سیل و گردباد در جنوب آفریقا بیش از ۷۰۰ کشته برجا گذاشت

در حالی که یک هفته از آغاز سیل و گردباد مهیب «ایدای» در چند کشور جنوب آفریقا می‌گذرد، شمار قربانیان این رویدادها به هفت صد تن افزایش یافته است. در همین حال، سازمان ملل متحد خواستار کمک‌های جهانی برای ده‌ها هزار توفان‌زده در این کشورها شده است.

خبرگزاری فرانسه شمار جان‌باختگان گردباد و سیل در سه کشور موزامبیک، زیمبابوه و مالاوی را دست‌کم ۷۳۲ تن گزارش کرده و هم چنان از مفقود شدن صدها شهروند دیگر این کشورها خبر داده است. این آمار پس از آن گزارش شده است که مقام‌های موزامبیک از افزایش شمار تلفات در این کشور خبر داده‌اند. موزامبیک، به ویژه بندر بِیرا با نیم میلیون جمعیت، بیشترین تلفات را در سیل و گردباد اخیر داشته و به گفته سِلسو کوهِیا، وزیر محیط زیست این کشور، شمار قربانیان تا روز شنبه به ۴۱۷ تن رسیده بود.

با این حال، سازمان‌های کمک راسن گفته‌اند انتظار می‌رود با کاهش باران، اجساد بیشتر جان باختگان این رویداد پیدا شود که در نتیجه ممکن شمار قربانیان افزایش یابد. هم چنان گزارش‌ها می‌رسانند که شمار زیادی از مردم در این بخش آفریقا به خاطر گردباد ایدای بی‌خانمان شده‌اند و هزاران تن دیگر در محاصره سیل به‌سر می‌برند.

بر اساس گزارش‌ها، این سیل و گردبادها از سه هفته پیش در جنوب شرقی اقیانوس هند و در نزدیکی سواحل موزامبیک آغاز شد و هفته گذشته بیشترین خسارات را در چند کشور منطقه برجا گذاشت.

دکمه بازگشت به بالا