مجلس نماینده‌گان خواهان حل تنش میان ارگ و وزارت خارجه شد

۸صبح، کابل: مجلس نماینده‌گان خواستار حل تنش و کشیده‌گی میان ارگ ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه شده است.

کمیسیون روابط بین‌المللی مجلس نماینده‌گان ادامه تنش و تقابل میان ارگ ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه را خلاف منافع ملی و مصالح علیایی کشور خوانده و از رهبری حکومت وحدت ملی خواسته است که تا اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری متحدانه با هم کار کنند.

عبدالقیوم سجادی، عضو این مجلس، در نشست روز چهارشنبه، هفدهم میزان، گفت که با توجه به شرایط جاری، کمیسیون روابط بین‌الملل مجلس نماینده‌گان خواهان حل فوری اختلاف‌ها میان ارگ ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه است.

ارگ ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه در روزهای اخیر دچار اختلاف جدی شده‌اند، چنان‌که در پیوند به سفر یک هیأت گروه طالبان به پاکستان ارگ ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه دو موضع متفاوت ابراز کرده‌اند.

هیأتی از گروه طالبان روز چهارشنبه، دهم میزان، بنا بر دعوت رسمی پاکستان به اسلام‌آباد سفر کرد.

در نخستین واکنش به این سفر، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، در یک نشست خبری از شیوه استقبال مقام‌های پاکستانی از طالبان به شدت انتقاد کرد و گفت: «میزبانی از گروهی که هنوز هم دستش به خون مردم افغانستان آغشته است، خلاف تمام اصول و روابط میان کشورها است.»

ساعاتی پس از این اظهارات سخنگوی ارگ ریاست جمهوری، صبغت‌الله احمدی، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه، در صفحه رسمی فیس‌بوک خود نوشت و هم‌چنان در گفت‌وگو با تلویزیون طلوع گفت که افغانستان از تلاش‌های تمامی کشورهای منطقه و جهان برای صلح افغانستان و زمینه‌‌سازی برای گفت‌وگوی مستقیم میان دولت افغانستان و گروه طالبان استقبال می‌کند. او هم‌چنان گفت که تلاش‌هایی نیز روی سازوکارهای آغاز گفت‌وگوهای صلح در جریان است.

پس از این اظهارات، صدیق صدیقی در توییتی نوشت که اظهار نظر سخنگوی وزارت امور خارجه دیدگاه شخصی او است و از دولت نماینده‌گی نمی‌کند، اما صبغت‌الله احمدی در توییتی گفته بود که به نماینده‌گی از وزارت امور خارجه سخن گفته است.

تقابل میان ارگ ریاست جمهوری و وزارت خارجه تا جایی پیش ‌رفت که رییس جمهور غنی صبغت‌الله احمدی، سخنگوی وزارت امور خارجه را به دلیل آن‌چه بیان «اظهارات غیرمسوولانه» خوانده شد، از سمتش برکنار کرد.

ریاست اجرایی با این تصمیم ارگ ریاست جمهوری مخالفت کرده  و خواهان ادامه کار آقای احمدی تا اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن