دولت شروع مرحله «اوج فلاکت ویروس کرونا» را اعلام کرد

۸صبح، کابل: هم‌زمان با افزایش شمار مبتلایان ویروس کرونا به نزدیک به ۲۰ هزار تن، دولت افغانستان شروع مرحله اوج فلاکت ویروس کرونا را اعلام کرد. وزارت صحت عامه طرحی را برای تنظیم کسب‌و‌کار در این مرحله تهیه کرده است که از سوی کمیته ملی مبارزه با ویروس کرونا به ریاست محمدسرور دانش تأیید شده و از روز یک‌شنبه، هژدهم جوزا، اجرایی می‌شود. این طرح در «سه مرحله کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت» اجرایی خواهد بود.

دولت افغانستان بحران ویروس کرونا را از نظر زمانی به پنج مرحله تقسیم کرده است. امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، در سیزدهم جوزا اعلام کرد که اولین مرحله اعتراف به موجودیت بحران ویروس کرونا و دومین مرحله شیوع این ویروس در سطح جامعه بود. به گفته صالح، مرحله سوم «اوج فلاکت و بحران» است که افغانستان به آن نزدیک می‌شود. او مرحله چهارم را سیر کاهش شیوع ویروس کرونا و مرحله پنجم را برگشت به حالت عادی عنوان کرد.

در طرحی که از سوی وزارت صحت عامه تهیه شده است، مرحله اول آن سه ماه را در بر می‌گیرد. احمدجواد عثمانی سرپرست وزارت صحت عامه، عبدالصبور قانع معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله، سیدانور سادات سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی و محمدیعقوب حیدری والی کابل که اعضای کمیته نظارت بر این طرح‌اند، روز شنبه، هفدهم جوزا، در یک نشست خبری جزییات این طرح را اعلام کردند.

سرپرست وزارت صحت عامه در نشست خبری گفت که پوشیدن ماسک در اماکن عمومی، رعایت دو متری فاصله، جلوگیری از تجمعات بیش از ۱۰ نفر و جلوگیری از خارج شدن بزرگ‌سالان از خانه از اجزای این طرح است.

به گفته او، طبق این طرح، ضد عفونی کردن محیط‌های کاری و فراهم ساختن وسایل بهداشتی از طرف ادارات و نهادهای خدماتی و تولیدی برای کارمندان و کارگران و رعایت شیفت‌های کاری در ادارات دولتی، به صورت جدی الزامی می‌شود.

براساس این طرح، مدارس دینی، مکاتب و مراکز تحصیلی دولتی و خصوصی تا سه ماه آینده به صورت حضوری فعال نخواهند شد و می‌توانند فعالیت خود را به صورت آنلاین و غیرحضوری ادامه دهند.

گفته شده است که اگر قبل از سه ماه وضعیت بهبود یابد، کابینه در مورد بازگشایی مراکز آموزشی تصمیم خواهد گرفت.

این طرح توقف فعالیت‌ هتل‌های عروسی، سالون‌های ورزشی و پارک‌های تفریحی را تا سه ماه آینده تمدید و برگزاری مراسم فاتحه و سایر مراسم‌ و گردهم‌آیی‌های فرهنگی و اجتماعی را ممنوع کرده است.

مطابق این طرح، تردد ملی‌بس و مینی‌بس‌ها هم‌چنان متوقف می‌ماند و فعالیت وسایط نقلیه‌ای که بیش از چهار سواری داشته باشند، ممنوع است.

در طرح تنظیم کسب‌و‌کار در مرحله فلاکت ناشی از اوج کرونا، شرکت‌های تولیدی و خدماتی تنها با رعایت مقررات صحی می‌توانند فعالیت‌شان را آغاز کنند.

 

 بیماران کووید – ۱۹ بیش‌ از شمار اعلام شده است

احمدجواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت عامه، هرچند گفت که ظرفیت آزمایش تثبیت کرونا افزایش یافته و برنامه‌های وزارت صحت عامه کرونامحور شده است، اما اذعان کرد که شمار بیماران کووید – ۱۹ بیش‌تر از آمار رسمی و اعلام شده است.

محمدیعقوب حیدری، والی کابل، در این نشست خبری که به نماینده‌گی از ارگان‌های محلی صحبت می‌کرد، از عدم همکاری مردم ابراز نگرانی کرد.

او افزود که شمار مبتلایان ویروس کرونا به مراتب از رقم اعلام شده، بیش‌تر و غیرقابل تصور است. به گفته او، بیش از یک میلیون‌ نفر در کابل به این ویروس مبتلا شده‌اند.

والی کابل گفت که کابل آمبولانس شبانه ۳۳ جنازه را در کابل انتقال می‌دهد و اداره تحت رهبری او نیز شبانه ۱۰ تا ۱۵ آمبولانس را فراهم می‌کند تا جنازه را انتقال دهند.

محمدیعقوب حیدری گفت که پیش از این دفن شبانه‌ در کابل صورت نمی‌گرفت، اما در حال حاضر جنازه‌ها شبانه دفن می‌شوند و شمار مرگ‌های مشکوک به کرونا نیز افزایش یافته است.

او از مردم خواست که با دولت در اجرای طرح جدید همکار باشند.

شمار مبتلایان به کرونا در کشور به ۱۹ هزار و ۵۵۱ تن رسیده است. بیش‌ترین مورد در کابل ثبت شده است. تاکنون ۳۲۷ بیمار کووید – ۱۹ در کشور جان باخته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا