نشست منطقه‌ای زیر نام «تقویت اجماع برای صلح» به میزبانی افغانستان برگزار شد

۸صبح، کابل: نشست منطقه‌ای زیر نام «تقویت اجماع برای صلح» به میزبانی دولت افغانستان روز دوشنبه، شانزدهم سرطان، برگزار شد.

محمداشرف غنی، رییس جمهور در آغاز این نشست و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در پایان آن سخنرانی کردند.

این نشست از طریق کنفرانس ویدیویی برگزار شد و در آن نماینده‌گانی از ۲۰ کشور و سازمان‌های بین‌المللی شرکت کرده بودند.

نشست منطقه‌ای زیر نام «تقویت اجماع برای صلح» به میزبانی افغانستان برگزار شد

رییس جمهور غنی در سخنانی به اشتراک‌کننده‌گان این نشست گفت: «شما شرکای ما در عرصه‌های صلح، ثبات، ترقی و رفاه افغانستان هستید. افغانستان با کشورهای منطقه رابطه دیرینه و تاریخی داشته و منافع مشترک ما این است که همکاری‌های خویش را بیش‌تر سازیم.»

غنی افزوده است که منطقه با تهدید تروریسم، شبکه‌های جرمی منطقه‌ای و افراط‌گرایی روبه‌رو است و امنیت، ثبات و منافع، کشورهای منطقه را باهم وصل می‌کند.

Image may contain: 4 people, people sitting
عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی

رییس جمهور غنی در مورد صلح گفته است: «اهداف پروسه صلح این است که افغانستان مستقل، دموکراتیک، متحد در صلح با خود، با منطقه و جهان با حفظ ارزش‌های گذشته به ویژه حفظ حقوق زنان و جوانان باشد.»

به گفته او، افغانستان ظرفیت و اراده سیاسی دارد که به جنگ پایان دهد و برای طالبان یک راه حل سیاسی را پیش‌کش کرده است تا از خشونت دست بکشند.

Image
حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه

غنی خاطرنشان کرده است که اگر طالبان به جنگ ادامه دهند، روند صلح افغانستان با چالش‌های جدی روبه‌رو خواهد شد.

رییس جمهوری غنی افزوده است که میزان خشونت‌های فعلی در مقایسه با سال گذشته، بیش‌تر است و گزارش‌های اخیر سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که طالبان هنوز به تعهدات خود عمل نکرده و با شبکه‌های تروریستی رابطه دارند.

وزارت خارجه در اعلامیه‌ای گفته است که بیانیه‌های اشتراک‌کننده‌گان نشست «تقویت اجماع برای صلح» بر آخرین تحولات مرتبط به روند صلح به خصوص کاهش چشم‌گیر سطح خشونت‌ها توسط طالبان، آزاد‌سازی زندانیان، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس بشردوستانه به هدف گسترش کارزار برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در افغانستان متمرکز بوده است.

طبق اعلام این وزارت، اشتراک‌کننده‌گان از طالبان خواستند که خشونت‌ها را به شکل چشم‌گیر آن کاهش داده تا زمینه آغاز هرچه عاجل مذاکرات صلح فراهم شود.

در پایان اعلامیه آمده است که اشتراک‌کننده‌گان از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت کرده و خواستار حفظ ارزش‌ها و دست‌آوردهای مشترک مردم افغانستان و جامعه بین‌المللی در دو دهه اخیر شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن