و تفتیش رفته است.

دسته‌های انتخاباتی عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار و رحمت‌الله نبیل نسبت به شروع این روند اعتراض کرده‌ بودند. دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» متعلق به محمداشرف غنی، از شروع بازشماری و تفتیش آرا استقبال کرد، اما سایر دسته‌های انتخاباتی بدون اعلام موضع روشن در این رابطه، اقدامی به نظارت از روند بازشماری و تفتیش آرا نکرده‌ بودند.

کمیسیون مستقل انتخابات روز سه‌شنبه، ۲۱ عقرب، اعلام کرد که تا کنون روند بازشماری و تفتیش آرای محلات مشکوک در ۱۴ ولایت کشور آغاز نشده است. حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، علت این مشکل را اعتراض بعضی از دسته‌های انتخاباتی نسبت به روند بازشماری و تفتیش آرای محلات مشکوک عنوان کرد. خانم نورستانی گفت که با توجه به این وضعیت، کمیسیون مستقل انتخابات نگران نقض تقویم جدید است. طبق این تقویم، نتیجه ابتدایی انتخابات باید در ۲۳ عقرب (فردا) اعلام شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن