استخدام کارمندان موقت روز رای‌دهی با چالش مواجه است

هر چند کمیسیون مستقل انتخابات مکلف است ۱۴ روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، روند استخدام‌ همه‌ی کارمندانش را تکمیل کند، این کمیسیون اما تا کنون موفق نشده است کارمندان مورد نیاز روز رأی‌دهی را استخدام کند. مسوولان این کمیسیون می‌گویند، در قسمت استخدام کارمندان زن با چالش روبه‌رو شده‌اند.

حبیب‌رحمان ننگ،‌ رییس عمومی ‌دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات روز جمعه، ۲۲ سنبله در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت، یگانه چالشی که سبب تأخیر در استخدام کارمندان «موقت روز رأی‌دهی» پیش آمده است، کارمندان زن برای محلات رأی‌دهی زنانه می‌باشد. آقای ننگ هم‌چنان افزود، این مشکل عمومی ‌نیست،‌ بلکه در برخی از ولایت‌ها دفترهای ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات موفق نشده‌اند استخدام کارمندان زن را تکمیل کنند.

هر چند آقای ننگ روشن نساخت که کمیسیون مستقل انتخابات به چه تعداد کارمند زن در محلات رأی‌دهی زنانه نیاز دارد، اما خاطرنشان ساخت که این کمیسیون مکلف است در هر مرکز رای‌دهی در کنار محلات رأی‌دهی مردانه، کارمندان زن را برای پیش‌برد کارهای اجرایی محلات ویژه زنان نیز استخدام کند. این در حالی است که میزان اشتراک زنان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نسبت به انتخابات دوره‌های پیشین بیش‌تر عنوان شده است و هم‌چنان بر اساس گزارش‌های کمیسیون مستقل انتخابات، بیش از ۳۰درصد رأی‌دهندگان انتخابات پارلمانی میزان ۱۳۹۷ را زنان تشکیل داده‌اند.

در کنار چالش استخدام زنان، کمیسیون مستقل انتخابات در استخدام کارمندان موقت مرد، برای روز رأی‌دهی نیز موفق نبوده است. آن‌چنانی که مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات گفته‌اند، برای کارهای اجرایی انتخابات ششم میزان، حدود ۱۸۷ هزار و ۴۸۴ کارمند نیاز است. این آمار شامل کارکنان زن و مرد به عنوان «کارمندان موقت روز رأی‌دهی» می‌باشد. در روز رأی‌دهی، قرار است در کنار رییس و معاون هر محل رأی‌دهی، شش کارمند موقت دیگر نیز حضور داشته باشند. آمارهای کمیسیون مستقل انتخابات نشان می‌دهد که رای‌دهنده‌گان در ششم میزان به ۲۹ هزار و ۵۸۶ محل رأی‌دهی در ۴هزار و ۹۴۲ مرکز پای صندوق‌های رأی خواهند رفت.

از سویی هم، لایحه «استخدام کارکنان موقت انتخاباتی» کمیسیون مستقل انتخابات را مکلف دانسته تا روند استخدام همه‌ی کارمندان موقتش را حدود ۱۴ روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، تکمیل کند. در بند (الف) ماده سوم این لایحه آمده است: «کارکنان موقت روز انتخابات به مدت حد اقل دو هفته و حد اکثر یک ماه استخدام می‌شوند و این کارکنان مراکز و محلات رأی‌دهی و شمارش آرا را تشکیل می‌دهند.» اما اکنون که تنها ۱۳ روز دیگر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است، کمیسیون مستقل انتخابات برخلاف لایحه استخدام‌ها، هنوز هم موفق به استخدام کارمندان موقت روز رأی‌دهی نشده است.

با این حال، مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند، درصدی زیاد از کارمندان مورد نیاز روز رأی‌دهی را استخدام کرده‌اند، اما تعداد این کارمندان را روشن نمی‌سازند. حبیب‌رحمان ننگ، رییس دبیرخانه این کمیسیون در باره استخدام کارمندان مرد برای روز رأی‌دهی گفت: «در برخی از ولایت‌ها استخدام کارمندان موقت مرد برای روز دهی تا ۷۰ یا ۸۰ درصد تکمیل شده و روند استخدام در ولایت‌های دیگر ادامه دارد و به زودی تکمیل می‌شود.» مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات از این پیش خبر داده بودند که نُه هزار و ۸۸۴ نفر را به عنوان رییسان و معاونان مراکز رأی‌دهی به سطح ولسوالی‌ها استخدام کرده‌اند و استخدام کارمندان موقت روز رای‌دهی نیز طبق پلان عملیاتی این کمیسیون از سوی دفترهای ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات صورت خواهد گرفت.

در همین حال، نهادهای ناظر بر روند انتخابات هشدار می‌دهند، در صورتی که روند استخدام کارمندان موقت زن و مرد طبق لایحه کمیسیون مستقل انتخابات تکمیل نشود، ممکن است چالش‌های دیگری در انتخابات ایجاد شود. یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) گفت: «در صورتی که استخدام‌ها در موقع صورت نگیرد، آموزش کارمندان موقت روز رأی‌دهی با چالش مواجه می‌شود و این کارمندان در روز رای‌دهی آماده‌گی لازم را نخواهند داشت.»

 آقای رشید هم‌چنان افزود در صورتی که آموزش کارمندان با چالش مواجه شود، سطح تخلفات در روز رأی‌دهی به دلیل عدم آگاهی کارمندان از لایحه وظایف بالا خواهد رفت و در نهایت مشروعیت انتخابات زیر پرسش قرار خواهد گرفت. رییس اجرایی فیفا از کمیسیون مستقل انتخابات خواست هرچه زودتر روند استخدام کارمندان زن را برای کارهای اجرایی انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، تکمیل کند.

در همین حال، مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند، موضوع استخدام کارمندان زن را با موسفیدان، نهادهای فعال در عرصه زنان و باشنده‌گان ولسوالی‌ها در میان گذاشته‌اند و دفترهای ولایتی این کمیسیون کوشش خواهند کرد هرچه زودتر این چالش را برطرف سازند.

این در حالی است که بر اساس جدول زمان‌بندی کمیسیون، قرار است انتخابات ریاست جمهوری با استفاده از دستگاه‌های انگشت‌نگاری در ششم میزان برگزار شود. هنوز اما روند استخدام و آموزش کارمندان روز رأی‌دهی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات تکمیل نشده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن