کشورهای عضو «جی۷» و نماینده ارشد اتحادیه اروپا خواهان رفع محدودیت‌ علیه زنان افغانستان شدند 

۸صبح، کابل: وزیران خارجه کشور‎های «جی ۷» و نماینده ارشد اتحادیه اروپا خواهان رفع محدودیت‎‌های اعمال‌ شده بر زنان و دختران افغانستان شدند.

آنان امروز جمعه، ۲۳ ثور، با نشر بیانیه‌ای گفتند: «ما وزیران خارجه کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، جاپان، بریتانیا و ایالات متحده امریکا علاوه بر نماینده ارشد اتحادیه اروپا، مخالفت شدید و تأسف خود را در مورد محدودیت‎‌های وضع‌ شده بر حقوق و آزادی‎‌های زنان و دختران در افغانستان ابزار می‎‌کنیم.»

در این بیانیه گفته شده است: «ما در کنار مردم افغانستان به خاطر خواست حقوق مساویانه‎‌شان در راستای تعهد طالبان به تمام شهروندان افغانستان و تعهدات افغانستان بر قوانین بین‎‌المللی ایستاد هستیم.»

گروه جی۷ و نماینده ارشد اتحادیه اروپا همچنان با اشاره به تصمیم طالبان مبنی بر مجازات سرپرستان آن‌که زنان بدحجاب خوانده می‌شود، افزایش روزافزون محدودیت‎‌ها علیه زنان از سوی طالبان را محکوم کرده‎‌اند.

در بیانیه آنان آمده است که طالبان با این حرکت بیشتر خودشان را نزد جامعه جهانی منزوی کرده‎‌اند.

طالبان در اوایل هفته جاری گفتند سرپرستان زنانی که حجاب مورد نظر این گروه را نداشته باشند، بازداشت، تنبیه و حتا به حبس محکوم خواهند شد. در تازه‎‌ترین گزارش طالبان در ولایت هرات به تفکیک جنسیتی دستور داده‌ و گفته‎‌اند که زنان و مردان در رستورانت‎‌ها و هتل‎‌ها جدا از هم باشند.

با این‌که این برخوردهای طالبان واکنش‎‌های تند جهانی را در پی داشته است، اما تا هنوز عقب‎‌نشینی و انعطافی از سوی این گروه دیده نمی‌شود.

دکمه بازگشت به بالا