هدف جی۷، جمع‌آوری ۶۰۰ میلیارد دالر برای مقابله با پروژه کمربند و جاده چین است

رهبران گروه هفت متعهد شده‌اند که ۶۰۰ میلیارد دالر از بودجه خصوصی و دولتی را طی پنج سال برای تامین مالی زیرساخت‌های مورد نیاز در کشور‌های در حال توسعه و مقابله با پروژه قدیمی‌تر کمربند و جاده چین جمع‌آوری کنند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، جو بایدن، رییس ‌جمهور امریکا و دیگر رهبران گروه ۷، روز یک‌شنبه، ۲۶ جون، در گردهمایی سالانه خود که امسال در جنوب آلمان برگزار شده است، تعهد کرده‌اند تا زیر نام «مشارکت برای زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری جهانی» با هم‌دیگر همکاری و فعالیت داشته باشند.

بایدن گفته است که ایالات متحده ۲۰۰ میلیارد دالر کمک‌های مالی، بودجه فدرال و سرمایه‌گذاری خصوصی را طی پنج سال آینده برای حمایت از پروژه‌هایی در کشور‌های با درامد کم و متوسط که به مقابله با تغییرات آب‌و‌هوایی و هم‌چنین بهبود سلامت جهانی، برابری جنسیتی و زیرساخت‌های دیجیتال کمک می‌کند، بسیج خواهد کرد.

بایدن گفته است: «می‌خواهم واضح بگویم. این کمک نیست، این سرمایه‌گذاری است که برای همه بازده خواهد داشت.» او افزوده است که این سرمایه‌گذاری به کشور‌ها امکان دسترسی به مزایای ملموس مشارکت با دموکراسی‌ها را خواهد داد.

بایدن گفته است که صدها میلیارد دالر اضافی می‌تواند از بانک‌های توسعه چند‌جانبه، موسسات مالی توسعه، صندوق‌های ثروت دولتی و غیره تامین شود.

اورسولا فون در‌لاین، رییس کمیسیون اروپا، در این گردهمایی گفته است که اروپا ۳۰۰ میلیارد یورو برای این ابتکار در همان دوره بسیج خواهد کرد تا جای‌گزینی پایدار برای طرح کمربند و جاده چین ایجاد کند؛ طرحی که شی جین پینگ، رییس جمهور چین، در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی کرد.

سران ایتالیا، کانادا و جاپان نیز در مورد برنامه‌های خود صحبت کردند که قبلاً برخی از آن‌ها جداگانه اعلام شده‌ است. امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه و بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در این مراسم حضور نداشتند، اما کشور‌های آن‌ها نیز در آن شرکت می‌کنند.

طرح سرمایه‌گذاری چین شامل توسعه و برنامه‌هایی در بیش از ۱۰۰ کشور با هدف ایجاد نسخه‌ای مدرن از مسیر تجاری جاده ابریشم باستانی از آسیا به اروپا است.

مقام‌های کاخ سفید گفته‌اند که این طرح برای بسیاری از کشور‌های در حال توسعه سود ملموس کمی دارد.

دکمه بازگشت به بالا