نخستین جشنواره «آغاز فصل گردش‌گری» با حضور هزاران تن در«بند امیر» برگزار شد

الیاس طاهری

نخستین جشنواره‌ تفریحی-هنری «آغاز فصل گردش‌گری در بامیان»، روز جمعه، هفتم جوزا با حضور آوازخوانان محلی و اشتراک هزاران نفر از ولایت‌های مختلف کشور، در پارک ملی «بندامیر» برگزار شد. شماری از عالمان دین با نشر بیانیه‌ای، با برگزاری این جشنواره مخالفت کرده بودند؛ اما ریاست اطلاعات‌وفرهنگ بامیان می‌گوید که چنین برنامه‌ها هیچ‌گاهی در تضاد با شریعت و باورهای دینی مردم قرار ندارد. مسوولان اداره اطلاعات ‌و فرهنگ، هدف از برگزاری این جشنواره را جذب گردش‌گران به بامیان و رشد صنعت گردش‌گری در این ولایت عنوان می‌کنند.

اسحاق موحد، رییس اطلاعات‌وفرهنگ بامیان در آغاز جشنواره سخنرانی کوتاهی داشت و بامیان را «سمبول عزت و افتخار» افغانستان توصیف کرد. موحد از بامیان به‌عنوان «نگین» افغانستان یاد کرد و افزود که مردم این ولایت، نماد تمدن، مظهر شگوفایی، توسعه و پیشرفت کشور هستند. رییس اطلاعات‌وفرهنگ گفت که بامیان «میزبان» و «مهمان‌خانه» افغانستان است. او از شهروندان کشور و گردش‌گران خارجی دعوت کرد که به بامیان سفر و از جاذبه‌های گردش‌گری و منظره‌های طبیعی این ولایت بدون هیچ‌گونه نگرانی امنیتی، دیدن کنند.

ریاست اطلاعات‌وفرهنگ بامیان امیدوار است که پس از این، همه‌ساله این جشنواره را در هفته نخست ماه جوزا در این ولایت برگزار کند. ولایت بامیان افزون بر داشتن ساحات تاریخی و باستانی، جاذبه‌های طبیعی زیادی در دل خود جای داده است. گفتنی است که برگزاری چنین جشنواره‌ها برای جذب گردش‌گران در این ولایت باستانی بسیار اثرگذار دانسته می‌شود.

واکنش‌ها به مخالفت برخی عالمان دین با برگزاری جشنواره

شماری از عالمان دین از جمله سیدنصرالله واعظی، رییس شورای علمای شیعه بامیان با نوشتن در صفحه فیس‌بوک‌شان، برگزاری این جشنواره را «غناء مختلط»و «حرام» دانسته‌اند. همین‌طور در متن بیانیه‌ی شورای علمای شیعه بامیان نیز از جشنواره‌های هنری- فرهنگی، به‌عنوان «مجالس لهو و لعب» یاد شده است، اما این موضع‌گیری عالمان دینی، واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت. برخی کاربران نوشته‌اند که شماری از علما فقط با برنامه‌های فرهنگی و هنری و «یک لحظه خوشی مردم» مخالفت می‌کنند.

اسحاق موحد، رییس اطلاعات‌وفرهنگ بامیان در واکنش به مخالفت عالمان دین گفت که این برنامه‌ها هیچ‌گاهی در مخالفت با دین اسلام و اعتقادات دینی نیست. آقای موحد افزود: «اسلام دین زنده‌گی، صلح، خوشی، اقتصاد و برابری است و هیچ‌گاهی هیچ بخشی از برنامه‌های فرهنگی در مغایرت و مخالفت با دین اسلام نیست. عالمان دین از باب یادآوری چیزهایی می‌گویند که ما به آن‌ها احترام داریم. یادآوری‌های عالمان در جامعه را هم ضروری می‌دانیم و در برابر آن‌ها قرار نمی‌گیریم.»

نخستین جشنواره «آغاز فصل گردش‌گری» با حضور هزاران تن در«بند امیر» برگزار شد

این جشنواره حاشیه‌هایی نیز داشت. شماری از کاربران این حاشیه‌ها را زیبایی و هم‌پذیری دو دیدگاه متضاد معنا کرده‌اند. از آن‌جایی که جشنواره آغاز فصل گردش‌گری روز جمعه برگزار شد، در فاصله‌ی کم‌تر از نیم ساعت و در چند صدمتری محل برگزاری جشنواره، نماز جمعه برگزار شده بود. مسوولان محلی از جمله رییس اداره اطلاعات ‌و فرهنگ که به‌خاطر برگزاری جشنواره بیش‌تر مورد انتقاد عالمان دین قرار گرفته داشت، در نماز جمعه اشتراک کردند و پس از آن در جشنواره حضور یافتند.

اجرای کنسرت توسط هنرمندان محلی؛ به‌ویژه زهرا الهام، آوازخوان زن که برای نخستین‌بار در سال ۱۳۹۸ برنده مسابقه تلویزیونی ستاره افغان شد، پای هزاران نفر از باشنده‌گان مناطق مختلف کشور را به بندامیر کشاند. افزون بر اجرای کنسرت از سوی هنرمندان، تیاتر و بازی‌های محلی بخش دیگری از جشنواره را تشکیل می‌داد. در این جشنواره، شماری از گردش‌گران خارجی نیز اشتراک کرده بودند.

شمار گردش‌گران رو به افزایش است

اداره اطلاعات‌وفرهنگ بامیان می‌گوید که پس از روزهای عید فطر، شمار زیادی از شهروندان به بامیان سرازیر شده‌اند و آمار به گونه‌ی«سرسام‌آوری» در تناسب به سال گذشته بالا رفته است. اسحاق موحد رییس این اداره گفت که بیش‌تر از ۲۰۰ گردش‌گر خارجی از آغاز سال ۱۴۰۰ تاکنون از بامیان دیدن کرده‌اند. به گفته‌ او، شمار گردش‌گران داخلی تاکنون مشخص نیست اما رقم آن روزبه‌روز در حال افزایش است.

نمایشگاه نخستین جشنواره «آغاز فصل گردش‌گری»

مهتاب رحیمی، یکی از اشتراک کننده‌گان جشنواره به روزنامه ۸صبح گفت که بندامیر نماد انسانیت، صلح، نقطه اتحاد و خوشی میان شهروندان کشور است. مهتاب ضمن اظهار خوشحالی از شرکت در جشنواره ابراز امیدواری کرد که صلح سرتاسری در کشور تأمین شود تا گردش‌گران بتوانند از هرگوشه این سرزمین، از جمله بامیان با خیال آرام دیدن کنند. الهام، باشنده ولسوالی غوربند پروان نیز از اشتراک در جشنواره خوشحال است. این باشنده‌ی پروان گفت: «خدا کند در وطن ما صلح و آرامی بیاید که همیشه هم‌چنین جشنواره‌ها در فضای صلح و امنیت در نقاط مختلف کشور برگزار شود.»

جمال شیرزوی، باشنده ولسوالی آریوب زازی ولایت پکتیا که در جشنواره شرکت کرده بود، زیر تأثیر فضای امن و زیبای ولایت بامیان قرار گرفته است. او گفت: «بامیان بسیار فضای زیبا و امن دارد. باشنده‌گان بامیان خیلی مهمان‌نوازند و من بسیار خوشحال هستم. رویه مردم با ما خیلی خوب بود. چنین برنامه‌ها برای همدیگر پذیری و برقراری صلح در کشور بسیار تأثیر مثبت دارد. امیدواریم که روزی در سایر گوشه‌های کشور نیز شاهد چنین برنامه‌ها باشیم.»

تولیدات صنایع دستی و هنری زنان نیز در حاشیه‌ی جشنواره به نمایش گذاشته شده بود. بس‌گل کریمی، مسوول «کارگاه هنری صلصال» در بامیان که تابلوهای هنری این کارگاه را به نمایش گذشته بود، راه‌اندازی چنین جشنواره‌ها را برای بازاریابی و فروش تولیدات‌شان بسیار اثرگذار دانست.

جشنواره‌ها؛ فرصت استثنایی برای مردم جنگ‌زده کشور

حسین سرآمد، نویسنده و فعال فرهنگی در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح، از برگزاری چنین جشنواره‌ها به‌عنوان یک «فرصت خیلی استثنایی» در کشور یاد می‌کند. به باور آقای سرآمد، بیش از چهل سال می‌شود که در این کشور جنگ و خشونت است و شهروندان تمامی فرصت‌های زنده‌گی آرام و شاد را از دست داده‌اند. به گفته‌ این فعال فرهنگی، هنوز هم به جز بامیان، در هیچ جای کشور چنین زمینه‌ای وجود ندارد تا برنامه‌هایی نظیر جشنواره روز جمعه در بندامیر، برگزار شود. از دید سرآمد، برنامه‌های از این دست، امکان آن را فراهم می‌سازد تا شهروندان کشور از فضای خشونت‌آمیزی که در آن خو گرفته‌اند، کم‌کم بیرون شوند و ببینند که در یک فضای صلح‌آمیز می‌توان زنده‌گی آرام‌تر و شادتر داشت.

به گفته آقای سرامد، یکی از دلایل این‌که مردم از ولایت‌های مختلف کشور در جشنواره اشتراک کرده بودند، این است که آنان چنین فرصتی را غنیمت می‌شمارند و برای تفریح و لحظه‌ای آرامش، به بامیان سفر می‌کنند. و افزود: «متأسفانه باید تکرار کنم که در هیچ جای دیگر کشور این امکان و فرصت وجود ندارد.» این فعال فرهنگی می‌افزاید که بامیان علاوه بر داشتنِ مناظر قشنگ طبیعی، ساحات تأریخی و باستانی، جذابیت‌های دیگری نیز دارد که در مناطق دیگر کشور کم‌تر می‌توان یافت و یا به‌خاطر ناامنی امکان بازدید از آن وجود ندارد. همین‌طور به نظر سرآمد، بامیان افزون بر داشتن امنیت و جذابیت‌های تأریخی- فرهنگی، یک فضای باز اجتماعی- فرهنگی نیز دارد که هر کدام برای بازدید کننده‌ها جذابیت دارد. به باور سرآمد، در شرایط فعلی، این یک فرصت بسیار استثنایی برای مردم جنگ‌زده کشور است.

بامیان از ولایت‌های باستانی کشور است که در سال‌های اخیر، جشنواره‌های زیادی در فصل‌‌های مختلف به‌منظور جذب گردش‌گران و رشد اقتصاد مردم برگزار می‌شود. جشنواره‌های نوروزی، دمبوره، گل کچالو و راه ابریشم از مهم‌ترین برنامه‌های فرهنگی- هنری است که در سال‌های اخیر در این ولایت راه‌اندازی می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا