حکومت ۸۱۰ میلیون افغانی را برای بازسازی ویرانی‌های جنگ در ارغنداب قندهار اختصاص داد

۸صبح، کابل: حکومت برای بازسازی ویرانی‌های ناشی از جنگ در ولسوالی‌های قندهار به ویژه ولسوالی ارغنداب بیش از ۸۱۰ میلیون افغانی را اختصاص داده است‌.

این بودجه قرار است در قالب ۱۳۸ پروژه تطبیق شود. قرارداد این پروژه‌ها به شمول ۲۰ پروژه برای نُه ولایت دیگر از سوی مجیب‌الرحمان کریمی، سرپرست وزارت احیا و انکشاف دهات روز چهارشنبه، پانزدهم ثور با شوراهای انکشافی امضا شد.

سرپرست وزارت احیا و انکشاف دهات در نشست خبری هنگام امضای این قراردادها گفت که رییس جمهور غنی در سفرش به قندهار دستور داده بود که ویرانی‌های ناشی از جنگ در ولسوالی‌های جنگ‌زده به ویژه ارغنداب سریع بازسازی شود.

به گفته او، تاکید عمده‌ رییس جمهور بر بازسازی کانال‌های آبیاری بود که در اثر جنگ تخریب شده بود.

مجیب‌الرحمان کریمی گفت که وزارت احیا و انکشاف دهات، در همین راستا ۱۳۸ پروژه را تنها برای مناطق جنگ‌زده‌ چند ولسوالی قندهار به شمول ارغنداب، قرارداد می‌کند.

کریمی توضیح داد که ارزش این پروژه‌ها بیش از ۸۱۰ میلیون افغانی است که از جمله ۱۳۳ پروژه توسط بانک توسعه آسیایی و پنج پروژه‌ دیگر از بودجه ملی تمویل می‌شود.

ولسوالی ارغنداب قندهار در جریان شش ماه گذشته شاهد درگیری شدید بود که سبب آواره‌گی هزاران نفر و تخریب جاده‌ها و کانال‌های آبیاری شده است.

مجیب‌الرحمان کریمی افزود که علاوه بر پروژه‌های ارغنداب، ۲۰ پروژه‌ی دیگر به ارزش نزدیک به ۲۰۰ میلیون افغانی در نُه ولایت (بادغیس، فراه، غزنی، جوزجان، کنر، نورستان، ننگرهار، تخار و زابل) تطبیق خواهد شد.

این پروژه‌ها شامل ساخت دیوارهای محافظتی و استنادی، کانال‌های آبیاری، دیوارهای بولدر، کاریز و سیستم سولر پمپ می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا