معاون اول بانک مرکزی نیز برکنار شد

۸صبح، کابل: واحدالله نوشیر، معاون اول بانک مرکزی، نیز از سمتش برکنار شده است. بانک مرکزی با اعلام این خبر گفته است که نشستی به تاریخ هشتم ماه جاری به ریاست محمداشرف غنی، رییس جمهور، در قصر گلخانه به هدف «استماع مبنای فیصله شورای عالی در خصوص عزل معاونان» این بانک و «استماع دفاعیه محترم واحدالله نوشیر، معاون اول اسبق» بانک مرکزی برگزار شده است.

به تازه‌گی شورای عالی بانک مرکزی، چهار کارمند بلندرتبه این بانک را به اتهام فساد در هفت پرونده، از وظایف‌شان سبک‌دوش کرده و پرونده‌های آن‌ها را به لوی‌سارنوالی فرستاده است. معاون دوم بانک مرکزی شامل این افراد است.

در اعلامیه بانک مرکزی آمده است که رییس جمهور غنی طبق پیشنهاد شورای عالی بانک مرکزی حکم شفاهی خود را در مورد معاون دوم «با صراحت» تلقی کرد و در عین حال معاون اول نیز از وظیفه‌اش برکنار شده است.

واحدالله نوشیر که نسبت به فیصله‌ی قبلی شورای عالی بانک مرکزی معترض بود، صبح روز دوشنبه، نهم سرطان، در صفحه‌ی فیس‌بوکش نوشت که به احترام حکم شفاهی محمداشرف غنی می‌خواست به دفتر کارش برود و استعفا بدهد که با ممانت نیروهای امنیتی روبه‌رو شده است. او این کار را خلاف اصول عنوان کرده است. نوشیر روزی پیش‌تر از آن گفته بود که از او خواسته شده است تا استعفا بدهد.

طبق اعلام بانک مرکزی، محمداشرف غنی در پایان این نشست گفته است که به صلاحیت‌های ادارات مطابق قوانین و مقررات ارج می‌گذارد.

او هم‌چنان گفته است که ریاست جمهوری از قانون حمایت می‌کند و نهادهای عدلی و قضایی مستقل‌اند و حکومت در امور این نهادها مداخله نمی‌کند.

براساس خبرنامه بانک مرکزی، محمداشرف غنی گفته است: «برائت ذمه حالت اصلی است، برای هر ادعایی مراجع ذی‌صلاح قانونی در نظام عدلی و قضایی کشور وجود دارد که به شکل مستقلانه رسیده‌گی و اجراات می‌نمایند.»

آقای غنی تأکید کرده که ابعادی بعدی پرونده‌های فساد در بانک مرکزی به نهادهای عدلی و قضایی ارتباط می‌گیرد.

این در حالی است که چند روز پیش نهادهای مدنی نامزدی اجمل احمدی و اقدامات اخیر او را در بانک مرکزی سیاسی و خلاف قانون خوانده بودند.

اجمل احمدی از اعضای ارشد حکومت است که در سمت‌های مشاوریت ریاست جمهوری و سرپرست وزارت صنعت و تجارت نیز کار کرده است. اقدامات او در این نهادها نیز همواره خبرساز بوده است. باری پارلمان بودجه‌ی وزارت تحت رهبری او را به دلیل حاضرنشدن در نشست استجوابی مجلس نماینده‌گان تعلیق کرده بود.

دکمه بازگشت به بالا
بستن