دولت کنترول حریم هوایی کشور را در دست گرفت

۸صبح، کابل: ارگ ریاست جمهوری از راه‌اندازی سیستم جدید رادار در میدان هوایی کابل خبر داده، می‌گوید که با نصب این سیستم حریم فضایی کشور مصون‌تر می‌شود، ظرفیت ترافیک هوایی افزایش می‌یابد و هواپیماهای غیرمجاز در حریم فضایی کشور ردیابی و تشخیص خواهند شد.

این در حالی‌ است که سیستم جدید رادار در میدان هوایی بین‌المللی کابل روز پنج‌شنبه (۱۸ اسد) از سوی رییس جمهور غنی افتتاح شد. مقام‌ها می‌گویند با افتتاح این سیستم، افغان‌ها خود کنترول حریم هوایی کشور را به دست گرفته‌اند.

آن طوری که مقام‌های اداره‌ی هوانوردی ملکی می‌گویند، سیستم نام‌برده یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های کنترول هوایی است و دولت پس از ثور سال ۱۳۷۱ یعنی پس از ۲۶ سال برای نخستین بار قادر به کنترول تمامی حریم فضایی خود می‌شود.

محمودشاه حبیبی، رییس اداره‌ی هوانوردی ملکی گفته است که این سیستم شامل شبکه‌‌ای است که در ۳۶ منطقه در سراسر کشور نصب شده و از طریق آن تمام حریم فضایی کشور کنترول می‌شود. به گفته‌ی وی، هزینه‌ی ابتدایی این سیستم پیشرفته که در کمتر کشورهای جهانی مورد استفاده قرار دارد، حدود ۳۰ میلیون دالر بوده و سالانه به ۱۰ میلیون دالر برای حفظ و مراقبت آن نیاز است.

به گفته‌ی او، کنترول حریم فضایی در اوایل سال ۲۰۱۶ از نیروهای ناتو و امریکایی به دولت افغانستان انتقال شده بود، اما تا اکنون خارجی‌ها نیز در مدیریت این بخش همکاری داشتند.

آقای حبیبی خاطرنشان کرد که در چند ماه گذشته این اداره از این سیستم به گونه‌ی آزمایشی استفاده می‌کرد و دو روز پیش این پروژه رسماً افتتاح شد. به گفته‌ی او، این رادار غیرنظامی است که ممکن شماری از هواپیماهای نظامی با سیستم‌های پیشرفته را نبیند. به قول آقای حبیبی رادار نظامی نیز به زودی فعال خواهد شد.

او تأکید ورزید که با فعال شدن این سیستم فیس عبور هواپیماها از حریم هوایی کشور افزایش یافته و درآمد دولت از این درک تا دو سال آینده به ۲۰۰ میلیون دالر افزایش خواهد یافت.

دکمه بازگشت به بالا