مراکز صحی که در میدان‌وردک توسط طالبان بسته شده بود، دوباره باز می‌شود

۸صبح، کابل: ۴۲ مرکز صحی وابسته به کمیته سویدن که از سوی گروه طالبان بسته شده بود، دوباره باز می‌شود.

خالد فهیم، مسوول برنامه‌های کمیته‌ سویدن برای افغانستان به روزنامه ۸صبح گفت که در نتیجه پا درمیانی و مذاکره بزرگان محل با گروه طالبان، دفتر ولایتی این کمیته از بازگشایی مراکز صحی بسته شده در ولایت میدان‌وردک خبر داده است.

او افزود که اقدامات ابتدایی برای بازگشایی این مراکز صحی انجام شده است و قرار است که به صورت رسمی روز شنبه، ۲۹ سرطان فعالیت این مراکز از سر گرفته شود.

گروه طالبان نیز در اعلامیه‌ای گفته است که تمام مراکز صحی که از سوی کمیته سویدن تمویل می‌شود، اجازه فعالیت دوباره در میدان‌وردک را از سوی کمیسیون صحت این گروه به دست آورده است.

این در حالی است که کمیته سویدن روز چهارشنبه، بیست‌وششم سرطان اعلام کرده بود که در پی عملیات نیروهای دولتی بر یک مرکز صحی مربوط به کمیته سویدن در منطقه تنگی سیدان میدان‌وردک، طالبان این کمیته را مجبور کرده است تا تمام مراکز صحی و شفاخانه‌هایش را در این ولایت مسدود کند.

کمیته سویدن هم‌چنان گفته بود که به دلیل تهدید طالبان مجبور شده است تا از ۷۷ مرکز صحی وابسته به این کمیته، ۴۲ مرکز آن را در شش ولسوالی میدان‌وردک مسدود کند. براساس اطلاعات این کمیته، با بسته بودن این شفاخانه‌ها، روزانه پنج هزار و ۷۰۰ بیمار از دسترسی به خدمات صحی محروم می‌شوند که شامل زنان و کودکان هستند.

گروه طالبان هرچند پیش از این بسته کردن مراکز صحی میدان‌وردک را رد کرده بود، اما روز جمعه این گروه اعلام کرده است به دلیل واکنش نامناسب کمیته سویدن به عملیات نیروهای دولتی دست به این اقدام زده بود.

مقام‌های محلی میدان‌وردک روز سه‌شنبه، هژدهم سرطان، تأیید کرده بودند که در نتیجه عملیات نیروهای دولتی در میدان‌وردک یک مرکز صحی صدمه دیده و چند کارمند آن کشته شده‌اند.

به دنبال آن کمیته سویدن اعلام کرد که در عملیات نیروهای دولتی چهار کارمند صحی مربوط این کمیته کشته شده‌اند و یک نفر دیگر نیز ناپدید است. کمیته سویدن این عملیات را محکوم کرده و خواهان محاکمه عاملان آن شده است.

این در حالی است که براساس اطلاعات وزارت صحت عامه در سال جاری ده‌ها کارمند صحی در نتیجه درگیری‌ها کشته شده‌اند و صدها مرکز صحی نیز صدمه دیده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن