انتخابات چهارونیم ماهه شد؛ چرخه اقتصاد کُند و کندتر شده است

فهیم امین

حدود چهارونیم ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می‌گذرد، تا کنون اما نتیجه نهایی این انتخابات روشن نیست. برخی از فروشنده‌گان و بازرگانان با انتقاد از طولانی‌شدن روند انتخابات می‌گویند، میزان فروش کالای بازرگانی و مصرفی، کاهش قابل ملاحظه‌ای دارد. آنان از کمیسیون‌های انتخاباتی می‌خواهند برای روشن شدن آینده سیاسی کشور، تلاش بیش‌تر به خرج دهند و هرچه زودتر نتیجه‌ی نهایی انتخابات را اعلان کنند.

محمد یوسف، فروشنده مواد ساختمانی در شهر کابل می‌گوید، پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کشور فروش مواد ساختمانی در پایتخت تا ۷۰ درصد افت داشته است. این فروشنده مواد ساختمانی می‌افزاید که روشن نبودن سرنوشت آینده کشور سبب بی‌اعتمادی مردم شده و از همین رو علاقه‌مندی به کار ساختمانی در کشور کاهش یافته است. هم‌چنان فروشنده‌گان مواد ارتزاقی نیز به این باور اند که به درازا کشیدن روند انتخابات ریاست جمهوری بالای خرید و فروش مواد اولیه نیز تاثیرات منفی به جا گذاشته است. حفیظ الله، دکان‌دار می‌گوید که درآمد او از بابت فروش مواد ارتزاقی نسبت به پنج ماه پیش حدود ۶۰ درصد کاهش یافته است. این دکان‌دار خاطرنشان می‌سازد که فروش روزانه‌اش از پنج هزار به یک‌ونیم هزار افغانی کاهش یافته است.

با این حال، اعلام نشدن به موقع نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نه تنها دکان‌داران، بلکه سرمایه‌گذاری در کشور را نیز متاثر ساخته است. مسوولان اتاق‌های تجارت و صنایع کشور می‌گویند، هر چند برخی از فعالیت‌های سرمایه‌گذاری در کشور نظر به نیاز جریان دارد، اما آن‌چنانی که لازم است سرمایه‌گذاران حاضر به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ نیستند. جان‌آقا نوید، مسوول روابط عامه و نشرات اتاق تجارت و صنایع کشور به روزنامه ۸صبح گفت، «بازرگانان کشور چشم‌به‌راه روشن شدن نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری هستند تا بازار سرمایه‌گذاری رونق پیدا کند و آنان بتوانند با اطمینان کامل در چرخش پول در بازار سهیم شوند.»

آمارهای موجود نزد مسوولان اتاق تجارت و صنایع نشان می‌دهد که صادرات میوه‌ی تازه و سبزیجات به کشورهای همسایه تا ۵۰ درصد کاهش یافته است. آمارها نشان می‌دهد که در سال مالی ۱۳۹۸ تنها ۱۲۸ هزار تن میوه تازه و ۳۰۷ هزار تن سبزیجات به پاکستان صادر شده است، در حالی که آمارهای سال مالی ۱۳۹۷ نشان می‌دهد که ۲۵۵ هزار تن میوه تازه و بیش از ۶۰۰ هزار تن سبزیجات به این کشور صادر شده بود.

فروشنده‌گان مواد ارتزاقی، ساختمانی و مسوولان اتاق‌های تجارت و سرمایه‌گذاری در حالی رونق خرید، فروش و سرمایه‌گذاری را در کشور رو به رکود می‌دانند که چهار ماه و ۱۴ روز از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می‌گذرد، تاکنون اما کمیسیون‌های انتخاباتی موفق نشده‌اند که نتیجه‌ی نهایی انتخابات را اعلام کنند. انتخابات ریاست جمهوری در سراسر کشور برای یک روز در ششم میزان سال روان خورشیدی برگزار شد. بر اساس تقویم اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، قرار بود نتیجه ابتدایی این انتخابات در ۲۷ میزان و نتیجه‌ی نهایی آن سه ماه پیش در شانزدهم عقرب اعلام شود. تا کنون اما روشن نیست که زعیم آینده کشور چه زمانی معرفی خواهد شد.

آن‌چنانی که مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند، آنان روز گذشته (شنبه، نزدهم دلو) فهرست یک‌هزار و ۴۱۱ محل رای‌دهی را برای تفتیش ویژه به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده‌اند. کمیسیون مستقل انتخابات هرچند اعلام آماده‌گی کرده است که زمینه را برای تفتیش این محلات رای‌دهی فراهم خواهد کرد، اما تا کنون اعلام نکرده است که تفتیش این محلات رای‌دهی و بازشماری ۲۹۸ محل دیگر چه مدت زمان دربر خواهد گرفت.

با این همه، این نخستین باری نیست که اعلام نتیجه انتخابات در کشور با تاخیر مواجه می‌شود. از این پیش اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته که در سال ۱۳۹۳ برگزار شد، نزدیک به یک‌ونیم سال زمان در بر گرفت که در نتیجه آن حکومت وحدت ملی طی یک تفاهم‌نامه به میان آمد. هم‌چنان انتخابات پارلمانی سال گذشته در ۲۷ و ۲۸ میزان در ۳۲ ولایت کشور برگزار شد. این انتخابات در ولایت قندهار با یک هفته تاخیر در پنجم عقرب سال گذشته برگزار گردید، اما زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی تاکنون روشن نشده است. برگزاری انتخابات‌ ریاست جمهوری و پارلمانی در کشور از یک‌سو پرهزینه و از سوی دیگر اعلام و پذیرش نتیجه آن همواره با کشمکش‌های فراوان همراه بوده است. هم‌چنان رونق بازار تا روشن شدن نتایج انتخابات‌ها متزلزل می‌باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن