دولت آتش‌بس کرد؛ طالبان به حملات‌شان شدت بخشیدند

حدود ۵۰ تن از نیروهای امنیتی کشته و ۸۰ تن دیگر زخمی شدند

نیرو‌های امنیتی نیمه‌‌شب سه‌شنبه (۲۲ جوزا) بر اساس فرمان رییس جمهور اشرف غنی در سراسر کشور شکل دفاعی به خود گرفتند و از حالت تعرضی بیرون شدند.

در آستانه‌ی عملی شدن آتش‌بس دولت، احتمال می‌رفت که از حملات گروه طالبان کاسته شود، اما این گروه دیروز به حملات‌شان افزودند.

طالبان در جریان شب و روز گذشته بر چندین ولایت کشور حمله کردند، حدود ۵۰ تن از نیروهای امنیتی را کشتند، نزدیک به ۸۰ تن دیگر را زخمی ساختند و حتا یک ولسوالی را سقوط دادند. اکنون با توجه به این وضعیت، آگاهان نظامی معتقد اند که احتمال می‌رود طالبان تنها در ۳ روز عید آتش‌بس کنند و در این مدت به فکر آرایش دوباره نیروها و آماده‌گی برای حملات بیشتر باشند.

سقوط ولسوالی کوهستان

مقام‌های محلی ولایت فاریاب تأیید می‌کنند که ولسوالی کوهستان این ولایت برای چند ساعت به دست طالبان افتاد، نیروهای دولتی مرکز این ولسوالی را پس گرفتند. طالبان شب سه‌شنبه (۲۲ جوزا) بر ولسوالی کوهستان ولایت فاریاب حمله و مرکز این ولسوالی را سقوط دادند.

جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب با تأیید این خبر به روزنامه‌ی ۸صبح گفت که طالبان در ولسوالی کوهستان بر نیروهای امنیتی حملات تهاجمی انجام دادند. در پی این حملات عبدالرحمن پناه، ولسوال کوهستان با ۱۳ تن از نیرو‌های امنیتی کشته شدند.

آقای بیدار گفت که طالبان غیر نظامیان را سپر قرار داده و منازل مسکونی را در این ولسوالی سنگر ساخته‌ بودند تا به نیروهای امنیتی آسیب برسانند. او تصریح کرد که ساختمان مرکز ولسوالی کوهستان به دست مخالفان افتاده بود، اما نیروهای دولتی توانستند که کنترول این ولسوالی را دوباره به دست گیرند.

در همین حال محمدطاهر رحمانی، رییس شورای ولایتی فاریاب به ۸صبح گفت که در حمله‌ی طالبان بر مرکز ولسوالی کوهستان ۱۳ تن از نیروهای امنیتی جان باخته و ۱۵ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

آقای رحمانی افزود که ۲۰۰ نفر از نیروهای امنیتی، پولیس و خیزش‌های مردمی در محاصره‌ی طالبان قرار دارند، موضوعی که سخنگوی والی فاریاب آن را رد می‌کند.

فاریاب از ولایت‌های نسبتاً ناامن شمال افغانستان محسوب می‌شود. طالبان در بیشتر ولسوالی‌های این ولایت حضور گسترده دارند. ولسوالی کوهستان فاریاب پارسال هم به دست طالبان سقوط کرده بود.

کشته شدن ۱۷ سرباز در ارزگان

از سویی هم  امیرمحمد بارکزی، رییس شورای ولایتی ارزگان گفته است که کنترول ولسوالی چوره در این ولایت به دست طالبان افتاده است. به گفته‌ی او، در نتیجه‌ی حمله‌ی طالبان به این ولسوالی ۱۷ سرباز کشته و ۱۹ سرباز زخمی شدند. تلفات غیر نظامیان نیز به ۳۰ نفر می‌رسد.

آقای بارکزی می‌گوید طالبان ساختمان ولسوالی چوره را برای یک شبانه روز در کنترول داشتند، اما اکنون این ساختمان خالی است و طالبان در یک کیلومتری مرکز ولسوالی مستقر هستند.

او افزود که طالبان در ولسوالی چوره تمام اسناد و مدارک مربوط به اداره‌ی مرکزی احصائیه، حقوق، دادگاه و مواد انتخاباتی را یا نابود کردند یا با خود بردند و اتاق‌های ساختمان ولسوالی را نیز منفجر کرده‌اند.

۸ کشته و ۳۷ زخمی در غزنی

از سویی هم مقام‌های محلی ولایت تأیید می‌کنند که در حملات گروه طالبان در دو روز گذشته در ولسوالی مقر این ولایت ۸ تن از نیروهای امنیتی کشته و ۳۷ تن دیگر زخمی شده‌اند.

محمدعارف نوری، سخنگوی والی غزنی به ۸صبح گفت که گروه طالبان صبح روز دوشنبه (۲۱ جوزا) حملات تخریبی‌شان را در این ولسوالی آغاز کردند که تا شام این روز ادامه یافت.

آقای نوری افزود که این حملات توسط نیرو‌های افغان و حمایت قاطع ساعت ۵ روز دوشنبه مهار شد. او‌ هم‌چنان گفت: «در این حملات ۲۶ طالب کشته و بیش از ۲۰ تن زخمی شده‌اند، حدود ۱۱ تن از نیرو‌های امنیتی زخمی و ۳ تن دیگر‌شان کشته شدند.»

