نخستین محموله تجارتی افغانستان از طریق راه لاجورد عنقریب به آذربایجان می‌رسد

۸صبح، کابل: مسوولان وزارت صنعت و تجارت کشور می‌گویند که نخستین محموله تجارتی محصولات داخلی افغانستان از طریق راه لاجورد عنقریب به کشور آذربایجان می‌رسد.

مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، روز شنبه اول جدی به ۸صبح گفت که نخستین محموله تجارتی محصولات افغانستان از ترکمنستان به سوی آذربایجان در حرکت است و امشب (شنبه‌شب، اول جدی) به آذربایجان می‌رسد.

به گفته سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، این محموله تجارتی از بندر ترکمن‌باشی ترکمنستان تا آذربایجان توسط کشتی انتقال داده می‌شود و بارگیری آن در دریای خزر در کشتی‌های تجارتی تکمیل شده است.

آقای قوقندی افزود که مقصد اصلی این محموله تجارتی کشور ترکیه است. به گفته وی، نخستین محموله تجارتی محصولات داخلی کشور از طریق شهر تفلیس گرجستان به ترکیه خواهد رفت.

 رییس جمهور غنی روز پنج‌شنبه بیست‌ودوم قوس، راه لاجورد را افتتاح کرد. با گشایش این راه نخستین محموله تجارتی محصولات داخلی افغانستان راهی ترکیه شد.  

نخستین محموله‌های تجارتی افغانستان که به وسیله‌ ۹ موتر باربری از طریق راه لاجورد به ترکیه انتقال داده می‌شود، شامل تار پنبه، کشمش، تخم تربوز و کنجد است. این محموله حدود ۱۸۰ تن وزن دارد.

نقطه شروع راه لاجورد افغانستان است. این راه در بندر ترکمن‌باشی در ترکمنستان ختم می‌شود و از آن‌جا از مسیر شهر باکوی آذربایجان به شهر تفلیس در گرجستان می‌رسد. راه لاجورد از گرجستان به قارس ترکیه و از آن‌جا به استانبول و سپس به اروپا وصل می‌شود.

 موافقت‌نامه‌ راه لاجورد میان وزیران امور خارجه افغانستان، ترکمنستان، گرجستان، معین وزارت امور خارجه ترکیه و معاون اول شرکت سهامی خطوط آهن آذربایجان در حاشیه‌ هفتمین کنفرانس همکاری‌های اقتصادی – منطقه‌ای در مورد افغانستان در ۲۴ عقرب ۱۳۹۶ امضا شده بود.

دکمه بازگشت به بالا