واکنش مجلس نماینده‌گان به راکت‌پراکنی‌های اخیر پاکستان

یک روز پس از سفر مقام‌های پاکستانی به کشور، شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان خواهان اقدام‌های عملی و صادقانه‌ی‌ پاکستان در مبارزه با دهشت‌افگنی و تأمین صلح و ثبات در افغانستان شده‌اند. این نمایندگان می‌گویند که مقام‌های پاکستانی باید از بازی دوگانه در برابر افغانستان دست بردارند و در کشاندن گروه طالبان به روند صلح همکاری کنند.

دو روز قبل شاهد خاقان عباسی، نخست‌وزیر پاکستان به دعوت رییس جمهور غنی به منظور آغاز گفت‌وگوهای دولت با دولت به کابل آمد. سفر این هیأت پاکستانی و گفت‌وگوی آن‌ها با مقام‌های افغان، موضوع اصلی بحث روز گذشته‌ی در مجلس نماینده‌گان بود.

بیشتر نماینده‌گان مجلس، مذاکرات انجام شده میان مقام‌های افغان و پاکستانی را بی‌نتیجه می‌خوانند و  باور دارند که گفت‌وگوهایی پیش از این سفر نیز صورت گرفته، اما نتایج مطلوبی را در پی نداشته است. نماینده‌گان مجلس از تداوم سیاست دوگانه‌ی پاکستان در برابر افغانستان انتقاد می‌کنند و دوام آن را به نفع هیچ‌یک از باشنده‌گان این دو کشور نمی‌دانند.

 نماینده‌گان مجلس می‌گویند، هماهنگی لازم میان نظامیان و مقام‌های ملکی پاکستان وجود ندارد و به همین دلیل سیاست صلح و جنگ پاکستان به درستی قابل تشخیص نیست. به گفته‌ی شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان افغانستان، اعضای ارشد ملکی پاکستان برای مذاکره می‌آیند، نیروی نظامی ‌آن کشور با پرتاب موشک‌ها بر حریم افغانستان تجاوز می‌کنند و روحانیون آن کشور با راه‌اندازی تظاهرات در امور سیاسی افغانستان مداخله می‌کنند.

سید نادرشاه بحر، نماینده‌ی مردم غور در مجلس می‌گوید: «تعجب‌آور است که در ارگ مذاکره‌ی دوستانه و در کنر راکت‌پراکنی مستانه {از سوی پاکستان} جریان دارد.» نماینده‌گان مجلس به این باور اند که نظامیان پاکستان طرفدار صلح در افغانستان نیستند و با راکت پراکنی‌های‌شان در عمل می‌خواهند نتایج مذاکرات را نفی کنند.

از سویی هم به تازه‌گی مولانا فضل‌الرحمن، رهبر حزب جمعیت علمای پاکستان، در رابطه به حمله نظامیان کشور در ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز، واکنش نشان داده و به رسانه‌های پاکستانی گفته است که حمله‌ی هوایی از سوی نظامیان افغان بالای شاگردان یک مدرسه‌ی دینی، دشمنی آشکار با اسلام است.

محمد اقبال صافی، نماینده‌ی مردم کاپیسا با اشاره به این سخنان مولانا فضل‌الرحمن، می‌گوید که عالمان پاکستانی نیز در برابر مسایل افغانستان برخورد سیاسی دارد. او گفت:«بلند شدن صدای فضل‌الرحمن به خاطر دوستی با شاگران این مدرسه نیست. اگر {مولانا فضل‌الرحمن} دوستی با علمای افغانستان و مردم افغانستان می‌داشت فتوای حلال بودن انتحاری در افغانستان و حرام بودن آن را در پاکستان صادر نمی‌کرد.» 

کبرا مصطفوی، یکی دیگر از نماینده‌گان مجلس حملات هوایی نظامیان پاکستان بر خاک افغانستان را مورد انتقاد قرار داد و گفت که مجلس نماینده‌گان و مقام‌های افغان نباید در برابر راکت‌پراکنی پاکستان بی‌تفاوت بمانند. به گفته‌ی او، باید این موضوع به نهادهای بین‌المللی در افغانستان شریک ساخته شود.

در همین حال، عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نماینده‌گان نیز می‌گوید که گفتگوها میان کابل و اسلام‌آباد در حالی آغاز شده که پاکستان برخلاف اصول و روحیه‌ی همکاری بر قلمرو افغانستان راکت پراکنی کرده است. ابراهیمی می‌گوید، این عملکرد پاکستان نشان می‌دهد که مذاکرات میان رهبران دو کشور ضیاع وقت بوده و نتایجی در قبال نخواهد داشت.

این در حالی ا‌ست که روز پنج‌شنبه، ۱۶ حمل مقامات ولایت کنر اعلام کردند که در ۲۴ ساعت گذشته، نیروهای پاکستان ۶۰۰ موشک را بر ولسوالی دانگام این ولایت پرتاب کردند. وزارت خارجه با پخش اعلامیه‌ای این حملات را نقض آشکار حریم هوایی و خلاف‌ورزی جدی در برابر حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغانستان خواند. از سویی هم ارگ نیز با نشر خبرنامه‌ای گفته است که رییس جمهور غنی مسئله‌ی خلاف‌ورزی‌های مرزی را به صورت جدی با نخست‌وزیر پاکستان مطرح کرده‌ است.

این در حالی است که شاهد خاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان روز جمعه، ۱۷ حمل با هیأت همراهش به کابل آمد تا در باره‌ی تقویت همکاری و کاهش تنش‌ها میان دو کشور با سران حکومت وحدت ملی گفت‌وگو کند. همکاری در مبارزه با هراس‌افگنی و کاهش خشونت، ایجاد صلح و آشتی، برگشت مهاجران و توسعه‌ی مشترک اقتصادی از جمله موارد کلیدی این گفت‌وگو بود.

با این حال شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان برخی از موضوع‌های مورد بحث در این گفت‌وگوی دو جانبه را به نفع پاکستان عنوان می‌کنند. محمد سرور، عثمانی فراهی می‌گوید: «ترانزیت به نفع پاکستان است به خاطر این که پاکستان یک کشور صنعتی است و صدها قلم جنس پاکستانی از طریق افغانستان به آسیای میانه می‌رود، در حالی که ما چند قلم محدود صادرات داریم.» او همچنان در رابطه به برگشت مهاجران افغانستان از خاک پاکستان می‌گوید: «کنوانسیون بین المللی، حقوق مهاجران را تثبیت کرده که برگشت آنان باید به صورت داوطلبانه باشد،‌ اما رییس جمهور در این مورد کدام اشاره‌ی نکرده است.»‌

با این حال، شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی رییس جمهور می‌گوید سفر آقای عباسی به افغانستان در جهت بهبود امنیت کمک می‌کند. آقای مرتضوی که روز گذشته در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت: «گفت‌وگوهای دولت با دولت می‌تواند گره از مشکلات بگشاید.»

آقای مرتضوی تأکید کرد که اکنون درک مشترک میان افغانستان و پاکستان برای همکاری‌های منطقه‌ای به وجود آمده است. او می‌گوید موقعیت افغانستان برای تمامی کشورهای منطقه اهمیت دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن