نخستین کشتی حامل غلات اوکراین، بندر پیودنی را به مقصد افریقا ترک‌ کرد

پس از توافق روسیه و اوکراین بر سر صدور غلات به جهان، رسانه‌ها گزارش داده‌اند که یک کشتی حامل غلات کمکی  از بندر پیودنی اوکراین عازم افریقا شده است.

رویتر‌ز گزارش داده است که این کشتی‌ روز سه‌شنبه، ۱۶ آگست، حامل اولین محموله کمک‌های بشردوستانه از اوکراین به افریقا از زمان تهاجم روسیه بر اوکراین است.

سه بندر دریای سیاه ماه گذشته براساس توافقی بین مسکو و کی‌یف با میانجی‌گری سازمان ملل و ترکیه رفع انسداد شدند که این توافق امکان ارسال صدها هزار تن غلات اوکراینی را به خریداران فراهم کرد.

وزارت زیرساخت اوکراین گفته است که کشتی «فرمانده شجاع» با ۲۳ هزار تن گندم در اتیوپی تخلیه خواهد شد.

در بیانیه این وزارت آمده است: «ما و سازمان ملل متحد در حال کار روی راه‌هایی برای افزایش ذخایر غذایی به اقشار آسیب‌پذیر اجتماعی در افریقا هستیم.»

یوری واسکوف، معاون وزیر زیرساخت اوکراین گفته که کشورش می‌تواند در ماه سپتامبر ۳ میلیون تن غلات از بنادر خود صادر کند و ممکن است در آینده بتواند ماهانه ۴ میلیون تن غلات نیز صادر کند.

او گفته است که اوکراین درخواست ۳۰ کشتی را دریافت کرده که طی دو هفته آینده برای صادرات غلات قرار است به اوکراین بیایند، در حالی که حجم کل صادرات تا کنون حدود ۶۰۰ هزار تن بوده است.

صادرات غلات اوکراین از زمان آغاز جنگ به دلیل بسته شدن بنادر دریای سیاه کاهش یافته که باعث افزایش قیمت جهانی مواد غذایی شده است.

دکمه بازگشت به بالا