حکومت انس حقانی و دو عضو ارشد گروه طالبان را آزاد می‌کند

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور اعلام کرد که انس حقانی، حافظ عبدالرشید عمری و حاجی ملی خان را به صورت مشروط از بند رها می‌کند.

او گفت که این سه عضو ارشد گروه طالبان در هم‌آهنگی با متحدان بین‌المللی‌ افغانستان از جمله ایالات متحده امریکا در بدل رهایی دو استاد دانشگاه امریکایی – افغانستان و تسهیل روند گفت‌وگوهای صلح میان دولت و طالبان از زندان بگرام آزاد خواهند شد.

رییس جمهور غنی امروز سه‌شنبه، بیست‌ویکم عقرب در بیانیه‌ای خاطرنشان ساخت که با شرکای بین‌المللی کشور از جمله ایالات متحده امریکا راهکاری را طراحی کرده است که رهایی این زندانیان گروه طالبان، جنگ این گروه علیه حکومت افغانستان را تشدید نکند. آقای غنی این تصمیم را دشوار و در عین حال «ضروری» خواند.

گروه طالبان حدود سه سال پیش تیموتی ویکس و کیون کینگ، دو استاد دانشگاه امریکایی- افغانستان را از نزدیکی این دانشگاه در ساحه دارالامان شهر کابل ربود.

محمداشرف غنی گفت که تلاش‌های مشترک برای رهایی این دو استاد خارجی که یکی آنان امریکایی و دیگر آن آسترالیایی می باشند، از چنگ «تروریستان» نتیجه نداده است و آنان در وضعیت بد صحی قرار دارند.

ریاست عمومی امنیت ملی در ۲۴ میزان سال ۱۳۹۳ اعلام کرد که انس حقانی را بازداشت کرده است. از انس حقانی به عنوان عضو ارشد شبکه حقانی نام برده می‌شود. او فرزند جلال‌الدین حقانی مؤسس شبکه حقانی و برادر سراج‌الدین حقانی رهبر کنونی این شبکه است. در گذشته شماری از فعالان مدنی کشور خواستار اعدام انس حقانی از سوی حکومت شده بودند.

 

دکمه بازگشت به بالا