توربین چهارم بند برق نغلو فعال شد

۸صبح، کابل: شرکت برشنا اعلام کرد که توربین چهارم بند برق نغلو پس از ترمیم فعال شده است.

مسوولان این شرکت و هیأتی از وزارت مالیه روز جمعه، بیست‌ودوم قوس، در مراسمی توربین چهارم بند برق نغلو را به بهره‌برداری سپرده‌اند.

طبق معلومات شرکت برشنا، توربین چهارم بند برق نغلو که از کار افتاده بود، توسط کارمندان و انجینران فنی حوزه تولیدی این شرکت، به گونه اساسی ترمیم شده است. کار ترمیم توربین چهارم بند برق نغلو دو نیم ماه زمان برده است و با فعال شدن آن ۲۵ میگاوات برق به شبکه ملی وصل شده است.

فابریکه برق آبی نغلو  که یکی از بزرگ‌ترین فابریکه‌های برق آبی افغانستان خوانده می‌شود، در ۷۰ کیلومتری شرق کابل موقعیت دارد. این استیشن بر دریای کابل و لوگر در ساحه‌ای که آب دریای غوربند – سالنگ، شتل و پنجشیر با آن یکجا می‌شود، اعمار شده است.

ساختمان دستگاه برق آبی نغلو در سال ۱۹۶۰ آغاز و در سال ۱۹۶۷م تکمیل شد. پس از سال‌های ۱۹۶۹تا ۱۹۷۴میلادی چهار ماشین استیشن برق نغلو نصب و به ظرفیت مجموعی ۱۰۰ میگاوات، به فعالیت آغاز کرد.

هم‌چنان شرکت برشنا و وزارت مالیه، سب‌استیشن «۱۱۰/۲۰» کیلوولت جدید سروبی در ولسوالی سروبی را به‌بهره‌برداری سپرده‌اند. کار اعمار  این سب‌استیشن در ۲۸ مارچ سال۲۰۱۷ میلادی توسط کمپنی ترکی «AK-AY» آغاز شده بود. هزینه آن از سوی شرکت برشنا بیش‌تر از ۳.۵ میلیون دالر اعلام شده است. بانک جهانی این مقدار پول را پرداخت کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن