کمیسیون حقوق بشر خواستار تحقیقات درباره جنایت جنگی نظامیان خارجی در افغانستان شد

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر از امریکا، انگلستان و کشورهایی که در افغانستان نیروی نظامی داشته‌اند، خواست که درباره اتهامات جنایت جنگی و نقض قانون بشردوستانه بین‌المللی که علیه سربازان این کشورها مطرح شده است، به صورت مستقلانه تحقیق کنند.

شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر در واکنش به نشر گزارش از جنایات جنگی نیروهای ویژه آسترالیا در افغانستان این خواست را مطرح کرد.

خانم اکبر گفت که نتایج این تحقیقات باید با قربانیان و مردم افغانستان در میان گذاشته شود و به این ترتیب به خواست قربانیان برای دست‌رسی به حقیقت و عدالت، رسیده‌گی شود.

یافته‌های یک گزارش تحقیقی که در آسترالیا نشر شد، نشان می‌دهد که نظامیان این کشور ۳۹ غیرنظامی افغان را به صورت غیرقانونی کشته‌اند که کودکان نیز شامل آن بوده‌اند.

این گزارش از سوی وزارت دفاع آسترالیا نشر شده است که تهیه آن زمان طولانی را در بر گرفته است.

شهرزاد اکبر با اشاره به نشر این گزارش گفت که نقض جنایت جنگی که در این گزارش بازتاب داده شده است، موارد استثنایی نبوده و به صورت نظام‌مند صورت گرفته است.

رییس کمیسیون مستقل حقوش بشر گفت که این جنایات برخاسته از دید ارزش ندادن به زنده‌گی غیرنظامیان افغان بوده است.

او خواستار پی‌گیری عدلی و قضایی عاملان این جنایات شد.

ارگ ریاست جمهوری نیز نسبت به نشر گزارش وزارت دفاع آسترالیا مبنی بر بدرفتاری شماری از نظامیان این کشور در افغانستان، گفته است نشر این گزارش اقدام لازم به هدف تأمین شفافیت و کسب اطمینان از طی مراحل قانون رسیده‌گی به چنین قضایا می‌داند.

طبق اعلام ارگ، اسکات موریسن، نخست‌وزیر آسترالیا در تماس تلفنی با رییس جمهور غنی، از تحقیقات همه‌جانبه و تأمین عدالت در این پرونده اطمینان داده است.

حکومت افغانستان خواهان تحقق تعهدات آسترالیا در این باره شده است.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که به نظام عدلی و قضایی آسترالیا باور کامل دارد و مطمین است که سربازان متهم به جرایم جنگی در افغانستان، محاکمه خواهند شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن