همکاری‌ جهانی برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان کم شده است

مقام‌های حکومت وحدت ملی می‌گویند که کاهش کمک‌های جهانی سبب شده است، مبارزه‌ی درست و مؤثر در برابر کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در کشور صورت نگیرد و این پدیده در سال گذشته‌ی میلادی رشد بی‌سابقه‌ای داشته باشد.

سلامت عظیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر روز دوشنبه (۴ سرطان) در همایش «هم‌بسته‌گی جهانی و هفته‌ی بسیج ملی علیه مواد مخدر» گفت که علاقه‌مندی کشور‌های خارجی برای مبارزه با مواد مخدر کم شده و این سبب افزایش کشت مواد مخدر در کشور شده است.

خانم عظیمی افزود که مبارزه با مواد مخدر اراده‌ی سیاسی و همکاری کشور‌های جهان را می‌طلبد.

او هم‌چنان گفت: «مواد مخدر به یک چالش ملی و بین‌المللی تبدیل شده است، پدیده‌ای که اقتصاد جرمی را تقویت و امنیت را تضعیف می‌کند.»

بانو عظیمی افزود که بر اساس آخرین آمار، نزدیک به ۱۱٫۱ درصد یا ۳ میلیون تن از جمعیت کشور مواد مخدر استفاده می‌کنند.

از جانب دیگر در حال حاضر افغانستان بزرگترین تولید کننده‌ی مواد مخدر در جهان به شمار می‌رود.

وزیر مبارزه با مواد مخدر هشدار داد که کشور‌های منطقه نیز خطرات این پدیده را باید در نظر بگیرند.

در این همایش شمار زیادی از مقام‌های حکومت وحدت ملی اشتراک داشتند.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی در برنامه‌ی هم‌بسته‌گی جهانی و هفته‌ی بسیج ملی علیه مواد مخدر گفت که در کمک‌های جهانی برای مبارزه با مواد مخدر «تنقیص» آمده است.

آقای عبدالله افزود، وزارت‌هایی که مسئولیت [مبارزه با مواد مخدر را] می‌گیرند، منابع لازم در اختیار آنان قرار داده نمی‌شود، این مسئله باید با کمیته‌‌ی بودجه مطرح شود.

رییس اجرایی هفته‌ی بسیج ملی علیه مواد مخدر را یادآور یک حرکت جهانی و فرصتی برای اقدام جمعی علیه این پدیده‌ی تباه‌کن دانسته گفت که در گذشته نبود استراتیژی مبارزه با مواد مخدر یک چالش بود، اکنون این چالش رفع شده است و حکومت گام‌های مؤثری در امر مبارزه با کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر برداشته است، اما این اقدامات کافی نیست.

آقای عبدالله تصریح کرد: «هر چند افغانستان یکی از قربانیان اصلی مواد مخدر است، اما این پدیده‌ی تباه‌کن یک تهدید جهانی است. بنابراین، مبارزه با آن اقدامات جدی منطقه‌ای و جهانی را می‌طلبد، وجود بازارهای بزرگ جهانی برای مواد مخدر سبب پایداری این پدیده شده است و افغانستان نمی‌تواند به تنهایی با آن مقابله کند.»

در عین حال فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه‌ی کشور می‌گوید، در کنار این که افغانستان بزرگترین تولید کننده‌ی مواد مخدر است، بزرگترین استعمال کننده‌ی مواد مخدر در سطح جهان نیز است.

آقای فیروز بیان داشت که مبارزه با مواد مخدر در توان یک یا دو وزارت نیست و باید مبارزه‌ی جمعی و جهانی با این پدیده صورت گیرد.

بازداشت ۱۹۶۰ قاچاقبر مواد مخدر

با آن که نگرانی‌ها از کاهش کمک‌های جهانی برای مبارزه با مواد مخدر در کشور وجود دارد، اما وزارت داخله اعلام کرد که در ۶ ماه گذشته نزدیک به یک هزار و ۷۰۰ عملیات در برابر قاچاقبران مواد مخدر راه‌اندازی شده و در این عملیات‌ها نزدیک به ۲ هزار تن بازداشت شده‌اند.

ویس احمد برمک، وزیر داخله در همایش هم‌بسته‌گی جهانی و هفته‌ی بسیج ملی علیه مواد مخدر، گفت که در شش ماه گذشته پولیس ملی ۱۲۹ میل سلاح مختلف، ۲۹۶ عراده واسطه حمل و نقل مواد مخدر و ۶۰۰ دستگاه تیلفون و مخابره را از نزد قاچاقبران به دست آورده است.

ویس‌احمد برمک تصریح کرد که در این مدت، ۱۱۲ تُن مواد مخدر به شمول چرس، تریاک و هیروین توسط پولیس ضبط شده است.

وزیر داخله خاطر نشان کرد که ۱۹۵ عملیات را برای دستگیری قاچاقبران مواد مخدر در میدان‌های هوایی کابل، هرات و بلخ نیز انجام داده‌اند. به قول او در جریان این عملیات‌ها ۲۵۱ مظنون بازداشت شده‌اند.

مقام‌های حکومت در حالی بر مبارزه‌ی جدی با مواد مخدر تأکید دارند که سال گذشته‌ی میلادی تولید این مواد در افغانستان حدود ۸۷ درصد افزایش یافته است.

گزارش اخیر دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۷ مقدار مواد تولید شده در افغانستان به صورت تخمینی به ۹ هزار تُن رسیده است در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۶ میلادی چهار هزار و ۸۰۰ تُن بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن