نخستین جشنواره «جایزه ادبی اکرم عثمان» در سویدن برگزار می‌شود

مسعود قیام

کلوب فرهنگی – هنری فردا در سویدن برای گرامی‌داشت از کارنامه ادبی نویسنده پرآوازه کشور، زنده‌یاد داکتر اکرم عثمان، برای نخستین بار جشنواره‌ای را به‌نام «جایزه ادبی اکرم عثمان» برگزار می‌کند.

این جشنواره، در سال جاری، داستان‌های کوتاه به زبان‌های پشتو و دری می‌پذیرد و به گفته مسوولان برگزارکننده، تمرکز این جشنواره بر داستان‌های کوتاه داستان‌نویسان برتر و تازه است.

مهلت پذیرش آثار ادبی در ششم دلو، به پایان می‌رسد و در نظر است که دوازدهم ماه ثور سال ۱۴۰۰، این جشنواره برگزار شود. رحیم غفوری، مدیر برگزاری «جشنواره ادبی اکرم عثمان» به روزنامه ۸صبح درباره این جشنواره توضیح داده است: «بعد از وفات داکتر اکرم عثمان، داستان‌نویس و شخصیت برجسته فرهنگی کشور، کلوب  فرهنگی – هنری فردا، برای گرامی‌داشت جایگاه والا و کارکردهای درخشان ادبی آن زنده‌یاد، تصمیم گرفت که هر ساله  جشنواره ادبی به‌نام «جایزه ادبی اکرم عثمان» برگزار کند. از آن‌جایی که برگزاری چنین جشنواره‌ای، نیاز به مطالعه، دقت بیش‌تر و در نهایت بودجه داشت، در سه سال گذشته موفق نشدیم، آن را برگزار کنیم. در اواخر سال گذشته میلادی، به امید این‌که آفت کرونا برطرف شود و امکان برگزاری اولین جشنواره ادبی اکرم عثمان فراهم آید، قرار را بر این گذاشتیم که دوازدهم ماه ثور سال ۱۴۰۰ که مصادف با زادروز آن بزرگ‌مرد است، این جشنواره را حتماً برگزار کنیم.»

آقای غفوری می‌گوید که هدف آنان در این جشنواره، معرفی چهره‌های برتر و تازه در عرصه داستان‌نویسی افغانستان است. «ما طی فراخوانی که به سه زبان فارسی، پشتو و انگلیسی، از طریق سایت و فیس‌بوک فردا به نشر رسیده است، از همه داستان‌نویسان افغانستان، در داخل و خارج کشور، دعوت کردیم تا با ارسال دو اثر داستانی خود، در این جشنواره شرکت کنند.»

رحیم غفوری می‌افزاید که تمام کوشش آنان بر این است که اسباب تشویق داستان‌نویسان و رشد داستان‌نویسی کشور را فراهم آورد. «گروه داوران جشنواره، به سه اثر برگزیده، در هر یک از زبان‌های فارسی و پشتو، “جایزه ادبی اکرم عثمان” را اهدا خواهد کرد و داستان‌های برگزیده این جشنواره در قالب یک کتاب ویژه، چاپ خواهد شد.»

داوران «جشنواره ادبی اکرم عثمان – ٢٠٢١»

– خانم فروغ کریمی، روان‌پزشک، روانکاو، نویسنده و منتقد ادبی.

– آقای محمداکبر کرگر، نویسنده، منتقد ادبی و پژوهش‌گر مسایل عرفانی.

– آقای محمد آصف سلطان‌زاده، نویسنده و منتقد ادبی.

– خانم صفیه صدیقی، نویسنده و شاعر.

– آقای فاروق فردا، نویسنده، شاعر، روزنامه‌نگار و منتقد ادبی.

ا- آقای سیامک هروی، نویسنده و روزنامه‌نگار.

درباره کلوب فرهنگی – هنری فردا

کلوب فرهنگی – هنری فردا در شهر استکهلم سویدن، نهاد فعال و اثرگذار فرهنگی افغان‌ها در سطح اروپا است. این نهاد غیروابسته، طی بیش از دو دهه فعالیت، مجری برنامه‌های مهم فرهنگی، هنری و علمی بوده است. برگزاری «جشنواره جهانی فلم سماع» که برای بیش از یک دهه افتخار حضور سینماگران افغانستان، منطقه و جهان را داشته، یکی از نمونه‌های بارز فعالیت کلوب فرهنگی – هنری فردا است. برگزاری چندین بزرگ‌داشت برای شخصیت‌های ادبی، ده‌ها کنسرت و گردهمایی ادبی و علمی و هم‌چنین مدیریت نشریه و سایت «فردا»، بخش‌های دیگری از فعالیت‌های این نهاد فرهنگی – هنری است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن