مجلس نماینده‌گان برای میانجی‌گری بین کمیسیون و نامزدان اعلام آماده‌گی کرد

خلیل اسیر

مجلس نماینده‌گان در حالی که دامنه اعتراضات در پیوند به ادعای «تقلب سیستماتیک» در انتخابات رو به گسترش است، برای میانجی‌گری بین کمیسیون مستقل انتخابات و نامزدان معترض انتخابات ریاست جمهوری اعلام آماده‌گی کرد. اعتراضات در پیوند به آن‌چه «تقلب سیستماتیک» در روند انتخابات و اقدامات «غیرقانونی» کمیسیون مستقل انتخابات خوانده می‌شود، بیست‌وپنج روز پیش همزمان با شروع روند تفتیش و بازشماری آرا در شماری از ولایات کشور آغاز شد. این اعتراضات که اکنون دامنه وسیع به خود اختیار کرده است، انتخابات را به گفته مجلس نماینده‌گان به «بن‌بست» برده و مانع تفتیش و بازشماری آرا در هفت ولایت شمالی و شمال‌شرقی کشور شده است.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان، در پایان جمع‌بندی صحبت‌های آزاد نماینده‌گان در وقت «امتیازی» نشست روز چهارشنبه، ۱۳ قوس، این مجلس، گفت که مجلس نماینده‌گان باید از حالت «تماشاچی» وضعیت جاری در کشور بیرون شود و هیأتی را برای میانجی‌گری بین کمیسیون مستقل انتخابات و نامزدان معترض انتخابات ریاست جمهوری تشکیل دهد. رحمانی اعلام کرد که با نقض مکرر تقویم انتخابات، تصمیم‌گیری‌های جنجال‌برانگیز، توقف روند فنی انتخابات، بسته ماندن دفاتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات و تقابل کمیسیون مستقل انتخابات با نامزدان، انتخابات عملاً از مسیر قانونی خود منحرف شده است. رحمانی افزود: «بازگشت به منطق و بازشدن باب گفت‌وگو، پیش از آن‌که دیر شود، تنها گزینه‌ای برای جلوگیری از بحرانی شدن بن‌بست انتخابات است.» رحمانی گفت در شرایط کنونی کشور، کمیسیون مستقل انتخابات و نامزدان با توقف اتهامات و برگزاری گفتمان فراگیر انتخاباتی با حضور نماینده‌گان کمیسیون، نامزدان و نهادهای ناظر ملی و بین‌المللی می‌توانند از رفتن کشور به بحران جلوگیری کنند.

رییس مجلس نماینده‌گان در ادامه گفت که از آدرس «خانه ملت» در یک اقدام «خیرخواهانه» با حفظ احترام به استقلالیت کمیسیون مستقل انتخابات، پیشنهاد می‌کند که برای جلوگیری از بحرانی شدن وضعیت و یافتن راه حل مناسب، مجلس نماینده‌گان به عنوان یک نهاد «مشروع، معتبر و ملی که از عموم ملت نماینده‌گی می‌کند»، می‌تواند بین کمیسیون مستقل انتخابات و نامزدان معترض پا در میانی کند، تا به گفته او برای رفع «بن‌بست» انتخاباتی یک راهکار مناسب به دست آید. رحمانی با بیان این‌که بحرانی شدن وضعیت به نفع هیچ کسی نیست، تأکید کرد که مجلس نماینده‌گان باید برای تعیین یک هیأت تصمیم بگیرد و میانجی‌گری بین کمیسیون مستقل انتخابات و نامزدان معترض را آغاز کند. رحمانی خاطرنشان ساخت تا جایی که او در جریان است، در حال حاضر، بین کمیسیون مستقل انتخابات و نامزدان معترض هیچ رابطه‌ای برقرار نیست.

مجلس نماینده‌گان در حالی برای میانجی‌گری بین کمیسیون مستقل انتخابات و نامزدان معترض اعلام آماده‌گی می‌کند که اعتراضات هواداران دسته «ثبات و هم‌گرایی» در پیوند به آن‌چه «تقلب سیستماتیک» در روند انتخابات خوانده شده است، در ولایات شمالی و شمال‌شرقی کشور برای چندمین روز پی‌هم در جریان است. امروز چهارشنبه، ۱۳ قوس، هواداران این دسته انتخاباتی در ولایات پنجشیر، پروان و جوزجان دست به تظاهرات زده‌اند. تظاهرکننده‌گان در تظاهرات امروز خود بر ابطال فوری بیش از ۳۰۰ هزار رأی جنجالی که از دید آن‌ها «تقلبی» است و نیز بازگشت کمیسیون مستقل انتخابات به مسیر قانون که از دید آن‌ها این کمیسیون از مسیر قانون منحرف شده است، شدند. هواداران دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» روز سه‌شنبه در ولایت سرپل، روز دوشنبه در فاریاب و تخار، روز یک‌شنبه در بغلان و روز جمعه گذشته هم در ولایت کابل دست به تظاهرات زده بودند. این تظاهرات تا کنون به صورت مسالمت‌آمیز دنبال شده است. در برخی از این تظاهرات‌ها از جمله در کابل هواداران بعضی از دسته‌های انتخاباتی معترض دیگر نیز شرکت داشته‌اند. «ثبات و هم‌گرایی» هشدار داده است تا زمانی که به مطالباتش رسیده‌گی نشود، دست از تظاهرات و اعتراضات مدنی برنخواهد داشت.

کمیسیون مستقل انتخابات روند تفتیش و بازشماری آرا را در هژدهم عقرب در بیش از هشت‌ونیم هزار محل رأی‌دهی در سراسر کشور آغاز کرد. دست‌کم یازده دسته از سیزده دسته انتخاباتی، شروع این روند را غیرقانونی خوانده‌اند و با آن اعلام مخالفت کرده‌اند. دسته‌های انتخاباتی معترض می‌گویند که پیش از شروع تفتیش و بازشماری آرا باید بیش از ۱۳۷ هزار رأی قبلاً قرنطین‌شده، بیش از ۱۰۲ رأی خارج از زمان و بین ۵۰ تا ۷۰ هزار رأی دیجیتالی که به گفته معترضان مشکل فنی به‌ویژه از نگاه عکس دارد، باطل شود. این دسته‌ها هم‌چنان نسبت به تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات مبنی بر تفتیش و بازشماری آرای دو هزار و ۴۲۳ محل که فاقد معلومات بایومتریک گزارش شده است، نیز هستند. با این حال، این مطالبات از جانب کمیسیون مستقل انتخابات به رغم اعتراضاتی که دسته‌های انتخاباتی معترض به‌ویژه «ثبات و هم‌گرایی» در ولایات مختلف راه‌اندازی کرده‌اند، پذیرفته نشده است. کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید تا زمانی که کار تفتیش و بازشماری آرا را تکمیل نکند، مطابق قانون، حتا یک رأی را هم باطل نخواهد کرد.

کار بازشماری و تفتیش آرا در ۲۷ ولایت تکمیل شده است و این کار با گذشت ۲۵ روز تا کنون در ولایات پنجشیر، بدخشان، تخار، فاریاب، جوزجان، سمنگان و بغلان آغاز نشده است. کمیسیون مستقل انتخابات، کار جمع‌بندی نتایج آرای بازشماری‌شده در ۱۲ ولایت را به پایان برده است و فعلاً رهبری این کمیسیون در حال تصمیم‌گیری و صدور فیصله در این باره است. البته قابل یادآوری است که کمیسیون مستقل انتخابات تصمیم ندارد بدون آن‌که کار تفتیش و بازشماری آرا را در هفت ولایت باقی‌مانده تکمیل کند، فیصله خود درباره نتایج این روند را صادر و در نهایت نتیجه ابتدایی انتخابات را اعلام کند.

دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» که مخالف اعتراضات جاری در پیوند به ادعای «تقلب سیستماتیک» در انتخابات و اقدامات کمیسیون در باره تفتیش و بازشماری آرا است، از کمیسیون مستقل انتخابات خواستار تکمیل فوری این روند و اعلام نتیجه ابتدایی انتخابات شده است. این دسته انتخاباتی هم‌چنان از حکومت خواسته است در پیوند به مسدود بودن دفاتر کمیسیون مستقل انتخابات در هفت ولایت شمالی و شمال‌شرقی کشور وارد اقدام شود و راه را برای تفتیش و بازشماری آرا در این ولایات نیز برای کمیسیون مستقل انتخابات هموار کند. «دولت‌ساز» از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته است در صورتی که موفق به تفتیش و بازشماری آرا در این هفت ولایت نشود، در آن صورت، نتیجه انتخابات را بر حسب محاسبه آرای به دست آمده از سایر ۲۷ ولایت کشور اعلام کند.

کمیسیون مستقل انتخابات نیز پیش از این خواستار مداخله حکومت برای گشایش دفاترش در هفت ولایت فوق شده بود. حکومت تا کنون در این باره تصمیمی نگرفته است. اما وزارت دفاع هشدار داده است که به استفاده از خشونت در پیوند به انتخابات اجازه نخواهد داد. این هشدار وزارت دفاع با انتقادات گسترده از سوی نامزدان معترض روبه‌رو شده است.

حدود دو و نیم ماه از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان در کشور سپری شده است. با توجه به جنجال‌هایی که در فوق تشریح شد، نتیجه ابتدایی آن از جانب کمیسیون مستقل انتخابات اعلام نشده است. این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات با استفاده از تکنولوژی بایومتریک در انتخابات ششم میزان وعده کرده بود که نتیجه ابتدایی انتخابات را حداکثر در روز دوم انتخابات اعلام خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن