سیلاب مدهش در بدخشان باعث تخریب خانه‌ها، کشت‌زارها و شاهراه شد

۸صبح، بدخشان: سیلاب شدید در دو روز گذشته در چندین ولسوالی بدخشان، هزاران جریب زمین زراعتی و باغ‌ها را تخریب و ۳۰۰ خانه را ویران کرده است. هم‌چنان شاهراه کشم – فیض‌آباد دست‌کم از پنج جای در نتیجه سیلاب، مسدود شده است.

بارنده‌گی شدید در ولایت کوهستانی بدخشان، سیلاب‌های مدهش را در چندین ولسوالی جاری و خسارت و زیان بی اندازه‌ای را به مردم وارد کرده است.

سیلاب شدید از ساعت ۲:۰۰ پس از چاشت سه‌شنبه، چهاردهم ثور در ولسوالی‌های جرم، خاش، کشم و ارگو جاری شده و دست‌کم دو هزار جریب زمین زراعتی و باغ مردم را از بین برده است.

در چندین روستا نیز خانه های مردم به طور نسبی و کلی ویران شده و مواشی و دار و ندار شان را نابود کرده است.
نیک‌محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان به ۸صبح گفت: «سیلاب در چندین ولسوالی بدخشان هزاران جریب زمین و باغ را تخریب و حداقل ۳۰۰ خانه را به طور نسبی و کلی ویران کرده است».

نظری افزود که شاهراه کشم – فیض‌آباد نیز در نتیجه سیلاب مسدود شده است.

عثمان یک راننده این شاهراه به ۸صبح می‌گوید: «در چهل سال موتروانی‌ام ای قسم یک سیل خطرناک ندیده بودم».

سخنگوی والی بدخشان می‌گوید که حکومت محلی بدخشان تیم‌های بررسی را در ساحات آسیب‌دیده فرستاده و بعد از سنجش میزان خسارات، در حد توان کمک‌رسانی خواهد کرد.

به گفته نظری، تیم‌های پاک‌سازی همین اکنون در شاهراه کشم – فیض‌آباد مشغول کار اند.

سیلاب در روستای نو جرم در مرکز ولسوالی جرم ۵۰ خانه را ویران و به زمین و باغ مردم آسیب زیادی وارد کرده است.

اسدالله یک تن از متنفذین محلی جرم به ۸صبح می‌‌گوید که سیلاب بیش از هزار جریب زمین و باغ مردم را تخریب کرده و مواشی و دار و ندارشان را از بین برده است.

وی می‌گوید که سیلاب تمامی کانال‌های آب‌رسانی را خراب، زراعت و باغداری را نابود کرده است و تا هنوز هیچ کمکی به مردم نشده است.

سیلاب در ولسوالی خاش نیز خسارات جدی به بار آورده است.

بدخشان از ولایات کوهستانی و آسیب‌پذیری است که هر سال در سیلاب‌های موسمی به شدت ضرر می‌بیند. دورافتاده بودن این ولایت سبب می‌شود که کمک‌های حکومت مرکزی بسیار دیر و کم‌تر برسد.

دکمه بازگشت به بالا