حکومت برای تصمیم‌گیری در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان لویه‌جرگه مشورتی برگزار می‌کند

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور در بیانیه عیدی‌اش اعلام کرد که برای تصمیم‌گیری در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان که موارد حق‌العبدی را مرتکب شده‌اند، لویه‌جرگه مشورتی برگزار می‌کند.

رییس جمهور عنی روز جمعه، دهم اسد در سخنانی به مناسبت عید قربان در ارگ ریاست جمهوری افزود که وی بر اساس قانون اساسی و قانون جزا صلاحیت رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را ندارد و به همین دلیل، در نظر دارد که برای مراجعه به تصمیم مردم، لویه‌جرگه مشورتی تشکیل دهد.

وی افزود که این لویه‌جرگه به زودی برگزار خواهد شد و از اعضای پارلمان نیز خواست که برای انجام این کار از رخصتی‌ تابستانی‌شان برگردند. گفتنی است که رخصتی تابستانی اعضای پارلمان از یکم اسد آغاز شده و تا پانزدهم سنبله ادامه می‌یابد.

آقای غنی هم‌چنان تصریح کرد که دلیل برگزاری این لویه جرگه، برداشتن موانع فرا راه روند صلح و آغاز مذاکرات مستقیم است.

رییس جمهور غنی در ادامه افزود که رهانشدن ۴۰۰ زندانی طالبان به معنای جواب منفی در مورد رهایی کامل زندانیان طالبان نبوده، بل‌که وی می‌خواهد که در این مورد با مردم مشورت کند.

افزون بر این، رییس جمهور غنی دستور رهایی ۵۰۰ زندانی دیگر گروه طالبان را نیز صادر کرد. وی افزود که این زندانیان برای استقبال از تصمیم طالبان مبنی بر اعلام آتش‌بس در جریان عید قربان و تسریع روند صلح آزاد می‌شوند و شامل فهرست پنج هزار نفری گروه طالبان نیستند.

آقای غنی گفت که در رهایی ۵۰۰ زندانی طالبان ترکیب همه ولایت‌ها و ملیت‌ها در نظر گرفته شده که در چهارم عید عملی خواهد شد.

رییس جمهور غنی هم‌چنان گفت که حکومت این افراد را در بدل رهایی اسیران نیروهای امنیتی از سوی گروه طالبان، آزاد خواهد کرد.

گفتنی است بر اساس آمارهایی که پیش از آغاز روند رهایی زندانیان طالبان با روزنامه ۸صبح شریک شده بود، شمار زندانیان طالبان در زندان‌های حکومت به حدود ۱۳ هزار نفر می‌رسید.

با رهایی ۵۰۰ زندانی دیگر این گروه، شمار زندانیان آزادشده طالبان در حال حاضر به پنج هزار و ۱۰۰ زندانی می‌رسد، اما این آمار ۴۰۰ زندانی‌ای که موارد حق‌العبدی در پرونده‌شان درج است را در بر نمی‌گیرد.

رییس جمهور غنی در ادامه از طالبان خواست که هرچه زودتر با هیأت مذاکره‌کننده دولت وارد مذاکرات مستقیم شوند. وی افزود که دو طرف در جریان مذاکرات روی رهایی سایر زندانیان نیز گفت‌وگو کرده و تصمیم خواهند گرفت.

محمداشرف غنی هم‌چنان از اعلام آتش‌بس گروه طالبان در عید قربان استقبال کرده و خواستار دوام این روند شد.

وی گفت، به نظامیان دستور داده که در حالت دفاعی قرار گرفته و تنها در صورت حملات گروه طالبان، واکنش نشان دهند.

آقای غنی افزود که هرچند حکومت شامل تعهدات توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان نبوده، اما برای نشان دادن تعهد و ظرفیت ملت-دولت و رسیدن به صلح پایدار، حاضر به رهایی این شمار از زندانیان طالبان شده است.

رییس جمهور غنی با یادآوری از رهایی دو هزار زندانی طالبان در عید فطر گذشته، تصریح کرد که حکومت در بدل هر اقدام مثبت این گروه، چند گام بیش‌تر برداشته و اقدامات تازه‌ای انجام داده است.

به گفته آقای غنی، حکومت دو سال پیش روند آتش‌بس با گروه طالبان را آغاز کرد که تا اکنون سه دور در جریان روزهای عید ادامه یافته و اکنون نیز حاضر است که گام‌های بعدی را برای پایان دادن به بهانه‌های موجود و آغاز مذاکرات مستقیم، بردارد.

گفتنی است که گروه طالبان هنوز در مورد تصمیم تازه حکومت مبنی بر برگزاری لویه‌جرگه مشورتی، واکنش نشان نداده‌اند.

این گروه اما روز پنج‌شنبه، نهم اسد اعلام کرد که روند رهایی یک هزار و پنج زندانی نیروهای امنیتی را تکمیل کرده است. گروه طالبان پیش‌تر از حکومت خواسته است که پنج هزار زندانی این گروه را مطابق توافق‌نامه صلح دوحه از زندان‌ها آزاد کند.

گفتنی است که حکومت پیش‌تر روند رهایی ۵۹۲ زندانی طالب را به حالت تعلیق درآورده بود. به گفته مسوولان در حکومت، این شمار از زندانیان طالبان جرایم جدی، از جمله قاچاق مواد مخدر، تجاوز جنسی، ترورها و موارد حق‌العبدی را مرتکب شده‌اند.

با این حال، حکومت ۱۹۲ زندانی از میان این زندانیان را تاکنون آزاد کرده و تنها ۴۰۰‌ زندانی دیگر گروه طالبان در زندان‌های حکومت باقی مانده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن