نخستین محموله تجارتی از راه لاجورد وارد شهر هرات شد

۸صبح، هرات: نخستین محموله تجارتی از مسیر لاجورد روز دوشنبه وارد هرات شد. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، به ۸صبح گفت که ۷ موتر باربری حاوی کالاهای مختلف از ترکیه وارد هرات شده‌اند.

راه لاجورد به تاریخ ۲۲ قوس امسال و با حضور رییس‌جمهور غنی در هرات افتتاح شد.

پیش از این محموله‌های تجارتی‌ افغانستان به وسیله‌ ۹ موتر باربری از طریق راه لاجورد و با استفاده از سیستم «TIR» به ترکیه انتقال یافته بودند. تار پنبه، کشمش، تخم تربوز و کنجد محصولاتی بودند که از افغانستان به ترکیه صادر شدند.

به گفته مسوولان محلی هرات، پس از افتتاح پروژه راه لاجورد، موترهای افغانستان می‌توانند برای بارگیری و تخلیه اموال، بدون موانع گمرکی، داخل خاک هر یک از کشورهای شامل این پروژه شوند.

عبدالقیوم رحیمی، والی هرات، می‌گوید که سرمایه‌گذاری در عرصه‌های اقتصادی سبب ایجاد فرصت‌های شغلی و عامل کاهش ناامنی است.

به گفته والی هرات، افغانستان هم‌اکنوگ به هیچ یک از کشورهای همسایه وابسته نیست و به نقطه وصل کشورهای منطقه تبدیل شده است.

مختار نادم، نماینده اداره امور ریاست جمهوری که به هرات آمده است، می‌گوید راه لاجورد افغانستان را از انزوا خارج ساخته است.

موافقت‌نامه‌ راه لاجورد میان وزیران امور خارجه افغانستان، ترکمنستان، گرجستان، معین وزارت امور خارجه ترکیه و معاون اول شرکت سهامی خطوط آهن آذربایجان در حاشیه‌ هفتمین کنفرانس همکاری‌های اقتصادی – منطقه‌ای در مورد افغانستان در ۲۴ عقرب ۱۳۹۶ امضا شده بود.

این پروژه در ماه قوس سال جاری در هرات افتتاح شد. تا اکنون تنها یک محموله تجارتی در این مسیر به رفت و آمد پرداخته است.

دکمه بازگشت به بالا