نخستین حمله هوایی امریکا به طالبان پس از امضای موافقت‌نامه‌ی صلح

۸صبح، کابل: نیروهای امریکایی یک حمله هوایی را امروز چهارشنبه، چهاردهم حوت، بر جنگ‌جویان گروه طالبان در ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند اجرا کرده‌اند. این نخستین حمله این نیروها پس از امضای موافقت‌نامه صلح با گروه طالبان، بر جنگ‌جویان این گروه است.

سانی لگت، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان، در توییتی نوشت جنگ‌جویانی که در این حمله هوایی هدف قرار گرفته‌اند، حملات شدید را بر یک قرارگاه نیروهای امنیتی افغانستان اجرا می‌کردند. او گفته است که طالبان تنها روز سه‌شنبه ۴۳ حمله را بر قرارگاه نیروهای امنیتی افغانستان اجرا کرده‌اند.

او گفته است که این نخستین «حمله دفاعی» نیروهای امریکایی بر طالبان در ۱۱ روز گذشته است.

سانی لگت گفته است که رهبری طالبان به جامعه جهانی تعهد کرده بود که خشونت را کاهش می‌دهد. او از گروه طالبان خواسته است که دست از حمله‌های بی‌جا بردارد و به این تعهد پای‌بند بماند.

او در ادامه نوشته است: «برای وضاحت بیش‌تر، ما به صلح متعهد هستیم. در عین ‌حال ما مسوولیت داریم تا از همکاران خود، نیروهای افغان، دفاع کنیم. افغان‌ها و امریکا توافقات را رعایت کرده‌اند، به نظر می‌رسد طالبان قصد مخالفت دارند و خواست مردم را برای صلح نادیده می‌گیرند.»

گروه طالبان پس از امضای توافق‌نامه‌ی صلح که در دهم حوت در دوحه با امریکا امضا کرد، حملات علیه نیروهای امنیتی را از سر گرفته است. این گروه هم‌زمان گفته‌ است که بر نیروهای خارجی حمله نمی‌کند.

براساس گزارش‌ها، ولایت‌های ارزگان، کندز، لوگر، هلمند و بدخشان شاهد یک‌ رشته حملات مرگ‌بار گروه طالبان در سه‌شنبه‌شب گذشته بوده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن