وزارت خارجه از سفیر ایران در مورد اظهارات مقامات نظامی تهران وضاحت خواست

۸صبح، کابل: وزارت خارجه افغانستان از بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل در مورد اظهارات مقامات نظامی این کشور در پیوند به احتمال هدف قرار دادن برخی نقاط در افغانستان وضاحت خواسته است.

این وزارت روز چهارشنبه، بیست‌وپنجم جدی اعلام کرد که ادریس زمان، با بهادر امینیان دیدار و گفت‌وگو کرده است.

طبق اعلام وزارت خارجه، آقای زمان در این دیدار در مورد اظهارات برخی مقامات ایرانی به شمول فرمانده قوای نظامی این کشور در مورد احتمال هدف قراردادن برخی نقاط در افغانستان در صورت حمله ایالات متحده امریکا به ایران، از سفیر این کشور وضاحت خواست.

در پی تنش میان امریکا و ایران، برخی از مقام‌های سپاه پاسداران هشدار داده‌اند که هرگاه از کشورهای میزبان نیروهای امریکایی به ایران حمله شود، دست به عمل متقابل خواهد زد.

سپاه پاسداران ایران هفته گذشته پس از حمله به پایگاه نظامی امریکا در عراق، با لحن تندی به دولت‌های متحد امریکا که پایگاه‌های خود را در اختیار ارتش امریکا قرار داده‌اند، هشدار داد که اگر به هر ترتیبی مبدا اقدامات «خصمانه و تجاوزگرانه» علیه ایران قرار بگیرند، هدف قرار خواهند گرفت. 

افغانستان بارها تأکید کرده است که به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد تا از خاکش علیه منافع کشورهای دیگر استفاده کند.

با این حال، سفیر ایران در دیدار با سرپرست وزارت خارجه گفته است که موقف اساسی، رسمی و همیشه‌گی کشورش احترام کامل به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان است و هرگونه اظهارات غیر از این هیچ جایگاهی در سیاست و پالیسی ایران در قبال افغانستان ندارد.

طبق اعلام وزارت خارجه، سفیر ایران برخی رسانه‌ها را نیز متهم کرده‌ است که بخش‌هایی از اظهارات مقامات دولتی ایران را به نحوی انعکاس می‌دهند که در مخالفت کامل با روحیه اظهارات ارایه شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن