دولت و طالبان به صورت رسمی نهایی‌شدن کارشیوه مذاکرات را اعلام کردند

۸صبح، کابل: مذاکره‌کننده‌گان دولت و طالبان اعلام کرده‌اند که کارشیوه مذاکرات بین‌الافغانی نهایی شده است.

نادر نادری، سخنگوی هیأت مذاکره‌کننده دولت امروز چهارشنبه، دوازدهم قوس در توییتی نوشته است که این کارشیوه به‌شمول مقدمه آن نهایی شده است و کار روی اجندای مذاکرات آغاز می‌شود.

محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز با نشر توییت مشابهی این خبر را تأیید کرده است.

پیش‌تر گروه طالبان اعلام کرد که کارشیوه مذاکرات در ۲۱ ماده تهیه و نهایی شده است.

زمان توافق روی این کارشیوه ۲۱ ماده‌ای از سوی طالبان پانزدهم نوامبر اعلام شده بود. طبق اعلام این گروه، در هفدهم همین ماه کارشیوه در حضور نماینده‌گان قطر به خوانش گرفته شده است و نسخه‌ای از آن نیز به میزبان سپرده شده است.

هیأت دولت اما اعلام کرده بود که این کارشیوه در ۲۱ ماده نهایی است، اما مقدمه‌ی آن نهایی نیست.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان از توافق دو طرف روی کارشیوه مذاکرات استقبال کرده و آن را به دو طرف تبریک گفته است. خلیل‌زاد از نقش قطر که تسهیل‌کننده این توافقات بوده است، نیز سپاس‌گزاری کرده است.

به گفته او، مذاکره‌کننده‌گان به یک مرحله مهم رسیده‌اند و توافق‌نامه‌ی سه صفحه‌ای درباره اصول اخلاقی مذاکرات روی نقشه راه سیاسی و آتش‌بس جامع را تهیه و نهایی کرده‌اند.

خلیل‌زاد گفته است که این توافقات نشان می‌دهد که طرف‌های مذاکره‌کننده می‌توانند روی موضوعات دشوار به توافق برسند.

 نماینده‌ ویژه امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید که در حال حاضر مردم منتظر پیش‌رفت و توافق سریع روی نقشه راه سیاسی و آتش‌بس هستند. خلیل‌زاد گفته است که با شروع مذاکرات باید خشونت‌ها به صورت جدی کاهش یابد.

گزارش شده بود که محمداشرف غنی، رییس جمهور از توافق دو هیأت ناراضی است و به همین دلیل با آن مخالفت کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، در پنجم قوس اعلام کرد که هیچ توافقی صورت نگرفته است و درخواست طالبان خلاف قانون اصلی، منافع ملی و خواست مردم است.

گزارش شده است که دو طرف روی مبنا قرارگرفتن توافق‌نامه دوحه، خواست مردم افغانستان، قطع‌نامه سازمان ملل متحد و اراده طرف‌ها در مذاکرات توافق کرده‌اند. جزییات بیش‌تر این توافقات همه‌گانی نشده است.


بیش‌تر بخوانید

مذاکرات دوحه؛ دولت و طالبان وارد بحث روی اجندا می‌شوند

توافقات دوحه؛ هیات دولت به دو اردوگاه تقسیم شده است

دکمه بازگشت به بالا