چهارمین روز جنگ هرات؛ خط نخست نبرد به شهر نزدیک‌تر شد

۸صبح، هرات

در چهارمین روز نبردها میان نیروهای طالبان و نیروهای هودادار حکومت در حومه شهر هرات، خط نخست نبرد به مناطق مرکزی شهر نزدیک‌تر شد. منابع محلی در هرات از رسیدن خط نخست نبرد به منطقه «آب‌برده» در غرب این شهر خبر می‌دهند.

هم‌زمان با رسیدن نیروهای تازه‌نفس از کابل به هرات، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله در سفر به این ولایت از راه‌اندازی عملیات پاک‌سازی و «تغییر وضعیت جنگ» در روزهای آینده خبر می‌دهد. هواپیماهای ارتش نیز مانند روزهای گذشته مواضع طالبان را در مناطق غربی هرات آماج قرار دادند.

در کنار تلاش‌ها برای عقب زدن حملات طالبان از خط‌های نخست نبرد در حومه شهر هرات، شنبه‌شب، یک نشست فوق‌العاده در مورد وضعیت این ولایت با حضور برخی چهره‌های مطرح سیاسی، رییس شورای عالی مصالحه ملی، رییس پارلمان و مشاور امنیت ملی رییس جمهور در کابل برگزار شد.

جنگ در حومه شهر هرات وارد چهارمین روز خود شد و با شدت گرفتن نبردها خط‌ها، جنگ به شهر کشیده شد.

هم‌زمان با تداوم نبردها در منطقه پل مالان هرات، درگیری‌های مسلحانه در مناطق «هواده» آب‌بُرده، ملدان، قفسلان و غیبتان، روستاهای نزدیک به شهر هرات، گزارش شده است. با شدت گرفتن درگیری‌ها و نزیک‌تر شدن خط نخست نبرد به شهر هرات، شماری از ساکنان روستاهای غربی هرات از خانه‌های‌شان آواره شدند.

به دنبال افزایش حملات طالبان و گسترش دامنه جنگ‌، نیروهای تازه‌نفس با هدف سرکوب طالبان و تقویت خط‌های نخست نبرد، صبح روز یک‌شنبه همراه معین ارشد امنیتی وزارت امور به هرات رسیدند. منابع معتبر روایت می‌کنند که «نیروهای ویژه» برای مدیریت جنگ وارد این ولایت شده‌اند.

مقام‌های محلی هرات می‌گویند که نیروهای تازه‌نفس با تجهیزات و امکانات پیش‌رفته جنگی مجهز‌ند و براساس اطلاعات منابع امنیتی، شمار این نیروها به ده‌ها تن می‌رسد. عبدالرحمان رحمان، معین ارشد امنیتی وزارت داخله، از تغییر وضعیت جنگ طی روزهای آینده در هرات خبر داد.

معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله در یک نشست خبری مشترک با عبدالصبور قانع، والی هرات، تأکید کرد که عملیات‌ گسترده طی روزهای آینده به هدف تأمین امنیت هرات و سرکوب نیروهای طالبان در مناطق گوناگون این ولایت انجام خواهد شد.

این مقام ارشد وزارت امور داخله افزود که برای ترتیب و انسجام نیروهای امنیتی از کابل به ولایت هرات سفر کرده و در خط مقدم نبرد حاضر خواهد شد. وی اطمینان داد که نیروهای امنیتی برای حفظ امنیت هرات تلاش می‌کنند و آینده خوبی در انتظار این شهر است.

با این حال عبدالصبور قانع، والی هرات، در این نشست خبری گفت که وضعیت شهر هرات قابل نگرانی نیست و در ساحه پل مالان، عملیات پاک‌سازی آغاز شده است. به گفته او، عملیات نظامی با حضور نیروهای تازه‌نفس در حومه شهر هرات به‌زودی آغاز خواهد شد.

محمدناصر علی‌زی، فرمانده لوای کماندوی مستقر در هرات، در این نشست خبری گفت که نیروهای نظامی به اندازه کافی در هرات حضور دارند و نیروهای تازه‌نفس نیز در راه‌اند. او هم‌چنان تأکید کرد که در آینده نزدیک مردم شاهد تغییرات بسیار گسترده خواهند بود و نظامیان ارتش از شهر هرات دفاع می‌کنند.

از جانب دیگر نیروهای طالبان ادعا دارند که در جریان نبردها با نیروهای حرکت مقاومت مردمی وابسته به محمداسماعیل خان، شماری از این نیروها را اسیر و برخی دیگر را کشته‌اند. سخنگوی حرکت مقاومت مردمی اما شکستن خطوط نبرد و عقب‌نشینی این نیروها را رد می‌کند.

کیلومترها دورتر از خط‌های نخست نبرد در حومه شهر هرات، شماری از رهبران سیاسی شنبه‌شب، نهم اسد، در خانه میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان، نشست اضطراری  برگزار کردند و در این نشست گماشته شدن اسماعیل خان به‌عنوان والی هرات از جمله محورهای گفت‌وگوها بوده است.

دفتر مطبوعاتی مجلس نماینده‌گان اعلام کرد که در این نشست اضطراری، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی، حمدالله محب مشاور امنیت ملی، میر‌رحمان رحمانی رییس مجلس نماینده‌گان و شماری اعضای مجلس نماینده‌گان و مقام‌های پیشین حکومت حضور د‌اشته‌اند.

حبیب‌الرحمن پدرام، نماینده هرات در مجلس نماینده‌گان، که در این نشست حضور داشت، در صفحه فیس‌بوکش نوشته است که در این نشست روی موارد مهم کشور، به‌ویژه امنیت، سیاست و صلح گفت‌وگو شده است. وی افزود که در این نشست گماشته شدن اسماعیل خان به‌عنوان والی جدید و رییس شورای نظامی هرات به حکومت پیشنهاد شده است.

افزون بر این، نماینده‌گان هرات در مجلس نماینده‌گان از حکومت خواسته‌اند تا برای مدیریت بهتر جنگ، گلبدین الکوزی، فرمانده پیشین لوای سرحدی هرات را به‌عنوان فرمانده قول‌اردوی ۲۰۷ ظفر، شیرآقا الکوزی، فرمانده امنیه بادغیس را به‌عنوان فرمانده پولیس و نصیراحمد علوی را به‌عنوان رییس امنیت ملی هرات مقرر کند.

افزایش حملات هوایی بر مواضع طالبان، تقویت و تجهیز نیروهای حرکت مقاومت مردمی به رهبری اسماعیل خان، استفاده از کدرهای نظامی هرات در رهبری نبرد و ایجاد یک فرماندهی واحد برای مدیریت جنگ هرات، خواست‌های اساسی نماینده‌گان هرات از حکومت است.

چهار روز نبرد شدید و نفس‌گیر در حومه شهر هرات، نگرانی هراتیان را به دنبال داشته و برخی روستاهای نزدیک به شهر هرات، گواه نبردهای شدید میان طرف‌های درگیر بوده است؛ جنگی که تاکنون تنها ارمغان آن آواره‌گی مردم و آسیب رسیدن به غیرنظامیان بوده است.

دکمه بازگشت به بالا