وزیر دفاع آلمان ابراز امیدواری کرد که نتایج انتخابات برای همه پذیرفتنی باشد

۸صبح، کابل: وزیر دفاع آلمان که در جریان یک سفر رسمی در کابل به سر می‌برد، روز سه‌شنبه، دوازدهم قوس، در یک نشست خبری مشترک با رییس جمهور غنی ابراز امیدواری کرد که نتایج انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان، به زودی اعلام شود. او هم‌چنان گفت که امیدوار است نتیجه انتخابات برای همه‌ی گروه‌های سیاسی افغانستان پذیرفتنی باشد.

آنه‌گرت کرامپ کارن باوئر، وزیر دفاع آلمان، در این نشست خبری انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را «آزاد» توصیف کرد و گفت که با اعلام نتایج این انتخابات، امیدوار است که یک دولت «مستحکم و قوی» تشکیل شود تا مذاکرات با گروه طالبان را مدیریت کند.

این در حالی است که با گذشت بیش از دو ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، نتایج ابتدایی آن تاکنون اعلام نشده است. در حال حاضر روند بازشماری آرا در هفت ولایت متوقف است. هم‌چنان در روزهای اخیر هواداران دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به رهبری عبدالله عبدالله به دلیل آن‌چه تقلب سازمان‌یافته در انتخابات می‌خواند، راهپیمایی کرده‌اند. ولایت‌های سرپل، بغلان، تخار، فاریاب و کابل در چند روز گذشته شاهد حرکت‌های اعتراضی هواداران این دسته انتخاباتی بوده است.

 وزیر دفاع آلمان در این نشست خبری مشترک با رییس جمهور غنی، نقش نیروهای امنیتی را در تأمین امنیت انتخابات ریاست جمهوری ستود و تأکید کرد که آلمان به همکاری‌اش در بخش آموزش و مشورت‌دهی به این نیروها ادامه می‌دهد.

به گفته او، مردم افغانستان قربانی اصلی «تروریسم» هستند و باید از قربانی مردم قدردانی شود. وزیر دفاع آلمان هم‌چنان از قربانی‌های نظامیان آلمان در افغانستان یادآوری کرد و دوستی «افغان – جرمن» را تاریخی و دیرینه خواند.

محمداشرف غنی که نیز در نشست خبری با وزیر دفاع آلمان صحبت می‌کرد، از قربانی‌های مردم آلمان در افغانستان ستایش کرد.

رییس جمهور غنی با یادآوری از برگزاری کنفرانس‌های «بن اول» و «بن دوم» گفت که آلمان از یک افغانستان با‌ثبات حمایت‌ می‌کند و به فراهم‌سازی زمینه تفاهم بین افغان‌ها نقش کمک‌کننده داشته است.

طبق معلومات رییس جمهور غنی، آلمان در سال‌های گذشته در حدود هفت میلیارد دالر از طریق نهادهای «GIZ» و «TFW» به افغانستان کمک کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن