مجلس نماینده‌گان طرح تعدیل بودجه را تصویب کرد

۸صبح، کابل: مجلس نماینده‌گان طرح تعدیل بودجه سال مالی ۱۳۹۹ را در نشست روز چهارشنبه، یازدهم سرطان، با اکثریت آرا تصویب کرد.

سیدعظیم کبرزانی، منشی کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان، در صحبت‌ با روزنامه ۸صبح گفت که این طرح با اعمال برخی از تغییرات تصویب شده است.

این طرح از سوی حکومت به هدف اختصاص بودجه برای مبارزه با ویروس کرونا و نیز تعدیلات در برخی از کودهای بودجه‌ای، به مجلس نماینده‌گان فرستاده شده بود.

اعضای مجلس نماینده‌گان این طرح را در ۲۸ ماه جوزا با اکثریت آرا به دلیل آن‌چه شفاف نبودن مصرف بودجه اختصاصی مبارزه با کرونا خوانده شد، رد کردند.

آقای کبرزانی افزود که مجلس نماینده‌گان بودجه وزارت دولت در امور صلح را که حدود ۳۷۰ میلیون افغانی در این طرح پیشنهاد شده بود، رد کرده است. منشی کمیسیون مالی و بودجه مجلس نماینده‌گان دلیل این اقدام را نبود شفافیت در استخدام کارمندان و نیز عدم حضور مسوولان این وزارت برای دفاع از بودجه‌ی شان عنوان کرد.

به گفته او، حکومت هشت میلیارد افغانی را برای برنامه‌های وزارت زراعت در زمان شیوع ویروس کرونا در طرح تعدیل پیش‌بینی کرده بود که مجلس نماینده‌گان حدود شش میلیارد افغانی بودجه را برای این برنامه تأیید کرده است.

طبق معلومات کبرزانی، حکومت بیش از چهار میلیارد افغانی برای واحد عملیاتی و حمایتی ریاست جمهوری برای ایجاد شغل و ایجاد بندهای کوچک اختصاص داده بود که از سوی مجلس رد شده است.

حکومت طرح تعدیل بودجه را در ماه ثور به مجلس نماینده‌گان فرستاده بود.

وزارت مالیه اعلام کرده است که بودجه سال مالی جاری، ۱۸ میلیارد افغانی نسبت به آغاز سال افزایش یافته است که شامل ۱۲.۲ میلیارد افغانی بودجه انکشافی و ۵.۷ میلیارد افغانی بودجه عادی می‌شود.

طبق اعلام وزارت مالیه، بعد از تعدیلات، بودجە سال جاری مالی در کل ۴۴۶ میلیارد افغانی می‌شود که ۲۹۴ میلیارد آن بودجه عادی و ۱۵۱ میلیارد دیگر آن بودجه عادی را تشکیل می‌دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن