سرپرست پیشین وزارت معادن و ۱۸ معین، مشاور و کارمند این وزارت به لوی‌سارنوالی معرفی شدند

۸صبح، کابل: نرگس نهان، سرپرست پیشین وزارت معادن و پترولیم همراه با ۱۸ تن از معینان، مشاوران و کارمندان پیشین و برحال این وزارت به لوی‌سارنوالی معرفی شده‌اند.

یک منبع معتبر در وزارت معادن و پترولیم به روزنامه ۸صبح گفت که این افراد به دلایل «ارتکاب فساد اداری، سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای و اغفال شورای عالی اقتصادی» به لوی‌سارنوالی معرفی شده‌اند.

معرفی این افراد به لوی‌سارنوالی پس از بررسی چگونه‌گی قرارداد استخراج نمک غوریان ولایت هرات بین وزارت معادن و پترولیم و شرکت استخراجی «ناصرامید» صورت گرفته است.

سرپرست پیشین وزارت معادن و ۱۸ معین، مشاور و کارمند این وزارت به لوی‌سارنوالی معرفی شدند

براساس اسنادی که در اختیار روزنامه ۸صبح قرار گرفته است، وزارت معادن پس از بررسی‌ این قرارداد گزارش داده است که روند دواطلبی استخراج نمک غوریان هرات شفاف نبوده است.

طبق این اسناد کار بررسی این قرارداد با فرمان محمداشرف غنی، رییس جمهور، از سوی رهبری جدید وزارت معادن و پترولیم صورت گرفته است.

رهبری این وزارت پس از بررسی ابتدایی این قرارداد به این نتیجه رسیده است که در قرارداد استخراج نمک غوریان هرات، شائبه فساد موجود بوده و افراد معرفی شده به لوی‌سارنوالی از صلاحیت‌های وظیفه‌ای خود سوء استفاده و شورای عالی اقتصادی را اغفال کرده‌اند. پس از بررسی ابتدایی این افراد برای تحقیقات بیش‌تر به لوی‌سارنوالی معرفی شده‌اند.

کسانی که به لوی‌سارنوالی معرفی شده‌اند شامل چهار گروه از مقامات و کارمندان وزارت معادن و پترولیم می‌شوند.

افراد شامل گروه اول در سطوح رهبری سابق وزارت معادن و پترولیم کار می‌کردند.

نرگس نهان سرپرست پیشین وزارت معادن و پترولیم، غزال حبیب‌یار صافی معین مالی و اداری و سرپرست وقت این وزارت، میرعبدالسلام رییس کادستر سابق وزارت معادن و پترولیم و نورالحق فرید رییس دفتر پیشین مقام وزارت معادن و پترولیم در این گروه شامل‌اند.

گروه دوم شامل اعضای هیأت ارزیابی «آفرها» در وزارت معادن و پترولیم می‌شوند:

غلام‌حضرت امیری مشاور تخنیکی وزارت معادن و پترولیم، محمدنور نوری کارکن ریاست کادستر، احمدحسین رحیمی کارکن ریاست تفتیش معادن، اجمل علمی کارکن ریاست تشویق سرمایه‌گذاری و مینه عبدالرحیم‌زی کارکن ریاست خدمات حقوقی از افرادی هستند که در این گروه شامل می‌شوند.

گروه سوم، اعضای کمیته تخنیکی قرارداد مربوط به نمک غوریان هرات را تشکیل می‌دهند.

محمداکرم غیاثی مشاور معینیت تخنیکی، غلام‌حضرت امیری مشاور تخینکی، محمدهمایون نماینده ریاست کادستر، عبدالحمید رزاق مشاور حقوقی ریاست دفتر وزارت، سیدامین هاشمی مشاور تخنیکی سابق وزارت و رییس این کمیته تخنیکی در این گروه شامل‌اند.

گروه چهارم شامل اعضای هیأت مذاکره‌کننده هستند. در این گروه خلیل‌الرحمان رحمانی کارکن ریاست تفتیش تخنیکی معادن، ظاهر ظفری کارکن وقت ریاست حقوقی، انجنیر عاقل کارکن ریاست هم‌آهنگی ولایات و خدیجه جوادی وارسی‌کننده معینیت تخنیکی  و رییس هیأت مذاکره‌کننده شامل‌اند.

قابل یادآوری است که قرارداد استخراج نمک رسوبی غوریان هرات در ماه جدی سال ۱۳۹۶ امضا شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن