حکومت برای شرکت در نشست قطر به صورت مشروط اعلام آماده‌گی کرد

۸صبح، کابل: حکومت افغانستان برای شرکت در نشست قطر که قرار است تا یک هفته دیگر میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان برگزار شود، به صورت مشروط، اعلام آماده‌گی کرد.

هارون چخانسوری، سخنگوی رییس جمهور، روز دوشنبه ۲۹ دلو، در یک نشست خبری در کابل گفت که اگر نشست قطر مشروط بر این باشد که گفت‌وگوهای مستقیم با حکومت افغانستان آغاز شود، هیأتی از جانب حکومت به این نشست فرستاده خواهد شد؛ در غیر آن هیأت حکومت به این نشست شرکت نمی‌کند.

پیش از این گروه طالبان گفته است که این گروه حاضر نیست با حکومت افغانستان گفت‌وگو کند. ریاست اجرایی حکومت، این موضع گروه طالبان را بزرگ‌ترین چالش در برابر پروسه صلح خوانده است.

ارگ و سپیدار از جانب دیگر اعلام کرده‌اند که در جریان امسال به پیشرفت‌های بی‌پیشنه‌ای در روند صلح دست یافته‌اند. رییس جمهور غنی به تازه‌گی در دیدارش با زلمی خلیل‌زاد گفته است که در روزهای اخیر مسایل کلیدی زیادی در مورد پروسه صلح روشن‌تر شده است. او افزوده است که با آقای خلیل‌زاد روی چهارچوبی به توافق رسیده است که بر اساس آن، معلومات در خصوص پروسه صلح میان دو طرف به اشتراک گذاشته می‌شود و در روشنی اجندای مشخص، اقدامات بعدی روی دست گرفته می‌شود.

به نقل از خبرنامه‌ای که ارگ ریاست جمهوری در باره این دیدار منتشر کرده است، آقای خلیل‌زاد گفته است که روند گفت‌وگوهای صلح با شیوه کاری و چهارچوب جدیدی که به وجود آمده است، به پیش برده خواهد شد. او هم‌چنان گفته است که هدف امریکا افزون بر همکاری‌های مشترک با افغانستان، تقویت تلاش‌های دیپلماتیک برای برقراری صلح پایدار و حفاظت از منافع هر دو کشور است. وی‌ گفته است که تلاش‌ها برای کاهش هزینه جنگ در افغانستان نیز جریان دارد.

از سویی هم، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در دیداری با محمدعمر داوودزی، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح، از طرح برگزاری لوی جرگه مشورتی صلح اعلام حمایت کرده و گفته است که برگزاری این جرگه یک فرصت معنادار برای ایجاد تیم مذاکره‌کننده فراگیر و با توافق همه گروه‌ها در این مقطع زمانی است.

با این حال، هارون چخانسوری، سخنگوی رییس جمهور، می‌گوید که هیأت مذاکره‌کننده حکومت برای صلح قابل تغییر است. به باور وی، روند صلح مراحل مختلفی دارد و در صورتی که ضرورت احساس شود که در هیأت گفت‌وگوکننده افغانستان تغییراتی رونما شود، موانعی به خاطر تغییر این هیأت وجود ندارد. به گفته چخانسوری، بر اساس لزوم‌دید و نظر به نیاز روندهای مختلف پروسه صلح و با در نظر داشت مؤثریت در این روند، در ترکیب این هیأت تغییراتی به میان خواهد آمد.

گفتنی ا‌ست که حکومت طرح برگزاری لوی جرگه مشورتی صلح را پس از آن روی دست گرفت که شماری از سران احزاب و چهره‌های سیاسی برای دو روز در مسکو با نماینده‌گان گروه طالبان دیدار و در پیوند به چگونگی صلح و پایان جنگ در کشور گفت‌وگو کردند. در این نشست نماینده‌گان حکومت حضور نداشتند. حامد کرزی که یکی از شرکت‌کننده‌گان نشست مسکو و رییس هیأت افغانستان در این نشست بود، از طرح برگزاری لوی جرگه مشورتی صلح اعلام حمایت کرده است.

 کسانی که از افغانستان در نشست مسکو شرکت کرده بودند، از چگونگی ترکیب هیأت مذاکره‌کننده صلح حکومت انتقاد دارند. آن‌ها می‌گویند که این هیأت یک هیأت حکومتی است و نمی‌تواند از تمامی احزاب و جریان‌های سیاسی افغانستان در امر مذاکرات صلح نماینده‌گی کند. حکومت اما تا کنون در ترکیب این هیأت تغییرات نیاورده است و آن را یک هیأت فراگیر می‌داند.

دکمه بازگشت به بالا