حکومت ۱۶۰ میلیون افغانی را برای حفاظت از آبدات تاریخی اختصاص داده است

۸صبح، کابل: وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که حکومت امسال برای حفاظت و ترمیم آبدات تاریخی ۱۶۰ میلیون افغانی را اختصاص داده است.

حسینه صافی، سرپرست این وزارت روز یک‌شنبه، یکم جدی در یک نشست خبری گفت که این پول به «وجه احسن و در پروژه‌های دارای اولویت» استفاده خواهد شد.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ توضیح داد که حدود ۵ هزار آبده تاریخی در سراسر کشور تاکنون سروی و از این جمع یک‌هزار و ۷۷۷ آبده تاریخی فهرست‌گذاری شده است.

حسینه صافی می‌گوید که ۸۱۱ آبده تاریخی تا کنون ثبت، سجل و لوحه‌گذاری شده و ۲۹۶ آبده تاریخی دیگر نیز به گفته او، با معیار های اساسی ترمیم شده است.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ هم‌چنان گفت که برای ساخت و حفاظت آبدات تاریخی که در ساحات معروض به خطر تخریب قرار دارند، برنامه‌های مشخصی روی دست گرفته شده که جزییات آن به زودی اعلام خواهد شد.

محمدرسول باوری، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ در این نشست خبری گفت که از سال۲۰۰۱ به این سو مجموع آبدات تاریخی که ترمیم شده به ۲۹۰ سازه می‌رسد.

مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ در این نشست خبری از مردم نیز خواستند که در کنار حکومت در حفاظت از آبدات تاریخی سهم بگیرند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن