دور اول امتحان کانکور در ولایت کابل آغاز شد

عبدالاحمد حسینی

اداره‌ی ملی امتحانات کانکور امروز سه‌شنبه، بیست‌ویکم جوزا دور اول امتحان کانکور را در کابل آغاز کرد. در این دور قرار است، ۵۲ هزار دانش‌آموز از سراسر کابل شرکت کنند.

عبدالقدیر خموش، رییس اداره‌ی ملی امتحانات کانکور، روز سه‌شنبه، بیست‌ویکم جوزا در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که قرار است ۵۲ هزار دانش‌آموز از سراسر کابل در امتحان کانکور اشتراک داشته باشند. از میان اشتراک کننده‌گان امتحان کانکور در کابل، ۲۰ هزار داوطلب را دختران و ۳۲ هزار دیگر را پسران تشکیل می‌دهند.

قرار است که امتحان کانکور کابل در چهار دور برگزار شود.  نخستین دور این امتحانات روز سه‌شنبه و آخرین دور آن در روز جمعه، بیست‌وچهارم جوزا برگزار می‌شود. هم‌چنان گفتنی است که در نخستین دور امتحان کانکور ولایت کابل به تعداد ۱۴هزار دانش‌آموز به رقابت پرداخته‌اند.

رییس اداره‌‎ی ملی امتحانات کانکور هم‌چنان یادآور شد که شمار دواطلبان کانکور امسال به حدود ۲۰۰ هزار دانش‌آموز خواهد رسید. او اضافه کرد که امتحانات کانکور در ۳۲ ولایت برگزار شده است. آقای خموش افزود که بعد از تکمیل کردن روند امتحان کانکور در ولایت کابل، امتحان کانکور ولایت ننگرهار در هفته‌ی آینده برگزار می‌شود.

آقای خموش اعلام کرد که بعد از تکمیل این روند، نتایج امتحانات کانکور به تاریخ ۱۵ تا ۲۵ ماه سرطان اعلان خواهد شد. این در حالی است که تاریخ اعلام نتایج امتحانات کانکور در سال‌های پیشین نیز ثابت نبوده و در موارد با تأخیر اعلام شده است.

از سوی‌ دیگر، رییس اداره‌ی ملی امتحانات کانکور از آوردن تسهیلات در برگزاری این روند خبر می‌دهد. به گفته او در سال‌های پیش،‌ یکی از شکایت‌های دانش‌آموزان صف‌های طویل بایومتریک و ضیاع وقت آنان به خاطر ثبت مشخصات‌شان بود. آقای خموش افزود که امسال مراکز و دستگاه‌های بایومتریک را به تمام ولایت‌ها افزایش داده‌اند و دانش‌آموزان، در وقت اندک توانستند مشخصات‌شان را در سیستم ثبت کنند. هم‌چنان سهولت دیگری که برای دانش‌آموزان به وجود آمده است، توزیع کارت‌های امتحان کانکور از طریق مسوولان مکاتب‌شان بود.

 

افزایش جذب در مؤسسات تحصیلی

در همین حال رییس عمومی اداره‌ی ملی امتحانات می‌گوید که از میان ۲۰۰ هزار اشتراک‌کننده بیش از ۸۰ هزار دانش‌آموز در مؤسسات تحصیلات عالی دولتی جذب خواهند شد. این رقم چهار درصد افزایش نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد. گفتنی است که سال پار از میان ۱۶۹ هزار و ۵۱۹ داوطلب، ۶۰ هزار و ۶۲۲ دانش‌آموز در مؤسسات تحصیلات عالی دولتی جذب شده بودند.

هم‌چنان آقای خموش اضافه کرد که از میان این اشتراک کننده‌گان، ۴۹ هزار و ۴۸۰ دانش‌آموز دیگر به مؤسسات تحصیلات نیمه‌عالی دولتی و ۱۲۶ هزار و ۵۹۶ دانش‌آموز دیگر به مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی جذب خواهند شد.

 

نگرانی دانش‌آموزان از «سهمیه‌بندی کانکور»

در همین حال شماری از دانش‌آموزان که امتحان کانکور را سپری کرده‌اند می‌گویند که برگزاری این روند با نظارت سالم استادان و ناظران برگزار شده است.

نوید رضایی یک تن از دانش‌آموزان است که دیروز امتحان کانکور را در دانشگاه کابل سپری کرده است. او می‌گوید با وجودی که در سال‌های قبل همواره با مشکلات همراه بوده است اما دیروز این روند با شفافیت کامل برگزار شد. از سوی هم این دانش‌آموز از تطبیق سهمیه‌بندی کانکور ابراز نگرانی کرد. به گفته او با تطبیق این طرح ممکن است  شماری از استعدادها خاموش شوند.

گل‌احمد یک تن دیگر از دانش‌آموزان است. وی می‌گوید که امتحانش را نسبتاً خوب سپری کرده است. او برگزاری امتحان کانکور را رضایت‌بخش توصیف کرد. اما وی نیز مانند دیگر دانش‌آموزان نگران تطبیق شدن طرح سهمیه‌بندی کانکور است. او گفت: «من واقعاً نگران اعلان نتایج هستم. چون حکومت طرح سهمیه‌بندی کانکور را تصویب کرده است و قرار است این طرح تطبیق شود. اگر این طرح تطبیق شود واقعاً یک چالش عمده برای ما خلق می‌کند. ممکن است که شماری از شاگردان با استعداد و لایق کنار زده شوند.»

اما رییس عمومی اداره‌ی ملی امتحانات، طرح سهمیه‌بندی کانکور را رد کرد. عبدالقدیر خموش می‌گوید: «هیچ کرسی‌ای در امتحان کانکور، بدون رقابت به کسی نمی‌رسد و نمره‌دهی، بر اساس پاسخ‌نامه‌ی دانش‌آموز صورت می‌گیرد.»

گفتنی است که کابینه‌ی حکومت وحدت ملی، در ماه قوس سال پیش طرحی را زیر نام «برنامه‌ی آماده‌گی کانکور» تصویب کرد. این طرح، از سوی وزارت تحصیلات عالی به کابینه پیشنهاد شده بود. پس از تصویب این طرح، شهروندان، آن را «سهمیه‌بندی» کانکور عنوان کردند و با آن مخالفت شدیدی نشان دادند. این موضوع، تا دیرها در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد و شهروندان خواهان لغو آن بودند.

سوالات امتحان کانکور از کتاب‌های صنوف ۱۰، ۱۱ و ۱۲ مکتب، از سوی استادان دانشگاه‌ها در ریاست امتحانات کانکور ساخته می‌شوند. امتحان ولایت‌ها به صورت جداگانه و هم‌زمان گرفته می‌شود. به گفته‌ی مسوولان اداره‌ی ملی امتحانات، جریان امتحان کانکور از سوی استادان دانشگاه‌های محلی و هیأت اعزامی از کابل، نظارت می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن