حکومت هیأتی را برای بررسی ادعای «تجاوز جنسی توسط پولیس» به جاغوری فرستاد

۸صبح، کابل: دفتر شورای امنیت ملی اعلام کرد که هیأتی به رهبری این شورا برای بررسی ادعای تجاوز جنسی توسط دو سرباز پولیس به دو زن، به ولسوالی جاغوری ولایت غزنی اعزام شده است.

در خبرنامه‌ای که در صفحه‌ی توییتر شورای امنیت ملی روز سه‌شنبه، نهم ثور نشر شد، گفته شده است که این هیات به رهبری دفتر شورای امنیت ملی و با عضویت سارنوالی مبارزه با جرایم عسکری، نماینده‌گان اداره ارگان‌های محلی، ریاست امنیت ملی و مبارزه با جرایم سنگین، برای بررسی بیش‌تر قضیه عازم ولسوالی جاغوری شده است.

براساس ادعای باشنده‌گان جاغوری، دو سرباز پولیس که از محافظان فرمانده پولیس و آمر جنایی ولسوالی جاغوری بوده‌اند، بر دو زن تجاوز جنسی کرده‌اند. خان‌علی رادمند، ولسوال جاغوری، که اکنون وظیفه‌اش به حالت تعلیق درآمده است، نیز در مکتوبی به مقام ولایت غزنی نوشته است که مردم این دو سرباز را عصر روز یک‌شنبه، با دو زن در یک تپه دیده‌اند و آن‌ها را به تجاوز جنسی متهم کرده‌اند.

در پیوند به این ادعا، شماری از باشنده‌گان جاغوری شام روز یک‌شنبه و نیز روز دوشنبه، هشتم ثور، در برابر ساختمان ولسوالی جاغوری و فرماندهی پولیس این ولسوالی تظاهرات کردند. این تظاهرات به خشونت کشیده شده و در نتیجه شلیک پولیس بر معترضان، یک نفر کشته و هشت نفر دیگر زخمی شده‌اند.

سرور جوادی، معین اداره مستقل ارگان‌های محلی روز گذشته گفته بود، هیأتی از کابل به ریاست حمید طهماسی، سرمفتش شورای امنیت ملی که متشکل از نماینده‌گان وزارت داخله، ارگان‌های محلی و لوی‌سارنوالی بود، به جاغوری اعزام شد، اما به دلیل مساعد نبودن وضعیت جوی از مسیر راه دوباره برگشته‌ است.

این در حالی است که فرمانده پولیس و آمر جنایی ولسوالی جاغوری در پیوند به ادعای تجاوز جنسی دو سرباز پولیس بر دو زن از سوی وزارت امور داخله برکنار شده‌اند. طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله گفته است که این دو مقام امنیتی برای تحقیق بیش‌تر به کابل فرا خوانده شده‌اند.

هم‌زمان دفتر مطبوعاتی والی غزنی نیز اعلام کرده است که محمدامان احسانى، مدیر اجرایی ولسوالى جاغورى، تا تکمیل تحقیقات و روشن شدن موضوع به عنوان سرپرست ولسوالى، عاشق حسین، به حیث سرپرست فرماندهی و محمدتقى به حیث سرپرست مدیریت جنایى ولسوالى جاغورى گماشته شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا