نخستین رقابت میان‌ولایتی اسکی در بامیان؛ به ورزشکاران زن اجازه اشتراک داده نشد

مسعود اختیاری

فدراسیون اسکی کشور نخستین رقابت تمرینی امسال را میان پنجاه ورزشکار از ولایت‌های کابل، غزنی و بامیان برگزار کرد. این بازی‌ها روز جمعه، ۸ دلو، در ساحه «قرغنه‌تو» از نواحی مرکز بامیان برگزار شد.

داوود کارگر، مسوول فدراسیون اسکی، گفت که این رقابت‌ها به هدف ارزیابی ورزشکاران برای حضور در مسابقات ۲۰۲۲ چین و سومین دور مسابقات آسیایی در لبنان راه‌اندازی شده است. وی افزود: «این‌جا بچه‌ها را تست کردیم که تمرین هم شود و یک تمرینات مقدماتی بود.»

در سال‌های گذشته تیم‌هایی از ورزشکاران زن نیز در این رقابت‌ها حضور داشتند، اما امسال ریاست تربیت بدنی کشور به آنان اجازه حضور نداده است. شاه‌آغا رضایی، مربی اسکی و اشتراک‌کننده از بامیان، می‌گوید که شماری از ورزشکاران دختر برای اشتراک در این مسابقات اعلام آماده‌گی کرده بودند، اما اجازه اشتراک نیافتند. رضایی افزود که ورزشکاران آماده‌گی خوبی دارند و امیدوار‌ند بتوانند در رقابت‌های پیش‌رو موفق به کسب مدال شوند. مسوول فدراسیون اسکی در مورد عدم حضور ورزشکاران دختر در رقابت‌ها نیز گفت در نشستی که با مقام‌های بلندپایه حکومت سرپرست طالبان اخیراً داشته‌اند، آنان ضمن اعلام حمایت‌شان از ورزشکاران گفته‌اند که هنوز تصمیم‌گیری در پیوند به حضور دختران پیش از وقت است.

صبور سیغانی، سخنگوی والی طالبان برای بامیان، نیز تایید کرد که به دختران اجازه اشتراک در این رقابت‌ها داده نشده است. به قول سیغانی، دختران اسکی‌باز از قبل هماهنگی نکرده بودند و به نحوی برای‌شان اجازه داده نشد. با تسلط طالبان در ۲۴ اسد و آغاز روند تخلیه گروه‌های آسیب‌‎پذیر، شماری از ورزشکاران و اسکی‌بازان زن نیز از کشور خارج شدند. با این حال اسکی‌بازان از نداشتن تجهیزات در تمرینات‌شان شکایت دارند. آنان تاکید دارند که به دلیل بی‌توجهی به این رشته ورزشی، علاقه‌مندی به اسکی در حال کاهش است.

احمدمیلاد نیازی، ورزشکاری که از ولایت غزنی در رقابت‌ها اشتراک کرده است، می‌گوید که اسکی یک ورزش خوب است، اما کسی از آن حمایت نمی‌کند. نیازی گفت که در تمرینات از وسایل شخصی‌شان استفاده می‌کنند و تجهیزات لازم برای برگزار کردن بازی‌ها در اختیار ندارند. وضعیتی‌ که به باور وی، باعث شده است ورزشکاران انگیزه‌شان را نسبت به این رشته از دست بدهند.

عبدالله سرحدی، والی طالبان برای بامیان، که در آغاز این مسابقات اشتراک کرده بود، گفت که آن‌ها آماده‌گی دارند امنیت بازی‌ها را تامین کنند و هرگونه همکاری نیز با ورزشکاران داشته باشند.

این رقابت‌ در حالی برگزار می‌شود که قبل از این شهر بامیان شاهد رقابت‌های مختلف ورزشی مخصوص فصل زمستان با اشتراک ورزشکاران از داخل و خارج کشور بود؛ اما امسال این رقابت‌ها کم‌رنگ بوده و حضور پر‌تنوع خود را از دست داده است.

دکمه بازگشت به بالا