مجلس نماینده‌گان بودجه وزارت صنعت و تجارت را تعلیق کرد

خلیل اسیر

مجلس نماینده‌گان در نشست روز دوشنبه خود با اکثریت آرا بودجه وزارت صنعت و تجارت را تعلیق و سرپرست این وزارت را سلب صلاحیت کرد. این تصمیم روز گذشته در پی امتناع اجمل احمدی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت، از حضور در نشست استجوابی مجلس انجام شد. طبق فیصله مجلس نماینده‌گان، بودجه وزارت صنعت و تجارت در سال جاری مالی تعلیق و صلاحیت اجمل احمدی در مقام سرپرست در این وزارت سلب شده است. این فیصله حاصل رأی مثبت ۱۳۰ نماینده از مجموع ۱۳۷ نماینده حاضر در نشست روز گذشته مجلس است. فیصله مجلس نماینده‌گان مشعر است که قراردادها و تقرری‌هایی که پس از امروز (دوشنبه، ۲۳ جدی) توسط وزارت صنعت و تجارت با امضای اجمل احمدی انجام می‌‎شود، از اعتبار ساقط است. این موضوع با تمام ادارات دولتی و سفارت‌خانه‌ها شریک شده است.

مجلس نماینده‌گان سرپرست وزارت صنعت و تجارت را به خاطر وجود شکایات و انتقادات متعدد علیه او و وزارت زیر اداره‌اش در نشست روز دوشنبه خود استجواب کرده بود. هیأت اداری مجلس نماینده‌گان دلایل استجواب اجمل احمدی را «وضعیت تجارت در کشور، شکایات اتاق‌های تجارت و سرمایه‌گذاری، مقرری‌های غیرقانونی با معاشات بلند، برخورد ناشایسته و توهین‌آمیز [اجمل احمدی] با کارکنان این وزارت و عدم حضور [او] در جلسات کمیسیون‌ها و جلسات عمومی مجلس نماینده‌گان» بیان کرده است.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان، اعلام کرد که مجلس مدت یک سال است که به دنبال اجمل احمدی می‌گردد، اما او را پیدا نکرده است. هم‌چنان حفیظ‌الله جلیلی، نماینده مردم کابل در مجلس نماینده‌گان، گفت که مدت شش ماه می‌شود که اجمل احمدی برای پاسخ‌گویی به کمیسیون‌ها و جلسات عمومی این مجلس حاضر نشده است. شمار دیگر از نماینده‌گان نیز اسناد تحصیلی او را «جعلی» خواندند و او را به ناآشنایی با زبان‌های ملی از جمله فارسی و پشتو متهم کردند. بعضی از نماینده‌گان هم از تقرری‌ها و قراردادهای خلاف قانون در وزارت صنعت و تجارت انتقاد کردند. سرانجام نماینده‌گان مجلس با اعلام این‌که اجمل احمدی با حضور نیافتن در نشست استجوابیه مجلس به این نهاد توهین کرده است، او را سلب صلاحیت کردند.

در این میان، عبدالروف انعامی، نماینده مردم بدخشان در مجلس، مخالف «عزل» سرپرست وزارت صنعت و تجارت از سرپرستی این وزارت بود. او هم‌چنان با تعلیق بودجه این وزارت نیز اعلام مخالفت کرد. به گفته انعامی، مجلس نماینده‌گان در چهارچوب قانون صلاحیت «عزل» وزرای سرپرست را ندارد و هم‌چنان نمی‌تواند بودجه یک وزارت را به تنهایی تعلیق کند. او پیشنهاد کرد که با توجه به این محدودیت، باید از ریاست جمهوری خواسته شود تا سرپرست وزارت صنعت و تجارت را از کار برکنار و به خاطر اقدامات خلاف قانون به لوی‌سارنوالی معرفی کند. اما این پیشنهاد مورد توجه اعضای مجلس واقع نشد.

واکنش وزارت صنعت و تجارت

سمیر رسا، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، در واکنش به فیصله مجلس نماینده‌گان در صحبت با روزنامه ۸صبح این فیصله را خلاف قانون خواند. او گفت که مطابق ماده ۹۸ قانون اساسی، مجلس نماینده‌گان صلاحیت تعلیق بودجه وزارت صنعت و تجارت را ندارد. او استدلال کرد که بر اساس این ماده، مجلس نماینده‌گان صلاحیت دارد تا کل بودجه پیشنهادی حکومت برای یک سال مالی را رد و یا تأیید کند، اما نمی‌تواند بخشی از بودجه را تأیید و بخش دیگر آن را رد و یا تعلیق کند. البته این موضوع با چنین صراحتی در این ماده ذکر نشده است.

سخنگوی وزارت صنعت و تجارت از جانب دیگر گفت که مجلس نماینده‌گان صلاحیت آن را ندارد تا سرپرست وزارت صنعت و تجارت را سلب صلاحیت کند. به گفته سمیر رسا، اجمل احمدی بر اساس فرمان ریاست جمهوری سرپرست وزارت صنعت و تجارت شده است و او تا هنوز رأی مجلس نماینده‌گان را به دست نیاورده است که با رأی این مجلس از وظیفه «عزل» شود.

سمیر رسا خاطرنشان ساخت که سرپرست وزارت صنعت و تجارت به مجلس نماینده‌گان پاسخ‌گو است و دلیل حضور نیافتن او در نشست روز دوشنبه مجلس، بیماری بود. او گفت که احمدی قرار بود در یک نشست دیگر با حضور معاون دوم رییس جمهور نیز در همین روز شرکت کند، اما به دلیل بیماری موفق به این کار نشد.

سخنگوی وزارت صنعت و تجارت بعضی از انتقادها در برابر سرپرست این وزارت را غیر موجه خواند. سمیر رسا گفت که اتهام «جعلی» بودن اسناد تحصیلی اجمل احمدی بی‌اساس است و او دو سند ماستری از دانشگاه هاروارد امریکا دارد. او هم‌چنان این انتقاد را که گویا احمدی قادر به تکلم به زبان‌های ملی از جمله فارسی و پشتو نیست، نیز بی‌اساس خواند. به گفته رسا، سرپرست وزارت صنعت و تجارت در بسیاری از کنفرانس‌ها با زبان فارسی به صورت روان صحبت کرده است.

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که مسوولان این وزارت همواره در جلسات کمیسیون‌های مجلس نماینده‌گان شرکت کرده‌اند. به گفته سمیر رسا، این اشتراک با توجه به حوزه صلاحیت هر مسوول و متناسب با موضوع مورد بحث در جلسات این کمیسیون‌ها انجام شده است. او تأکید کرد در جلساتی که اجمل احمدی شرکت نکرده است، حضور او از دید وزارت صنعت و تجارت یا ضروری نبوده است و یا هم مصروف دیگر جلسات و انجام سفرهای رسمی بیرونی بوده است.

اجمل احمدی در هفدهم ماه دلو پارسال طی فرمانی از سوی رییس جمهور به حیث سرپرست در وزارت صنعت و تجارت تعیین شد. او پیش از آن برای حدود چهار سال مشاور ارشد محمداشرف غنی در امور مالی و بانک‌داری بود. احمدی متولد سال ۱۳۵۷ در غزنی است. او تا تکمیل دوره متوسطه مکتب در افغانستان زنده‌گی کرده است. رشته تحصیلی احمدی در مقطع لیسانس روشن نیست، اما گفته شده است که دو سند ماستری در رشته‌های «اداره و تجارت» و «اقتصاد و اداره عامه» از دانشگاه هاروارد امریکا دارد. شماری از نماینده‌گان این اسناد او را «جعلی» خوانده‌اند. وزارت‌های خارجه و تحصیلات عالی تا کنون در این باره ابراز نظر نکرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن