نخستین روز آتش‌بس در غرب کشور

با گذشت ساعاتی از آغاز آتش‌بس یک‌طرفه‌ی دولت در برابر طالبان، این گروه در بخش‌هایی از ولایت بادغیس شبانه دست به حملات نظامی زدند. منابع محلی در ولایت بادغیس تأیید کردند که گروه طالبان با حمله بر چند پایگاه نیروهای امنیتی در حومه‌ی ولسوالی مقر و منطقه‌ی ‌سنگ‌آتش این ولایت، قصد سقوط آن‌ها را داشتند اما با واکنش نیروهای امنیتی روبه‌رو شدند.

نقیب امینی، سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت بادغیس با تأیید این خبر می‌گوید که حوالی ساعت ۲ شب اول آتش‌بس، در پی حمله‌ی طالبان بر چند پایگاه نیروهای امنیتی، چهار تن‌شان کشته شدند.

به گفته‌ی او، در میان کشته‌ شده‌ها یکی از فرماندهان گروه طالبان که پیش از این، فرمانده پولیس مقر را کشته بود نیز وجود دارد.

عبدالعزیز بیگ، رییس شورای ولایتی بادغیس در صحبت با روزنامه‌ی ۸صبح گفت: «طالبان رهبری واحدی ندارند و هر آن امکان دارد حتا آتش‌بس خود را فسخ کنند.»

آقای بیگ همچنان افزود که اگر آتش‌بس در دراز مدت ادامه یابد، امکان دارد برخی از گروه‌های طالبان به پروسه‌ی صلح بپیوندند. او گفت که یکی از رهبران اصلی طالبان در بادغیس در تماسی با او از امکان تسلیم شدنش به دولت سخن زده است.

اوضاع امنیتی فراه

در ولایت فراه هم اوضاع امنیتی با اعلان آتش‌بس یک‌طرفه‌ی دولت چندان تغییری نکرده است. بنابر ادعای ساکنان ولایت فراه، طالبان مانند روزهای گذشته آزادانه در بخش‌هایی از مرکز شهر فراه رفت و آمد دارند.

شورای ولایتی فراه آتش‌بس یک‌طرفه‌ی دولت در برابر طالبان را امری «بی‌معنا» می‌خواند.

فرید بختور، رییس شورای ولایتی فراه در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح تأکید کرد که اوضاع امنیتی فراه هیچ تفاوتی با قبل ندارد. به باور آقای بختور، آتش‌بس زمانی مؤثر است که دولت عملاً ابتکار عمل را در اختیار داشته باشد.

این عضو شورای ولایتی فراه افزود که یک روز پیش از این هم از ولایت فراه گزارش شد که طالبان بر ولسوالی پرچمن و منطقه‌ی شمالگاه این ولایت حمله کرده و تلفاتی به نیروهای دولتی وارد کردند.

ناصر مهری، سخنگوی دفتر والی فراه با ارسال خبرنامه‌ای به رسانه‌ها، از کشته شدن ۳۰ طالب و زخمی شدن ۲۵ تن دیگر پیش از آغاز آتش‌بس خبر داده بود.

جمیله امینی، یک عضو دیگر شورای ولایتی فراه به این نظر است اعلان آتش‌بس از جانب دولت برای نیروهای دولتی چاره‌ساز نیست چون طالبان همیشه «دو قدم پیشتر» از نیروهای دولتی اند. خانم امینی می‌گوید که نیروهای دولتی حتا توان تامین امنیت سه کیلومتری دفتر والی فراه را هم ندارند. او می‌افزاید که سال‌ها است تعداد کمی از نیروهای امنیتی که در این ولایت مستقر اند، فقط برای دفع حملات طالبان عملیات می‌کنند.

خانم امینی می‌افزاید که طالبان و مخالفان دولت از حمله‌ی نیروهای امنیتی نگران نیستند.

ولایت فراه در کمتر از یک ماه گذشته شاهد حملات مرگبار طالبان برای سقوط این ولایت بوده است. طالبان با راه‌اندازی حملات گسترده، در تلاش سقوط مرکز فراه بودند که با کمک نیروهای هوایی بین‌المللی عقب زده شدند.

وضعیت در غور

اوضاع در ولایت غور هم چندان باب میل شورای ولایتی این ولایت به نظر نمی‌رسد.

فضل‌الحق احسان، رییس شورای ولایتی غور؛ خواست ملت را آتش‌بس دایمی می‌داند.

آقای احسان با  استقبال از حرکت دولت و اعلان آتش‌بس یک‌طرفه می‌گوید که دولت آتش‌بس را نمی‌شکند اما طالبان جنگ را آغاز می‌کنند.

در همین حال عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور می‌گوید که در چند روز اخیر و به دنبال فرمان رییس جمهوری مبنی بر آتش‌بس، طالبان هم در این ولایت از جنگ دست کشیده‌اند. او می‌افزاید که از سه روز به این طرف، نیروهای امنیتی و طالبان در ولایت غور نبردی نداشته ‌اند.

اوضاع هرات

منابع محلی در ولایت هرات هم اعلان کرده‌اند که پس از اعلان آتش‌بس هیچ عملیاتی علیه مواضع طالبان در این ولایت صورت نگرفته است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی دفتر والی هرات در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح تأکید کرد که در این مدت طالبان و نیروهای دولتی عملیاتی علیه هم نداشته ‎اند.

چند روز پیش ریاست جمهوری کشور در یک فرمان از نیروهای امنیتی خواسته بود تا از ۲۷ رمضان تا پنجم عید فطر با طالبان داخلی وارد نبرد نشوند، در مقابل طالبان هم طی اعلامیه‌ای روزهای عید را آتش‌بس سه روزه اعلام کرده‌اند.

قابل ذکر است که دیروز طالبان با نشر اعلامیه‌ای در وبسایت رسمی خود از آزادی ۱۳تن از نیروهای امنیتی در ولایت هلمند به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر خبر دادند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن