اهمیت حضور افغانستان در لیگ قهرمانان آسیا

پیمان

جنگ، همه چیز را طی چهار دهه از ما گرفت. افغانستان پیش از بسیاری از کشورهای همسایه خود تیم ملی فوتبال ساخته بود. اولین مسابقه این تیم در ۲۵ آگست سال ۱۹۴۱ یعنی ۷۸ سال پیش در مقابل تیم ملی مکسیکو صورت گرفت که با نتیجه مساوی ۰-۰ به پایان رسید. حتا کشورهایی مانند ایران، نخستین بازی‌های ملی خود را در مقابل افغانستان انجام دادند. اما همه این ‌کشور در عرصه فوتبال قامت کشیدند، قهرمان شدند، شور و شادی آوردند و در این میان، افغانستانی که سال‌ها تاریخچه طولانی‌تری در فوتبال دارد، هنوز حتا در بازی‌های مقدماتی جام باشگاه‌های آسیا نتوانسته جای پایی باز کند.

حالا بعد از سال‌ها و با قرار گرفتن لیگ برتر فوتبال کشور در جایگاه سی‌و‌ششم لیگ‌های آسیایی، این فرصت فراهم گردیده تا توفان هری‌رود، نماینده‌ی حوزه غرب، برای رسیدن به مرحله‌ی گروهی، در ماه دلو سال روان خورشیدی چند بازی در مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا داشته باشد.

حریفان تیم طوفان هری‌رود در پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا، تیم‌هایی از کشورهای تاجیکستان، ترکمنستان و قرغیزستان هستند که قهرمان جام حذفی داخلی کشورشان شده‌اند. هر‌چند تیم ملی کشور ما در مسابقات بین‌المللی مختلف در سال‌های اخیر حضور داشته، اما در سطوح باشگاهی، افغانستان چیزی برای گفتن نداشته است.

تنها تیم فوتبال شاهین آسمایی در سال ۲۰۱۷ به عنوان نماینده افغانستان در این مسابقات شرکت کرد. این تیم، قهرمان فصل پنجم لیگ ‌برتر افغانستان در آن سال بود و در مسابقات جام کنفدراسیون فوتبال آسیا ۲۰۱۷ «FC CUP» در نخستین دیدارش بازی را یک بر صفر به تیم حاصلات تاجیکستان واگذار کرد. شاهین در نهایت نتوانست مسابقات را به برد ادامه دهد و به مراحل بعدی صعود کند.

حضور یک تیم از کشور جنگ‌زده افغانستان در مسابقات جام قهرمانان آسیا که میلیون‌ها بیننده دارد، پیام‌آور ورزش‌دوستی و صلح‌خواهی مردم افغانستان می‌تواند باشد. تردیدی نیست که پس از مسابقات جام ملت‌های آسیا که افغانستان هیچ‌گاهی در آن تا اکنون حضور نداشته، جام قهرمانان آسیا که به صورت باشگاهی برگزار می‌شود، مهم‌ترین رویداد فوتبالی در قاره کهن است. این رویداد می‌تواند نگاه جهان نسبت به افغانستان را تغییر دهد و جهانیان را باورمند بسازد که نسل جوان افغانستان می‌تواند نوید‌بخش آینده درخشان این سرزمین باشد.

 

لیگ قهرمانان آسیا چیست؟

لیگ قهرمانان آسیا که در گذشته با نام جام باشگاه‌های آسیا شناخته می‌شد، توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا اداره می‌شود. معمولاً ۱ تا ۴ تیم برتر هر کشور در این لیگ حضور دارند (تعداد تیم‌ها بسته‌گی به رتبه‌بندی هر کشور دارد و به فراخور آن می‌تواند افزایش یا کاهش یابد). این رقابت فقط شامل تیم‌های برتر آسیا می‌شود. این مسابقات مهم‌ترین مسابقات باشگاهی در سطح آسیا است و می‌توان آن را هم‌ارزش با جام لیبرتادورس، لیگ قهرمانان اروپا، لیگ قهرمانان آفریقا، لیگ قهرمانان کونکاکاف و لیگ قهرمانان اقیانوسیه دانست.

مجموعاً ۳۲ تیم در دور مقدماتی این رقابت با یک‌دیگر مسابقه می‌دهند. باشگاه‌هایی از لیگ‌های قدرتمند آسیایی به صورت مستقیم سهمیه حضور در رقابت‌ها را به دست می‌آورند. علاوه بر آن، باشگاه‌هایی از لیگ‌های کم‌اعتبارتر هم می‌توانند با برگزاری یک دیدار پلی‌آف، سهمیه حضور در رقابت‌ها را به دست آورند، ضمن این‌که آن‌ها می‌توانند در ای‌اف‌سی کاپ حضور یابند. از سال ۲۰۰۹ به این سو، قهرمان رقابت‌ها نمی‌تواند به صورت مستقیم سهمیه سال بعد رقابت‌ها را به دست آورد. قهرمان لیگ قهرمانان آسیا، سهمیه حضور در جام باشگاه‌های فوتبال جهان را به دست می‌آورد.

در غرب آسیا، جایی که افغانستان در سال‌های اخیر یکی از نماینده‌گان فوتبال این بخش است، کشورهای عربستان سعودی و ایران دارای ۳ سهمیه‌ی مستقیم و ۱ سهمیه‌ی غیر‌مستقیم (پلی‌آف)، کشورهای امارات متحده عربی و قطر دارای ۲ سهمیه‌ی مستقیم و ۲ سهمیه‌ی غیر‌مستقیم (پلی‌آف) و کشور اوزبیکستان دارای ۲ سهمیه‌ی مستقیم و ۱ سهمیه‌ی غیر‌مستقیم (پلی‌آف) می‌باشند. البته کشورهایی که امتیاز بالایی از نظر ملی و باشگاهی در سطح آسیا کسب کنند، می‌توانند در مرحله پلی‌آف حضور داشته باشند و پس از موفقیت در آن مرحله به مرحله گروهی برسند.

 

تاریخچه جام باشگاهی آسیا

جام باشگاهی آسیا در سال ۱۹۶۷، حدود ۱۳ سال پس از تاسیس کنفدراسیون فوتبال آسیا توسط تونکو عبدالرحمن، سیاست‌مدار مالزیایی پایه‌ریزی شد تا نام او برای همیشه در تاریخ ورزش قاره کهن ثبت شود. او ایده رقابت‌های سراسری فوتبال در قاره آسیا را با هدف نزدیکی ملل مختلف آسیایی بنیاد نهاد و در یک بازه زمانی کوتاه‌مدت اندیشه خود را به مرحله عمل درآورد تا جام قهرمانی باشگاه‌های آسیا در سال ۱۹۶۷ در بانکوک راه‌اندازی شود.

این رقابت‌ها در طول سال‌ها با فراز و نشیب بسیاری همراه شد که متاثر از شرایط خاص سیاسی و اقتصادی حاکم بر کشورهای قاره آسیا بود. این مسایل باعث شده بود که از سال ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۴ به مدت ۱۲ سال این بازی‌ها برگزار نشود؛ اما از اواسط دهه هشتاد میلادی و هم‌زمان با رونق اقتصادی و تغییر نگرش ملل آسیایی به پدیده‌های فراگیر جهانی، جام قهرمانی باشگاه‌های آسیا هم اهمیت خاصی پیدا کرد و هر سال بهتر از دوره قبل برگزار می‌شود و اکنون می‌بینیم که لیگ قهرمانان آسیا به طور مرتب همه‌ساله در قاره برپا می‌گردد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن