دولت میزان استخدام افراد دارای معلولیت در ادارات را بالا می‌برد

عبدالاحمد حسینی

کمیسیون مستقل حقوق بشر و کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی روز یک‌شنبه، دهم قوس، از روز «جهانی افراد دارای معلولیت» تجلیل کردند. مسوولان در کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی با گرامی‌داشت از این روز می‌گویند که به ‌منظور ایجاد سهولت در استخدام افراد دارای معلولیت در ادارات دولتی، طرزالعمل جدیدی را تدوین کرده‌اند. این مسوولان می‌افزایند که با طرزالعمل جدید که تدوین شده است، روند استخدام افراد دارای معلولیت در ادارات دولتی افزایش می‌یابد. هم‌زمان با این شماری از افراد دارای معلولیت، از تدوین طرزالعمل جدید استقبال می‌کنند. آن‌ها ابراز امیدواری می‌کنند که با طرزالعمل جدید، بخش زیادی از مشکلات معلولان حل شود و رقم حضور آن‌ها در ادارات دولتی افزایش یابد.

احمدنادر نادری، رییس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی، روز یک‌شنبه، ‌دهم قوس، در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی افراد دارای معلولیت گفت که این کمیسیون با توجه به چالش‌هایی که در روند استخدام افراد دارای معلولیت وجود داشت، «طرزالعمل افراد دارای معلولیت» را به مشوره کمیسیون مستقل حقوق بشر تدوین کرده‌اند. او تبیین کرد که براساس این طرزالعمل، سهم افراد دارای معلولیت در خدمات ملکی افزایش خواهد یافت.

آقای نادری تصریح کرد که این طرزالعمل با در‌نظرداشت الزامیت قانون ملی، قانون‌های بین‌المللی، میثاق‌های بین‌المللی و با استفاده از تجارب بین‌المللی ترتیب شده که تسهیلات در بخش‌های تشخیص و اعلان بست‌های خالی، توزیع، جمع‌آوری و خانه‌پری فورم استخدام، سوالات امتحان، ظرفیت‌افزایی و نمرات امتیازی را برای افراد دارای معلولیت فراهم می‌کند.

هم‌چنان رییس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی خاطرنشان ساخت که در زمینه استخدام افراد دارای معلولیت، سهولت ویژه‌ای را بر‌خلاف افراد سالم که تجربه کاری در زمینه استخدام‌شان پیش‌شرط است، در نظر گرفته است. او گفت که براساس این طرزالعمل، انستیتوت خدمات ملکی موظف شده است برای آن ‌عده افرادی که دارای معلولیت‌اند و تحصیلات عالی دارند، زمینه آموزش سه‌ ماهه را فراهم کند. آقای نادری افزود که با فراگیری آموزش سه ماهه، برای افراد دارای معلولیت تجربه کاری یک ساله داده می‌شود تا در بخش استخدام‌شان سهولت لازم فراهم شود.

احمدنادر نادری از میزان کم استخدام افراد دارای معلولیت در ادارات دولتی انتقاد کرد. او گفت که براساس قانون حقوق و امتیازات افراد دارای معلولیت، ادارات دولتی می‌بایست سه درصد کارمندان‌شان را از افراد دارای معلولیت استخدام می‌کردند، اما بر‌خلاف قانون، اکثر ادارات در استخدام افراد دارای معلولیت کوتاهی کرده‌ و مکلفیت‌های‌شان را در قبال آن‌ها ادا نکرده‌اند. او گفت که ۴۰۰ هزار کارمند در بخش خدمات ملکی کار می‌کنند که از این میان تنها سه هزار کارمند افراد دارای معلولیت‌اند و این رقم تنها ۰٫۸ درصد را تشکیل می‌دهد‌. او تأکید کرد که این آمار در مقایسه با تعداد کارمندان خدمات ملکی بسیار ناچیز است. او از ادارات دولتی خواست که در استخدام افراد دارای معلولیت توجه و از ظرفیت آن‌ها استفاده کنند.

بنفشه یعقوبی، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر که خود نیز دارای معلولیت است، از تدوین طرزالعمل استخدام افراد دارای معلولیت استقبال کرد. او اما گفت که نباید این طرزالعمل‌ها در روی کاغذ بماند و تطبیق نشود. خانم یعقوبی تأکید کرد که باید ادارات دولتی در تطبیق آن تلاش کنند و مطابق با آن، گام بردارند. 

از سویی هم خانم یعقوبی یادآوری کرد که وزارت معارف و شهرداری کابل برای افراد دارای معلولیت سهولت در بخش‌های پیاده‌رو‌ها و رونمایی قانون تعلیمات فراگیر را داده‌اند و باید به این وعده‌ها جنبه عملی ببخشند. او افزود که وزارت معارف وعده داده بود که در سال نو تعلیمی منابع قابل دسترس را در اختیار افراد دارای معلولیت حسی قرار می‌دهد. او ابراز امیدواری کرد که در سال نو تعلیمی، این وعده‌ها جامه عمل بپوشد.

احمدشاه اعظمی، نماینده کمیته دادخواهی حقوق افراد دارای معلولیت، در این برنامه گفت که دولت در زمینه حقوق و امتیازات افراد دارای معلولیت کوتاهی کرده است. آقای اعظمی توضیح داد، علی‌رغم این‌که برای افراد دارای معلولیت دادخواهی شده است، ‌اما به دلیل بی‌تفاوتی حکومت، معلولان در ولایت‌ها از کم‌ترین حقوق و امتیازات برخوردار اند. او گفت: «با وصف این‌که بارها صدا کردیم، ولی امروز در ولایات معلولان یک چوب دست ندارد، یک ولچر ندارند که به مکتب بروند.»

در همین حال شماری از افراد دارای معلولیت از تدوین طرزالعمل استخدام افراد دارای معلولیت استقبال کردند. آن‌ها ابراز امیدواری کردند که با طرزالعمل جدید، بخش اعظم مشکلات معلولان در کشور حل گردد.

مشتری دانش، یک تن از معلولان است که در این نشست اشتراک کرده بود. او می‌گوید طرزالعمل جدید که برای استخدام افراد دارای معلولیت ترتیب شده است، یک گام مثبت است. او ابراز امیدواری کرد که زین پس تمام ادارات دولتی با استفاده از این طرزالعمل، در بخش استخدام معلولان و هم‌چنان حقوق و امتیازات آن‌ها اقدام جدی کنند. او افزود که پیش از این روند استخدام در ادارات دولتی برای افراد دارای معلولیت،‌ چالش‌زا بود. او بیان داشت که به دلیل مشکلات در استخدام اکثر معلولان با وجود داشتن توانایی و استعداد، از رقابت در پروسه‌های استخدام منصرف می‌شدند.

الیاس امید، فرد دارای معلولیت دیگری است که در اداره لوی‌سارنوالی در بخش اداری کار می‌کند. او از ایجاد طرزالعمل جدید استخدام افراد دارای معلولیت ابراز خرسندی کرد. آقای امید ابراز امیدواری کرد با این طرزالعمل استخدام افراد دارای معلولیت در ادارات دولتی افزایش یابد. او تصریح کرد که افراد دارای معلولیت دارای ظرفیت‌ها و توانایی‌های منحصر به فرد اند و باید در ادارات دولتی از ظرفیت‌های آن‌ها کار گرفته شود. او بیان داشت که امروزه در ادارات دولتی بیش از آن‌که به ظرفیت‌ها و توانایی‌های افراد توجه شود، به عنصر فزیکی آن‌ها توجه می‌شود و این سبب شده است که کم‌تر افراد دارای معلولیت را به حیث کارمند در ادارات دولتی استخدام کنند.

با این حال‌ آقای امید از ادارات دولتی خواست که در زمینه استخدام افراد دارای معلولیت گام بردارند و آن‌ها را براساس ظرفیت و توانایی‌هایی که دارند، در بخش‌های مختلف استخدام کنند.

براساس آمارهای منتشر شده از سوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، افغانستان بیش از یک میلیون معلول دارد. با توجه به جنگ و خشونت‌هایی که در کشور جریان دارد، امکان افزایش تعداد افراد دارای معلولیت وجود دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن