حکومت بار دیگر «آتش‌بس» را پیش‌شرط آغاز گفت‌وگوها قرار داد

عبدالاحمد حسینی

ارگ ریاست جمهوری بار دیگر «آتش‌بس» را پیش‌شرطی برای گفت‌وگوهای صلح در کشور قرار داد. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، روز یک‌شنبه، ۲۲ جدی، در صفحه کاربری توییتر خود نوشت: «کاهش خشونت معنای دقیق نظامی، حقوقی و جنبه عملی ندارد.» به گفته صدیقی، طرح حکومت برای شروع گفت‌وگوهای صلح، برقراری «آتش‌بس» است. صدیقی در این پیام توییتری تصریح کرده است که آتش‌بس مورد نظر حکومت، آتش‌بسی است که دو سال پیش در روزهای عید رمضان برقرار شده بود. او گفته است که این آتش‌بس تعریف واضح داشت.

صدیق صدیقی هم‌چنان تأکید کرده است که برای حکومت، تأمین صلح به معنای ختم جنگ است. او افزوده است که بروز هر نوع خشونت می‌تواند به معنای ادامه جنگ باشد. صدیقی بدون اشاره به طرح خاصی در زمینه صلح، گفته است که نیاز است تا طرح‌های ارایه‌‎ شده، واضح باشد.

شورای امنیت ملی طرح هفت ماده‌ای حکومت در زمینه صلح را روز سه‌شنبه، هفتم عقرب، پیش از شروع دور تازه‌ای از گفت‌وگوهای امریکا و طالبان همه‌گانی کرد. در این طرح، «آتش‌بس»، پیش‌شرط حکومت برای شروع گفت‌وگوهای رسمی صلح با گروه طالبان اعلام شده است. حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، هنگام ارایه این طرح گفت که هدف از وضع این پیش‌شرط، اثبات یک‌دست بودن طالبان و تسلط این گروه بر جنگ خود در کشور است.

پیش از شروع دور تازه‌ای از گفت‌وگوهای نماینده‌گان امریکا و طالبان، اتحادیه اروپا نیز خواستار از‌سرگیری فوری این گفت‌وگوها با پیش‌شرط «آتش‌بس» شده بود. این خواست را رولان کوبیا، فرستاده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان، به تاریخ ۲۸ میزان در یک نشست خبری در کابل مطرح کرد. کوبیا گفت که منطق، گفت‌وگوی صلح توأم با جنگ را نمی‌پذیرد. او از گروه طالبان خواست که دست از جنگ بکشد. او تأکید کرد که موضع اتحادیه اروپا این است که گفت‌وگوهای امریکا و طالبان باید با محوریت حکومت افغانستان و با پیش‌شرط «آتش‌بس» آغاز شود.

نُه دور گفت‌وگو بین نماینده‌گان امریکا و طالبان اواسط ماه سنبله متوقف و لغو شده بود. دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، دلیل لغو این گفت‌وگوها پس از حمله موتربمب طالبان به شش‌درک شهر کابل را افزایش خشونت‌ها توسط این گروه اعلام کرد. در این حمله یک سرباز امریکایی و یازده غیرنظامی افغان کشته شد‌ند.

نماینده‌گان امریکا و طالبان پس از سه ماه توقف گفت‌وگوها در شانزدهم قوس گفت‌وگوهای‌شان پیرامون صلح افغانستان را از سر گرفتند. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، پس از انجام دور تازه‌ای از سفرهایش به قطر در صحبت با مقامات افغان گفت که او از گروه طالبان خواستار «کاهش» خشونت‌ها شده است. گروه طالبان نیز تأیید کرده است که این خواست از جانب امریکا مطرح شده و این گروه سرگرم رأی‌زنی درونی در این باره است.

 ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، در نهم جدی در پیامی به رسانه‌ها گفت که طالبان در حال حاضر سرگرم رأی‌زنی درون‌گروهی بر سر «کاهش خشونت‌ها» است. پیش از آن، رسانه‌ها از رأی‌زنی درون‌گروهی طالبان بر سر برقراری آتش‌بس هفت روزه تا ده روزه گزارش داده بودند. مجاهد اما گزارش این رسانه‌ها را تکذیب کرد و گفت که گروه طالبان هیچ تصمیمی درباره آتش‌بس ندارد و بحثی هم درباره آن نکرده است.

کمی بعدتر یک دیپلمات سفارت امریکا در کابل به روزنامه ۸صبح از سفر قریب‌الوقع زلمی خلیل‌زاد به قطر خبر داد. به گفته این دیپلمات، زلمی خلیل‌زاد قرار است در این سفر تعهد گروه طالبان مبنی بر کاهش خشونت‌ها را به دست آورد. در حالی که هفته گذشته شماری از رسانه‌ها از انجام این سفر گزارش داده‌اند، اما منابع رسمی تا کنون انجام این سفر را تأیید یا رد نکرده‌اند.

کاهش خشونت‌ها یکی از مسایل مورد توافق نماینده‌گان امریکا و طالبان پیش از توقف گفت‌وگوهای دو طرف در اواسط ماه سنبله سال جاری بود. این توافق در ازای خروج تدریجی هزاران سرباز امریکایی از پنج پایگاه در افغانستان، به دست آمده بود. طبق این توافق، آتش‌بس یک مسأله داخلی تعریف شده بود که باید خود افغان‌ها روی آن به توافق می‌رسیدند. اما توافق مذکور پیش از آن‌که مورد تأیید دونالد ترمپ واقع شود، لغو شد.

ریاست جمهوری افغانستان در تازه‌ترین موضع‌گیری خود اشاره‌ای به طرح خاصی نکرده است که در آن از کاهش خشونت‌ها به عنوان پیش‌شرط شروع گفت‌وگوها یاد شده باشد؛ اما با توجه به این‌که جانب امریکا و طالبان از انجام گفت‌وگو روی کاهش خشونت‌ها خبر داده‌اند، احتمالاً موضع‌گیری توییتری‌ سخنگوی ریاست جمهوری واکنشی به همین خبر بوده است. صرف نظر از این‌که توییت تازه صدیق صدیقی کدام طرح‌ها برای صلح را نشانه رفته است، بیان‌گر تفاوت دیدگاه بین امریکا و طالبان از یک‌ طرف و حکومت افغانستان از طرف دیگر است. با این تفاوت دیدگاه باید منتظر ماند که تلاش‌ها در زمینه شروع گفت‌وگوهای صلح به چه نتیجه‌ای منتهی خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن