اهداف پنهان در پس «شهید» خواندن یک تروریست

منبع‌: نیویارک تایمز

نوشته: سلمان مسعود

برگردان‌: سید‌جمال اخگر


عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، اخیراً به دلیل «شهید» خطاب کردن اسامه بن لادن، رهبر شبکه تروریستی القاعده و مغز متفکر حمله یازدهم سپتامبر بر شهر نیویارک، مورد سرزنش و انتقاد قرار گرفت.

عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، پس از سخنرانی در شورای ملی آن کشور از جانب قانون‌گذاران جناح مخالف مورد انتقاد شدید قرار گرفت. عمران‌خان در جریان سخنرانی از اسامه بن لادن که در سال ۲۰۱۱ توسط ایالات متحده کشته شد، به عنوان شهید یاد کرد.

آقای خان به خاطر تکریم و اعزاز بخشیدن به کشته‌ی بن لادن، در پاکستان و ایالات متحده مورد انتقاد و سرزنش قرار گرفت‌، زیرا لقب شهید در اسلام برای کسی استفاده می‌شود که در راه دین و ایمان کشته شده باشد.

آقای خان گفت: «ما با ایالات متحده یک‌جا در جنگ با تروریزم بودیم، اما آن‌ها (امریکا) آمدند و وی را شهید ساختند.»

در ابتدا نخست‌وزیر می‌خواست بگوید بن لادن توسط امریکایی‌ها کشته شد، اما فوراً اصطلاح کشته را با شهید عوض کرد و گفت «رهبر القاعده را شهید ساختند».

وی اضافه کرد: «امریکایی‌ها علیه ما زبان دشنام استفاده کردند و با بی‌اطلاع گذاشتن پاکستان از ورود و کشتن وی (بن لادن) ما را توهین کردند».

پاکستان به عنوان یک متحد مهم امریکا اصرار دارد که از موجودیت بن لادن در شمال شهر ایبت‌آباد اطلاع نداشته است، اما مقامات امریکایی از دیر زمانی ارتش پاکستان را متهم به فراهم کردن پناهگاه‌های امن برای رهبر القاعده و شبه‌نظامیان می‌کنند.

منتقدان آقای خان در شورای ملی که از این پیش نیز از ضعف مدیریت وی در مهار بحران شیوع بیماری کرونا و تضعیف اقتصاد پاکستان انتقاد داشتند، فوراً اظهارات وی را محکوم کردند.

خواجه محمد‌آصف، رهبر جناح مخالف، گفت: «بن لادن یک تروریست بود و تروریزم را به سرزمین ما آورد».

بلاول بوتو زرداری، رهبر حزب مردم پاکستان (پیپلز پارتی) در توییترش نوشت‌: «آقای خان سابقه گرایش به افراط‌گرایی خشونت‌های مذهبی دارد».

آقای خان کپتان اسبق تیم ملی کرکت پاکستان زمانی که وارد سیاست شد، خود را محافظه‌کار مذهب‌گرا معرفی کرد.

آقای خان هم‌چنان در بیانیه‌ی ضد امریکایی خویش گفت: «بسیاری از پاکستانی‌ها هم‌چنان از بن لادن پشتی‌بانی نموده و رهبران مذهبی نیز از وی به نیکویی یاد می‌کنند». آقای خان در بیانیه‌ی خود ابراز همدردی با شبه‌نظامیان به خصوص طالبان کرد.

حمله نیروهای امریکایی در سال ۲۰۱۱ که منجر به کشته شدن بن لادن شد، موضوع شرم‌آور برای نظامیان و استخبارات پاکستانی بوده و باعث شد تا روابط میان ایالات متحده و پاکستان به گونه‌ی بی‌سابقه به تیره‌گی گراید.

آقای خان گفت: «حکومت وی روابطش با ایالات متحده را بهبود بخشیده و اکنون دو کشور از اعتماد دوجانبه بهره‌مند می‌باشند».

تا کنون واکنش و یا هم توضیحات رسمی از جانب دفتر نخست‌وزیر پیرامون اظهارات عمران‌خان صادر نشده و به نظر می‌رسد مقامات پاکستانی می‌خواهند از این بحث به سرعت بگذرند.

شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، در پاسخ سوال خبر‌نگاران در رابطه به اظهارات عمران‌خان که می‌خواست این موضوع را به نحوی بی‌اهمیت جلوه دهد، گفت: «آن یک سخنرانی همه‌جانبه بود که اکنون مورد بحث ما نمی‌باشد‌. بیایید از آن بگذریم»!

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن