نخستین راننده‌ی زن در ولسوالی اشکاشم‌ ولایت بدخشان

پرویز کامروز

شیما حسینی، باشنده روستای «آهنگرده» ولسوالی اشکاشم ولایت بدخشان است. او نخسیتن راننده‌ی زن در این ولسوالی است و از شهروندان بدخشان می‌خواهد که اجازه بدهند دختران‌شان راننده‌گی یاد بگیرند و در کنار مردان راننده‌گی کنند.

خانم حسینی در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید که راننده‌گی موتر را از شوهرش آموخته است. به گفته‌ی شیما، وی با راهنمایی شوهرش در مدت یک ماه راننده‌گی را آموخته است و اکنون خودش می‌تواند راننده‌گی کند.

خانم حسینی بدون این‌که هراسی داشته باشد، در یکی از روستاهای دورافتاده‌ی ولایت بدخشان با سرعت ۱۴۰ مایل در جاده حرکت می‌کند. خانم حسینی می‌گوید: «هنوز هم موانع زیادی بر سر راه دختران وجود دارد، اما من تلاش می‌کنم براساس حقوقی که قانون مدنی کشور به ما داده است، راننده‌گی زنان را در ولسوالی اشکاشم عادی بسازم.»

او افزود که برخی مردان هنگام راننده‌گی به او با چهره خشن می‌‌بینند، اما او به آن مردان توجه نمی‌کند، چون بین خانه و محل کارش با پای پیاده، یک ساعت فاصله دارد.

او که در بنیاد روپانی معلم  کودکستان است، هر روز صبح با موترش به وظیفه‌ می‌رود و شام با موترش به خانه برمی‌گردد. خانم حسینی می‌گوید: «شوهرم در بازار اشکاشم دکان‌دار است، وقت ندارد تا همه‌روزه مرا به دفتر برساند. این سبب شده است که من خودم راننده‌گی ‌کنم.»

به گفته‌‌ی خانم حسینی او نه تنها برای رفتن به محل کارش راننده‌گی می‌کند، بلکه هنگام بیرون رفتن با اعضای خانواده، نیز خودش مسوولیت راننده‌گی را برعهده می‌گیرد. راننده‌گی برای شیما خوش‌آیند است.

حسین حسینی، شوهر شیما حسینی که در گفت‌وگو حضور دارد، می‎گوید او خودش وظیفه دارد و نمی‌تواند خانمش را همه‌روزه به محل کار برساند. هم‌چنان اگر به خانمش اجازه‌ی راننده‌گی نمی‌داد، به علت دور بودن راه، خانمش ناچار بود از انجام وظیفه دست بکشد. آقای حسینی هم‌چنان خاطرنشان می‌کند که او خواسته است با کمک خانمش در آموزش راننده‌گی به خانواده‌های دیگر جرات بدهد تا به دختران‌شان راننده‌گی آموزش داده و اجازه بدهند آن‌ها خود به کار و زنده‌گی برسند و در آبادی کشور سهیم شوند.

مولا‌نظر دهزاد، باشنده‌ی ولسوالی اشکاشم ولایت بدخشان، می‌‌‌گوید که شیما حسینی نخستین خانم راننده در این ولسوالی است و این کار یک سنت‌شکنی در جامعه سنتی افغانستان به حساب می‌آید. به گفته‎ی آقای دهزاد، خانم حسینی می‌تواند برای سایر زنان مثل قهرمان عمل کند. این باشنده‌ی ولسوالی اشکاشم آرزو می‌کند که زنان دیگر در این ولسوالی کارهای بزرگ‌تر انجام دهند تا داکتر، استاد دانشگاه و نویسنده شوند: «من شخصاً به خانم‌ حسینی افتخار می‌کنم. ما امیدواریم تعداد زنان دیگر، بانو حسینی را در فعالیت‌های اجتماعی خود الگو قرار دهند.»

آلینا غیاثی، رییس امور زنان بدخشان، حین صحبت در مورد اولین راننده‌ی زن در ولسوالی دوردست اشکاشم او را قهرمان می‌خواند و می‌گوید که قبلاً راننده‌گی موتر برای زنان در بدخشان یک تابو بوده است، اما اکنون که خانم شیما حسینی راننده‌گی می‌کند، قرار است آهسته‌آهسته این وظیفه برای زنان به یک امر معمول تبدیل‌ شود.

همین‌طور شکوفه نظری، دانشجوی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه بدخشان، از مشارکت زنان در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ابراز خرسندی می‌کند و امیدوار است که زنان بتوانند کارهای بیش‌تر انجام دهند. به گفته‌ی این دانشجوی حقوق و علوم سیاسی، زنان دیگر نمی‌خواهند بار دوش پدر، برادر، فامیل و جامعه شوند. او می‌گوید: «زنان بیش‌تر از این‌ها نیرومند هستند و این حق‌شأن است که تحصیل و کار کنند تا رفاه فردی و اجتماعی خویش را بر‌آورده سازند.»

به باور خانم نظری راننده‌گی شیما حسینی در ولسوالی اشکاشم  نشان‌دهنده‌ی توانایی و مستعد بودن او است و واضح است که او حق دارد به خاطر رسیدن به وظیفه‌اش راننده‌گی کند: «زنان باید کار و تعلیم را حق خویش بدانند، چون زنان می‌توانند روزنامه‌نگار، داکتر، انجنیر، معلم و سیاست‌مدار باشند.»

ناجی‌ نظری، وکیل شورای ولایتی بدخشان، در مورد راننده‌گی زنان می‌گوید که این کار در شهرها مشکل ندارد، اما در ولسوالی‌ها به این دلیل که هنوز جامعه سنتی است، برای زنان زود است‌.‌

شیما نعیمی، هم‌صنفی دوران مکتب شیما حسینی، از سابقه‌ی چهار سال راننده‌گی او می‌‌گوید و باور دارد که اکنون افراد بسیاری در بدخشان شیما را می‌شناسند، چون او راه را زنانه‌وار برای زنان باز می‌کند. به گفته‌ی خانم نعیمی، زنان حق دارند که  به عنوان شهردار، ولسوال‌، فرمان‌دار و… در این ولسوالی انتخاب شوند، چون تنها راننده‌گی کافی نیست. او زنان و مردان را به حمایت از خانم حسینی فرا می‌خواند و از مردم می‌خواهد که راه را در میان خرده‌فرهنگ‌های ولسوالی اشکاشم ولایت بدخشان برای زنان باز کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن