چهارمین نمایشگاه تولیدات داخلی در هرات به استقبال مردم رفت

نمایشگاهی زیر نام «وطنیست، عالیست» با اشتراک سرمایه‌گذاران و صنعت‌گران هراتی با داشتن بیش از ۱۳۰ غرفه در مرکز شهر هرات برای ۵ روز گشایش یافت.

در این نمایشگاه، تولیدات داخلی هرات مانند فرآورده‌های صنایع دستی، مواد خوراکی، مواد ساختمانی و برخی از داروهای طبی به مناسبت هفته‌ی «صنعت و سرمایه گذاری» به نمایش گذاشته شد.

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری کشور که برای افتتاح نمایشگاه به هرات سفر کرده، می‌گوید دولت افغانستان با «تلاش‌های پیگیرانه» پشتیبان رشد و افزایش میزان فرآورده‌های با کیفیت داخلی است.

هم اکنون در هرات چرخ‌های ماشین‌های ۳۲۰ کارخانه در حال گردش است و ۲۵ هزار کارگر در کارخانه‌‌های شهرک صنعتی این ولایت مشغول کار استند.

از سوی دیگر سرمایه‌گذاران و صنعت‌گران هراتی به این نظر اند که پشتیبانی دولت از کالای داخلی به حد «اعلا» رسیده اما هنوز برخی مشکلات سر راه آنان وجود دارد.

حمیدالله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات در صحبت با روزنامه‌ی ۸صبح، گفت که واردات کالای مشابه از مرزهای به گونه‌ی قاچاقی به داخل کشور، سرمایه‌گذاران داخلی را نگران کرده است.

آقای خادم تصریح کرد که سال گذشته، ۱۰ کارخانه‌ی تولید مواد شوینده در هرات بنابر واردات کالای مشابه از خارج کشور که بیشتر از راه قاچاق بوده، به رکود مواجه شدند.

رییس اتاق صنایع و معادن هرات همچنان فساد اداری در گمرکات را عامل دیگر کندی حرکت چرخ‌های تولیدی در کارخانه‌ها خواند.

او افزود: «فساد گسترده در گمرکات تمام برنامه‌های حمایتی دولت را زیر شعاع قرار داده است.»

آقای خادم از حکومت و سران دولت خواست که برای جلوگیری از واردات کالای قاچاق و مشابه از مرزهای کشورهای همسایه، بیشتر توجه کنند.

از سوی دیگر سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری کشور می‌گوید که دولت وحدت ملی برنامه‌هایی برای مبارزه با قاچاق مواد مشابه به داخل کشور و پشتیبانی از طرح‌های اقتصادی شبکه‌های تولیدی خصوصی روی دست دارد.

او مبارزه با فساد اداری را «اولویت» اصلی کار حکومت وحدت ملی عنوان کرد و افزود که از یک سال به این طرف، مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد، شورای عالی حاکمیت قانون و استراتیژی ملی مبارزه با فساد برنامه‌های عملی مبارزه با فساد اداری را روی دست گرفته‌اند.

آقای دانش همچنان گفت که برای رشد سرمایه‌گذاری شبکه‌های خصوصی در کشور، برای تأمین نیازمندی‌های اداره‌های دولتی، رهبری دولت افغانستان دستور داده که نسبت به کالای خارجی، کالای داخلی «ترجیح» داده شود.

از سوی دیگر نبود امنیت جانی سرمایه‌گذاران و صعنت‌گران سبب شده است که سرمایه‌گذاری در هرات و برخی از ولایت‌های دیگر کشور از جمله کابل به رکود روبه‌رو شود.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که ناامنی سال‌های گذشته، هرات را به کابوس وحشتناک سرمایه‌گذاران بدل کرده بود.

معاون دوم رییس جمهوری گفت که تأمین امنیت سرمایه‌گذاران، سه هفته پیش در جلسه‌ی شورای عالی حاکمیت قانون، موضوع تأمین امنیت سکتور خصوصی به بحث گرفته شد.

آقای دانش افزود که در آن جلسه تصمیم گرفته شد که کمیته‌ی مصونیت سکتور خصوصی زیر نظر معاونت دوم رییس جمهوری افغانستان ایجاد شود. به گفته‌ی او، در این کمیته تمام رویدادهای ربودن و تهدید و برخی از مشکلات دیگر صنعت‌گران و سرمایه‌گذاران مورد بررسی قرار گرفته و به آن رسیده‌گی می‌شود.

از سوی دیگر، محمد آصف رحیمی، والی هرات در صحبت با روزنامه‌ی ۸صبح از ایجاد یک مکان دایمی برای نمایشگاه تولیدات داخلی با مساحت ۷۰ جریب و راه‌اندازی یک سردخانه‌ی بزرگ برای نگهداری کالاهای صادراتی افغانستان خبر داد. آقای رحیمی همچنان گفت که نخستین پرواز هرات-دهلی با انتقال ۱۳۰مسافر و مقداری کالای صادراتی به کشور هندوستان نشان از رشد اقتصادی هرات دارد.

آقای رحیمی گفت که در یک سال گذشته، بیش از ۱۰۰ کارخانه‌ی تولیدی جدید در شهرک صنعتی هرات به کار آغاز کرده است و قرار است که سه کارخانه‌ی دیگر هم امروز با اشتراک معاون دوم رییس جمهوری افغانستان به کار آغاز کنند.

والی هرات همچنان گفت که با در نظر داشت اوضاع امنیتی نسبتاً خوب در هرات، پیش بینی می‌شود که در آینده فاز چهارم شهرک صنعتی هرات آغاز به کار کند و همچنان به گفته‌ی او، یک شهرک صنعتی جدید هم ایجاد شود.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که صنعت افغانستان و تولیدات داخلی در هرات و سایر ولایت‌های کشور، از کیفیت خوبی برخوردار نیست. قابل ذکر است که با گذشت چندین سال از روی کار آمدن نظام جدید در این کشور، هنوز صنعت مدرن در افغانستان جای پا باز نکرده است.

آگاهان امور اقتصادی به این باور اند که در کنار وارد شدن دانش صنعت مدرن، تولیدات داخلی زمانی به کیفیت عالی می‌رسند که مدیریت درست و متناسب با معیارهای جهانی در کارخانه‌های تولیدی افغانستان رعایت شود.

دیدگاه are closed.