از سویی هم گروه طالبان یکبار دیگر موتر نوع هاموی و پر از مواد انفجاری را در قراول این ولسوالی انفجار دادند.  به گفته‌ی سخنگوی والی غزنی در این رویداد ۵ سرباز پلیس کشته شدند. سخنگوی والی غزنی همچنان گفت:« این انفجار ۲۶ زخمی بر جا گذاشته. زخمی‌ها شامل ولسوال مقر، ۳ کارمند ملکی ولسوالی، ۵ کارمند امنیت ملی و ۱۸ سرباز پلیس ملی و محلی می‌شوند.»

سقوط ۳ پاسگاه در سرپل

در کنار این، مقام‌های محلی ولایت سرپل تأیید می‌کنند که در نتیجه‌ی حملات گروه طالبان شب سه‌شنبه (۲۲ جوزا)، ۳ پاسگاه امنیتی در ولسوالی صیاد این ولایت به دست طالبان سقوط کرده است.

محمدحنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین به روزنامه‌ی ۸صبح گفت که در نتیجه‌ی حملات طالبان بر ولسوالی صیاد ولایت سرپل ۵ تن از نیرو‌های امنیتی جان باخته، ۸ تن زخمی و ۳ تن دیگر ناپدید شده‌اند.

سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین سقوط ۳ پاسگاه امنیتی را در روستایی «قفلاتون ولسوالی صیاد» نیز تأیید کرد.  از جانب دیگر محمدنور رحمانی، رییس شورای ولایتی سرپل نیز سقوط پاسگاه‌های امنیتی در ولسوالی صیاد را تأیید می‌کند.

روستای قفلاتون ولسوالی صیاد سرپل در نزدیکی دره‌ی میرزا اولنگ قرار دارد؛ جایی که ماه‌ها قبل گروه داعش با تصرف این دره بیش از پنجاه غیر نظامی را قتل عام کرد.

کشته شدن ۳ پولیس در بغلان

از سویی هم محمود حقمل، سخنگوی والی بغلان می‌گوید که گروه طالبان ساعت ۲ سه‌شنبه شب (۲۲ جوزا) یکی از پوسته‌های امنیتی در ساحه‌ی ۱۸ کوتل شهر پلخمری را سقوط داده‌اند.

آقای حقمل افزود که ۳ تن از نیرو‌های پولیس در این ساحه کشته شده و یکی دیگر‌شان زخم برداشته است.

سخنگوی والی بغلان، وضعیت امنیتی این ولایت را خوب توصیف کرد و گفت که گروه طالبان به صورت محدود در این ولایت حملاتی بدون دست‌آورد را راه‌اندازی می‌کنند.

کشته شدن دو تن در میدان وردگ

خشونت‌های انجام شده توسط جنگجویان گروه طالبان تنها به این‌ها خلاصه نمی‌شوند. مقام‌‌های محلی در ولایت میدان وردگ نیز می‌گویند که با رسمی شدن اعلام آتش‌بس دولت، گروه طالبان شب سه‌شنبه (۲۲ جوزا) حملات تهاجمی‌شان را در ولسوالی‌های مختلف این ولایت آغاز کردند.

عبدالرحمن منگل، سخنگوی ولایت میدان وردگ می‌گوید که گروه طالبان بر شماری از پوسته‌های امنیتی در ولسوالی‌های جلریز، سیدآباد، نرخ و دایمرداد حملات تهاجمی‌ انجام دادند.

آقای منگل افزود که در این حملات دو تن از سربازان امنیتی کشته و چهار تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

به قول او، شمار طالبانی که در این حملات کشته شده، مشخص نیست.

آیا طالبان آتش‌بس را عملی می‌کنند؟

با وجود حملات گسترده‌ی طالبان در روز‌های اخیر، این پرسش به میان می‌آید که مردم چقدر باورمند بوده می‌توانند که طالبان در ۳ روز عید آتش‌بس را رعایت‌کنند.

جاوید کوهستانی، کارشناس مسایل سیاسی می‌گوید احتمال می‌رود طالبان در ۳ روز عید آتش‌بس را رعایت کنند، اما ممکن است در همین مدت این گروه به فکر آرایش دوباره نیروهایش باشد و حملات جدیدی را طرح‌ریزی کند.

این آگاه مسایل نظامی معتقد است که احتمال می‌رود که طالبان در این مدت نقاط ضعف نیرو‌های امنیتی را در پوسته‌ها، قرارگاه‌ها و جا‌های مختلف شناسایی و اقدامات تلافی‌جویانه را راه‌اندازی کنند.

او همچنان گفت: «احتمال دارد که طالبان و عناصر وابسته‌اش سلسله‌ای از حملات را زیر نام داعش انجام دهد، بیشتر حملاتی که صورت می‌گیرد مشابه است، کسانی از طالب به داعش پیوسته‌اند یا پیوند‌های میان گروه داعش و طالبان وجود دارد که این شرایط را برای‌شان فراهم می‌سازد، مخصوصاً شبکه‌ی حقانی که بیشتر با گروه داعش ارتباط دارد، بنابراین لازم است که نیرو‌های امنیتی هوشیار باشند.»

جاوید کوهستانی می‌گوید طالبان در حال حاضر به ادامه‌ی صلح تمایل ندارند؛ چون به گفته‌ی وی این گروه به ظن خودشان کنترول میدان‌های جنگ را به دست دارند.

«در حال حاضر دشمن مقداری در جبهات یا در بعضی از ولایات برتری دارد، به نیرو‌های امنیتی حمله می‌کنند، پوسته‌ها را فلج می‌کنند، تلفات وارد می‌کنند، یک موقیعت برتر را برای خود ایجاد کرده‌اند؛ یعنی فرصت‌ها به نحوی در دست طالبان است.»

آقای کوهستانی هشدار داد که احتمال می‌رود پس از عید کشور گواه جنگ‌های خونین‌تری باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن