شورای عالی صلح از مهاجران خواست در لویه‌‌جرگه شرکت کنند

۸صبح، کابل: محمدعمر داوودزی، نماینده ویژه رییس جمهور غنی در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح و رییس دبیرخانه شورای عالی صلح، در دیدار با نماینده‌گان مهاجران افغان مقیم ایران از آن‌ها خواسته‌ است تا در لویه‌جرگه مشورتی صلح شرکت کنند.

احسان‌الله طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح در پیامی صوتی که به رسانه‌ها فرستاده، گفته است که آقای داوودزی، با نماینده‌گان مهاجران افغان در تهران دیدار و روی پروسه صلح و هم‌چنین لویه‌جرگه مشورتی صلح، بحث و گفت‌وگو کرده است.

او افزود: «از آن‌ها خواستیم که سر از حال با اصناف و اقشار مختلف جامعه مهاجر افغان در ایران صحبت بکنند تا این‌که بتوانیم در آینده نزدیک با اعلان شرایط عضویت در لویه جرگه کته‌گوری‌های مختلف نماینده‌گان مهاجر افغان در تهران و ولایت‌های مختلف ایران را هم داشته باشیم.»

به گفته سخنگوی شورای عالی صلح، در آینده نزدیک انتخابات عضویت لویه‎جرگه مشورتی صلح، در میان مهاجران افغان مقیم ایران برگزار می‌شود تا نماینده‌گان واقعی این مهاجران به لویه‎جرگه مشورتی صلح راه یابند.

شورای عالی صلح در نظر دارد تا نماینده‌گان مهاجران افغان مقیم پاکستان را نیز در لویه‌جرگه مشورتی صلح دعوت کند.

قرار است که لویه‌جرگه مشورتی صلح در نهم ثور سال ۱۳۹۸ در کابل برگزار شود. حکومت هدف از این جرگه را تعیین « حدود و چارچوب مذاکره با تحریک طالبان» و « تعریف و چگونگی دست‌یابی به صلح» اعلام کرده است.

آقای داوودزی روز شنبه به ایران سفر کرد. هدف از این سفر، جلب همکاری عملی ایران در زمینه پروسه صلح افغانستان خوانده شده است. نماینده ویژه رییس جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح تاکنون با وزیر خارجه ایران و دیگر مقام‌های این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است.

ایران یکی از کشورهایی است که ارتباط خود را با گروه طالبان به گونه رسمی اعلام کرده است. این کشور هم‌چنان گفته است که دولت افغانستان در جریان تماس‌های ایران با گروه طالبان قرار دارد و ایران به این تماس‌ها با آگاهی دولت افغانستان ادامه می‌دهد. در نیمه‌های ماه جدی این کشور، میزبان هیأتی از گروه طالبان نیز بود. افزون بر ارتباط داشتن ایران با گروه طالبان، مقام‌های امریکایی این کشور را به حمایت از گروه طالبان نیز متهم کرده‌اند.

آقای داوودزی پس از انتصابش به سمت ریاست دبیرخانه شورای عالی صلح و نماینده رییس جمهور در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح، به کشورهای پاکستان و چین نیز سفر کرده است. هدف این سفرها، تحکیم اجماع منطقه‌ای در پیوند به صلح افغانستان خوانده شده است.

دکمه بازگشت به بالا